
Alexandru Nazare: Románia súlyos gazdasági helyzetbe került
Románia súlyos gazdasági helyzetbe került a kiadások jelentős növekedése miatt, sürgős lépések kellenek – mondta Alexandru Nazare.
A pénzügyminiszter elmondta, 2021-ben a kiadások 459 milliárd lej volt, jelenleg pedig 831 milliárd lejre emelkedtek, ami 43 százalékos növekedést jelent. A hiány 79 milliárdról 176 milliárdra nőtt, az államadósság pedig meghaladja az 1100 milliárd lejt, vagyis a GDP 58 százalékát.
Nazare hangsúlyozta, hogy az ország már öt éve túlzott hiányban van, és a következő öt évben keményen kell dolgozni a helyzet rendezéséért. Kiemelte, hogy a jelenlegi helyzet miatt nem lehet tárgyalni Brüsszellel újabb engedményekről.
A pénzügyminiszter szerint a most bevezetett fiskális csomag három fő kockázatot hárít el: megakadályozza az uniós támogatások, köztük a kohéziós alapok és a Helyreállítási Alap felfüggesztését; megőrzi Románia befektetési minősítését; és megnyitja az utat az uniós hitelek további tárgyalásai előtt.
Nazare elmondta, ha nem fogadták volna el a csomagot, tovább folytatódott volna az eljárás, ami uniós pénzek elvesztéséhez, gazdasági gyengüléshez és hitelképesség-romláshoz vezetett volna.
Jelentős bevételekre számítanak az adóemelésekből – nyilatkozta Alexandru Nazare.
A pénzügyminiszter szerint az idei évben jelentős többletbevétel érkezik az adóemelésekből. Az üzemanyag-járulékokból várhatóan 1 milliárd lej folyik be, míg a 3000 lej fölötti nyugdíjak egészségügyi hozzájárulásának bevezetése 1,3 milliárd lejt hoz idén, és több mint 4 milliárdot 2026-ban.
A bankokra kivetett ideiglenes különadó mértéke 2-ről 4 százalékra nő, ami idén mintegy 400 millió lej plusz bevételt jelent, 2026-ban pedig 1,8 milliárdot. Emellett 30 százalékkal emelik a szerencsejátékok engedélyezési és kapcsolódó díjait, és a 10 ezer lej alatti nyeremények után 10 százalékos adót vetnek ki.
Nazare elutasította a progresszív adó gyors bevezetését, hangsúlyozva, hogy a jelenlegi egységes adókulcs jól működik. A 19-ről 21 százalékra emelkedő áfakulcsról azt mondta, az Európai Bizottság által elfogadott és hiteles lépés a költségvetési bizalom helyreállítására. A miniszter hozzátette, hogy a kormány intézkedéseket készít az állami kiadások csökkentésére és a gazdaság ösztönzésére, de a költségvetési kiigazítás nem valósítható meg pár nap alatt.
Forrás: Agerpres