
Mennyire vagyunk kételkedők?
A kételkedés hozzátartozik az ember alaptermészetéhez: a hit és a hitetlenség egyaránt jelen van a mindennapjainkban. De hát hogy is ne lennénk bizalmatlanok, amikor a világ tele van rémhírekkel, álhírekkel, naponta lehet arról hallani, ahogyan kijátsszák, becsapják egymást az emberek. Kinek lehet hinni, miben lehet bízni? De ha jobban belegondolunk, akkor a világ nem éppen a kételkedőknek köszönhetően, az új utakat, korszerűbb megoldásokat keresőknek köszönhetően ment előre?
Gondoljunk csak Giordano Bruno heliocentrikus világkép elméletére, Galileo Galilei a Föld mozgására vonatkozó tanaira, Albert Einstein relativitáselméletére vagy Stephen Hawking téridő elméletére. Hiszen a kételkedés, a szkepticizmus, azt jelenti, hogy körbenézek, megfontolom a válaszaimat, elhalasztom a döntést mindaddig, amíg meg nem bizonyosodom az adott téma igazságtartalmáról, érvényességéről. Van, aki kételkedik, és úgy keres új igazságokat, hogy a régi tanokat lerombolja, és van, aki tovább épít.
Ti miben kételkedtek? Hogyan igyekeztek legyőzni önmagatokban a gyanakvást és a haladás útját választani? Július 16-án a csütörtöki PárBeszédben ezzel az érdekfeszítő témával foglalkozunk este tíztől éjfélig. Gyéresi Júlia és Ila Gábor számít a megtisztelő figyelmetekre!