
Az EBESZ szerint nem felügyelték kellőképpen az elnökválasztás kulcsfontosságú aspektusait
A romániai elnökválasztás kulcsfontosságú aspektusait nem felügyelték kellőképpen, a hatóságok reakciója pedig javult ugyan, de erőtlen és átláthatatlan volt – állapította meg az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala.
A hivatal hétfői sajtótájékoztatóján ismertette a romániai elnökválasztást megfigyelő küldöttségének előzetes jelentését. Lucie Potùèková a hamis online tartalmak kezelésére vonatkozó romániai jogi keretet megfelelőnek minősítette, de leszögezte, hogy ‘az elmúlt időszakban végrehajtott módosítások nem tudták kellően hatékonyan megoldani a közbizalmat befolyásoló problémákat’.
Az EBESZ képviselője szerint a közmédia kiegyensúlyozott volt, de más sajtóorgánumok politikai szempontból részrehajlóak voltak. Összegzésként Potuckova kijelentette, a választások első fordulóját hatékonyan kezelték a román hatóságok, ‘de mind a választók, mind a jelöltek érdekében nagyobb átláthatóságra és jogbiztonságra van szükség’.
Eoghan Murphy, az Emberi Jogok Hivatala romániai választási megfigyelési missziójának vezetője pedig hangsúlyozta, hogy a feladatuk ‘nem az online környezet felügyelete volt, nem a hamisított tartalmak vagy az összehangolt manipuláció eseteinek számbavétele, hanem annak megállapítása, hogy a hatóságok felkészültek-e és képesek-e felismerni az ilyen tevékenységeket és reagálni rájuk’.
A szakember emlékeztetett, hogy a kampány alatt a belügyminisztérium több mint 450, a román távközlési hatóság 240 online fiókot követett, a Központi Választási Iroda pedig mintegy 200 hamis tartalmat terjesztő fiókot jelentett az Állandó Választási Hatóságnak. Rámutatott, a romániai választási kampányban az online térben történtek kísérletek a jelöltek által feltöltött bizonyos tartalmak láthatóságának növelésére, illetve csökkentésére botok, trollfarmok és a mesterséges intelligencia bevetésével.
Az EBESZ képviselője ugyanakkor úgy értékelte, hogy a román hatóságoké volt az utolsó szó a külföldi befolyásolások ügyében. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet küldöttsége május 25-ig marad Romániában, és végső jelentését a május 18-i második forduló után teszi közzé.
Forrás: Agerpres