
Népszámlálás – a szociológia és a társadalomlélektan oldaláról
A tavalyi népszámlálás előzetes eredményeinek a december 30-i megjelenése óta számos elemzés megjelent már, de vannak eddig kimondatlan és ismétlésre igencsak érdemes tanulságok. Ezeket vesszük sorra a mai Esti tagozatban.
A demográfiai folyamatról, hogyan tárgyalható az identitás kérdése, mit mutat a cenzus a migrációs folyamatok, a korfa és a népesség iskolázottsága tekintetében. Mindezt nemcsak szociológiai oldalról tárgyaljuk, a társadalomlélektani vetületre is kíváncsiak vagyunk. Sokszor volt szó például a tavalyi év során arról, hogy létezik az egymilliós pszichológiai határ a magyarság lélekszáma szempontjából.
De tényleg létezik ez vagy csak a politikum kreálta? Hogyan hat ki a társadalomra, az idősekkel szembeni viszonyulásokra az úgynevezett eltartottsági aránynak az átbillenése? És mit kezdjünk a társadalom elbutulásával? Vagy igazuk van azoknak, akik szerint csalókák a számok és több éves kitekintésben az látszik, hogy elkezdtük ledolgozni a sokéves hátrányt? És valóban a „közpolitikai fantáziánk” bővítésére van szükség?
Dr. Horváth István egyetemi tanár, szociológus, és Dr. János Réka, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Alkalmazott Pszichológia Intézetének az adjunktusa segítenek megérteni a számokat és a trendeket.