Melyek a leggyakoribb rögeszméink?
A fóbiák és a mániák végigkísérték az emberiség történelmét. Ellenérzéseink és idegenkedéseink behálózzák a teljes életünket, ezért fontos megismernünk az eredetüket és a megjelenési formáikat.
Többnyire drámai tapasztalatok, szorongásos zavarok állnak a háttérben a kényszeres kézmosástól kezdve a megrögzött hazudozásig. Minden embert elsősorban a félelmei és a vágyai irányítanak, amelyek sokszor úrrá is lesznek rajtunk. Környezetünk folyamatosan formál és deformál bennünket. A fóbia szó a pánik és a rettegés görög istenének nevéből származik, akit Phobosznak hívnak. A mánia szó görögül őrületet jelent. Minden fóbia és mánia kulturális konstrukció, és akkor jött létre, iiletve akkor történt a beazonosításuk, amikor az adott kor embere megvizsgálta vagy átértékelte a világhoz fűződő viszonyát. Mindenkinek egyéni érdeke, hogy felismerje szorongásának és vágyódásának kiváltó okát, és tegyen ellene, hogy elkerülhesse az állandó gyötrődést.
Neked milyen rögeszméid vannak? Megtanultál együtt élni a fóbiáiddal és a mániáiddal? Vagy megpróbáltad, szakszerű segítséget kérve, meggyógyítani önmagadat?
Április 11-én erről az izgalmas témáról beszélgetünk a csütörtöki PárBeszédben este tíztől éjfélig. Gyéresi Júlia és Ila Gábor mindenkit szeretettel vár egy tartalmas beszélgetésre, tartsanak velük!