Mit jelent a szóbeli erőszak?
Ha megértjük, hogy emberként mihez van jogunk, akkor nem engedjük, hogy mások tiszteletlenül beszéljenek velünk. Mert a testi erőszak első előfordulását mindig a szóbeli bántalmazás előzi meg.
A leggyakrabban a férfiak szólják le a nőket: lekicsinylik, kigúnyolják, megalázzák őket. Az érzelmileg éretlen felnőttek ugyanezt teszik a gyerekeikkel. Mert nem tanulják meg idejekorán, hogy elsősorban önmaguk felett kellene uralkodniuk, a belső önvezérlés képességét fejlesztve, nem a gyengébbekre és a kiszolgáltatottakra kellene üvölteniük trágár módon.
Sajnos még mindig előfordul az is, hogy a gyerekeket úgy tanítják, hogy a párkapcsolatban a nőnek engedelmeskednie kell a férfinak, így mintegy belenevelik a kislányokat az áldozat szerepbe. Azt tanulják meg, hogy el kell viselniük a szóbeli bántalmazást, amelyet sok esetben testi erőszak is követ. Akit verbálisan bántalmaznak, az mindjobban összezavarodik. Főként, ha a nyílt dühöngés, a hűvös közöny, a manipulatív kényszerítés vagy az értelmetlen követelőzés után ezt hallja: Most mi a bajod? A bolhából csinálsz elefántot!
Sajnos a legtöbb esetben a szóban bántalmazottnak nincs senkije, aki tanúsíthatná a hétköznapi valóságát, megértené a tapasztalatait, mert a környezete a bántalmazót rendes embernek látja. Igen, mert a külvilág előtt őrzi a látszatot, az otthonában azonban elszabadulnak az indulatai. Neked volt részed szóbeli erőszakban? Hogy küzdöttél ellene? Elfogadtad, hogy téged meg lehet alázni, vagy kiálltál önmagadért?
Október 19-én a csütörtöki PárBeszédben minderről szó lesz este tíztől éjfélig. Gyéresi Júlia és Ila Gábor mindenkit szeretettel vár egy tartalmas beszélgetésre, tartsatok velük!