
A kormány ma felelősséget vállal az első deficitcsökkentő csomagra vonatkozó tervezetért
A képviselőház és a szenátus ma 15 órától a rendkívüli ülésszakban összehívott együttes ülést tart, amelyen a kormány felelősséget vállal deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért.
Ha a képviselők és szenátorok három napon belül nem terjesztenek be bizalmatlansági indítványt a kormány ellen, vagy a beterjesztett indítvány nem szerzi meg a kormány leváltásához szükséges többséget, a felelősségvállalással beterjesztett törvénytervezet elfogadottnak minősül. Bizalmatlansági indítvány benyújtásához a képviselők és szenátorok legkevesebb egynegyedének a támogató aláírására van szükség.
A kormány pénteken hagyta jóvá az első fiskális intézkedéscsomagot a költségvetési hiány csökkentése érdekében.
A pénzügyminisztérium becslései szerint a következő négy évben ezek az intézkedések összesen mintegy 35 milliárd lejjel gyarapítják az államkasszát és több mint 57 milliárd lejjel csökkentik a kiadásokat. A törvénytervezet fontosabb előírásai között szerepel, hogy augusztus elsejétől 19 százalékról 21 százalékra nő az általános áfakulcs.
Az élelmiszerek, gyógyszerek, tűzifa, hőenergia, könyvek, ivóvíz áfája a jelenlegi 5, illetve 9 százalékról 11 százalékra emelkedik. 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékfizetést kiterjesztik a 3000 lejt meghaladó nyugdíjakra. A szeszes italok, a dohányáru és az üzemanyagok jövedéki adója 10 százalékkal nő. Jelentősen emelkedik a szerencsejátékokból származó jövedelem adója. És szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díja egy napra 3,5 euró, tíz napra 6 euró, 30 napra 9,5 euró, 60 napra 15 euró, egy évre pedig 50 euró lesz.
A Gazdasági és Szociális Tanács negatívan véleményezte a megszorító intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet.
A testület megállapította, hogy a kedvezményes áfakulcsok emelése, az üzemanyagok jövedéki adója és az úthasználati díj növelése az alapélelmiszerek és gyógyszerek drágulásához vezetnek. Mindez a villamos energia és a gáz árának liberalizálásával, illetve a közalkalmazottak veszélyességi bérpótlékának korlátozásával együtt nagyon rövid időn belül az életszínvonal drasztikus csökkenését fogja eredményezni. A Gazdasági és Szociális Tanács közleménye szerint a kormány által javasolt intézkedéscsomag növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket, nem könnyít a kiszolgáltatott kategóriák terhein, és regresszív költségvetési logikán alapul.
Forrás: Agerpres