
Az állami alkalmazottak egy része kényszerszabadságra fog vonulni
Az állami alkalmazottak egy része kényszerszabadságra fog vonulni, jelentette be a mai kormányülés elején Ludovic Orban miniszterelnök.
Erről az elvi döntés megszületett, jelenleg a részleteket pontosítják, és hamarosan elfogadnak egy sürgősségi kormányrendeletet erről. Állítása szerint a jogszabály vonatkozik majd a központi és a helyi közigazgatásra, valamint azokra az állami intézményekre is, amelyek a parlament alárendeltségébe tartoznak. Leszögezte: nem esnek a rendelet hatálya alá azok a közintézmények, amelyeknek tevékenysége nélkülözhetetlen a járvány elleni küzdelemben. A kormányfő hangsúlyozta, hogy erre a lépésre a versenyszféra iránti szolidaritásból is szükség van – a hazai cégek már közel egymillió munkaszerződést függesztettek fel. A miniszterelnök szerint a helyi önkormányzatok azt kérik a kormánytól, hogy lazítson az éves eladósodottsági szintet szabályozó kormányhatározaton. A helyi önkormányzatok által leszerződtethető, visszafizetendő finanszírozások – azaz a bankkölcsönökről, kibocsátott értékpapírokról, lízingekről van szó, amelyek esetében a megengedett eladósodottsági szintet azért szabták meg, hogy az önkormányzatok bele tudjanak illeszkedni az általános konszolidált költségvetéshiányba. Ludovic Orban felkérte a minisztereket, ágazatonként elemezzék a költségvetés-kiigazításról szóló jogszabályt.
A költségvetési alkalmazottak egy része is kényszerszabadságra megy – jelentette ki Ludovic Orban miniszterelnök a háromoldalú országos egyeztetőtanács mai ülésén.
Hozzátette, az intézkedést a közintézmények működésének biztosítása érdekében kell elvégezni. Mint mondta, az intézkedés nem vonatkozik azokra a területekre, ahol a teljes humán erőforrásra szükség van, mint például az egészségügy, a belügy és védelem, illetve a szociális védelem. A kormányfő az említett kivételekkel az intézkedést normális dolognak tartotta, amely lehetővé teszi a vírus terjesztésének csökkentését az állami intézményekben.
Tăriceanu bírálja a kormány lépését
A Nemzeti Liberális Párt ugyanazt a megoldást alkalmazza, mint 2009-2010- ben a Demokrata Liberális Párt, amely levágta az állami alkalmazottak fizetésének 25 százalékát, és összeugrasztotta az állami alkalmazottakat a privát szféra képviselőivel – jelentette ki ma Călin Popescu-Tăriceanu, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége elnöke.
Mint fogalmazott, reménykedett, hogy a politikum tanult a tíz évvel ezelőtt elkövetett hibából, amikor a jövedelmek levágásával még távolabb kerültünk a normalitáshoz való visszatéréstől. Hozzátette, hogy a válság idején az államnak a gazdaság fő hajtóerejévé kell válnia, és nem a jövedelmeket kell csökkentenie. Meglátása szerint, ha az állami alkalmazottaknak kevesebb pénzük lesz, kevesebbet vásárolnak, így az üzletek egy része bezár. Állami munkanélküliek lesznek. Ha az üzletek bezárnak, a termelők egy részének nem lesz, ahol termékeiket értékesítsék, tehát leállnak a termeléssel. Ezek is állami munkanélküliek lesznek, és a lavina tovább megy, kiterjed a szolgáltatások egy részére.
Forrás: RRA/Agerpres