A marosvásárhelyi tömegközlekedés kihívásairól
A marosvásárhelyi tömegközlekedési rendszer hiányossága hosszú évek óta (kampány)téma Marosvásárhelyen, ahogy az önkormányzati üléseken is megszámlálhatatlan alkalommal volt már terítéken.
Jelenleg is van a városban olyan autóbusz, amelyik a ’70-es, ’80-as évek hangulatát idézi, ami lehet érdekes tapasztalat egy külföldi turistának, de kevésbé az annak, aki mondjuk az Egyesülés negyedből a város Kolozsvár felőli kijáratánál lévő bevásárlóközpont irányába közlekedik a „csuklósbusszal”. A kényelem azonban csak az egyik vetülete az említett rendszerszintű problémának – a buszok ugyanis a város közlekedésének a gerincét kell képezzék, de hogyan, ha buszozásra adja valaki a fejét és 17 óra után akár 45 percet is kell várnia, ha lekési az egyik járatot.
Milyen irányba és mekkora sebességgel halad a marosvásárhelyi tömegközlekedés? Mit jelent a korszerű tömegközlekedés egy ekkora városban? Mi az akadálya annak, hogy Csíkszeredához hasonlóan, szándékosan nem hozunk kolozsvári példát, Maros megye központjában elektronikus, ne pedig papír alapú menetrend legyen? Utóbbi nem a trendiség, hanem a kiszámíthatóság miatt fontos.
A tömegközlekedési rendszer kimeríthetetlen témája áll a mai Esti tagozat középpontjában. Portik Vilmos, Marosvásárhely alpolgármestere, Tatár Béla, a marosvásárhelyi tömegközlekedési vállalat igazgatója és Gál Sándor, a Marosszéki Közösségi Alapítvány vezetője a vendégünk.