Mit jelent tehetségesnek lenni?
A tehetséges ember megítélése és elfogadása koronként változott. A legősibb a transzcendentális, misztikus felfogás, amikor emberfeletti erőknek tulajdonították a kiemelkedő képességeket. Ezt követően a tehetséget a fogyatékossággal és az őrülettel összekapcsoló szemlélet dominált. A szuperember tehetségkép a harmadik, majd ezt követi a 20.századi tehetségfeltáró, pszichometrikus mérésekkel végzett elméleti és technikai kutatássorozat, amely magában foglalja a tudás, a képességek, az attitűdök és a személyes jellemzők mérését.
A korábbi korszakok szemléletének maradványai tagadhatatlanul fellelhetőek mind a közvélemény ítéleteiben, előítéleteiben, mind a tudományos vizsgálódások terén napjainkban is. Viszont ha nincs benned kíváncsiság és erőfeszítés, akkor soha nem fogod megismerni az erőd és a tehetséged igazi határait.
Ahhoz, hogy egy gyermek kibontakoztathassa a benne rejlő képességeket, ahhoz a felnőtteknek kellene tisztelettel fordulni a gyerekek felé, írja Alice Miller pszichológus. A felnőtteknek fel kellene adniuk a gyerekek manipulálását és megtévesztését. A felnőtteknek segíteniük kellene a gyerekeket, hogy tehetségük szabadon megmutatkozhasson, kreatív személyiségük kiteljesedhessen.
Te miben voltál, miben vagy tehetséges? Segítettek a szüleid abban, hogy tehetségedet kibontakoztathasd? Te segítetted és segíted a gyermekedet, hogy azzá váljon, aki lenni szeretne?
Szeptember 28-án a csütörtöki PárBeszédben erről a mindenkit érintő kérdésről beszélgetünk este tíztől éjfélig. Gyéresi Júlia és Ila Gábor mindenkit szeretettel vár egy tartalmas eszmecserére, tartsatok velük!