
Alkotmánybíróság: a parlament rendelkezhet a választások dátumáról
Közzétette az taláros testület annak a döntésnek az indoklását, amellyel elutasította a Klaus Iohannis államfő és a kormány által a parlamenti választások megszervezéséről szóló jogszabály ellen benyújtott alkotmányossági kifogást.
Az indoklás leszögezi, a parlament sarkalatos törvénnyel és egyszerű törvénnyel egyaránt rendelkezhet a választások dátumáról, attól függően, hogy a kijelölt időpont a parlament mandátumának lejárta után vagy előtt van. Lévén, hogy a parlament által jelen esetben elfogadott jogszabályban az szerepel, hogy a törvényhozás sarkalatos törvénnyel dönt a választások időpontjáról, ezekre a parlament mandátumának lejárta utáni három hónapon belül kerül sor.
A taláros testület szerint ugyanakkor nem létezik semmiféle alkotmányos előírás arra vonatkozóan, hogy a választások időpontjáról a kormánynak kell határoznia. Az indoklás azt is leszögezi: noha az a kormányhatározat, amely december 6-ára tűzi ki a parlamenti választásokat, a vonatkozó törvény tiszteletben tartásával született meg, mégis hatályát veszti abban a pillanatban, amikor életbe lép a kifogásolt törvény. Az alkotmánybírák hangsúlyozzák, a törvény elfogadásával nem sérült a jogbiztonság elve, mivel a kormány időben értesült arról, hogy a választások időpontját organikus törvénnyel tervezi kitűzni a parlament. Klaus Iohannis államfőnek az Alkotmány értelmében tegnaptól számítva 10 nap áll a rendelkezésére, hogy kihirdesse a törvényt vagy visszaküldje a parlamentnek újragondolásra. A törvényhozás azonban változtatás nélkül ismét elfogadhatja azt.
Forrás: Agerpres