Alkotmányos a medvekvótát szabályozó törvény
Elutasította szerdán az alkotmánybíróság a 2026-ban 859 barnamedve megelőző célú kilövését lehetővé tevő törvénnyel kapcsolatos beadványt.
A jogszabályt Nicușor Dan államfő támadta meg az alkotmánybíróságon, a testület azonban elutasította a beadványt, és alkotmányosnak ítélte a törvényt. Az Alkotmánybíróság szerint a jogszabályban megszabott kvóták célja az emberek elleni medvetámadások, valamint a nagyvad okozta anyagi károk megelőzése, és a szabályozás nem sérti sem a román alkotmány rendelkezéseit, sem az Európai Unió természetvédelmi jogszabályait.
Beadványában az államfő egyebek mellett azzal érvelt, hogy a megelőző célú kilövési kvóta aránytalan intézkedésnek minősülhet, ha nem támasztják alá tudományos bizonyítékokkal, hogy a barnamedve-állomány túlzottan nagy létszámú, illetve hogy az ökológiai egyensúly és a lakosság biztonságának megőrzését célzó egyéb megoldások nem elegendőek.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy bár a jogszabály tiltja a két év alatti bocsokat nevelő anyamedvék kilövését, az előírás megszegése esetére nem ír elő szankciókat. Az államfő szerint ugyanakkor valós idejű, digitális nyomonkövetési rendszer – például a vadászterületek kezelői és a hatóságok számára egyaránt hozzáférhető adatbázis – hiányában gyakorlatilag lehetetlen ellenőrizni a törvényben megszabott kvóta betartását.


