
Rekordrészvétel van a diaszpórában
Megkezdődött a szavazás az országban, közel 18 millió román állampolgárt várnak ma az urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Már az első öt percben több mint 51 000 választópolgár adta le voksát – ez a korai részvétel előrevetíti, hogy magas szavazási arányra lehet számítani. Reggel 7 óra óta folyamatosan emelkedik a részvétel az elnökválasztás második fordulójában: Romániában már több mint 350 ezer ember adta le voksát, ami közel 2%-os részvételi aránynak felel meg. Ha beleszámítjuk a diaszpórában péntek óta zajló szavazást is, akkor az összes leadott voks meghaladja az egymillió százezret – a külföldi szavazók az eddigi részvétel mintegy háromnegyedét teszik ki. Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint a választói névjegyzékben 17.988.218 személy szerepel. Románia területén 18.979 szavazókörzetet alakítottak ki az elnökválasztásra, ebből 1289 Bukarestben van.
A diaszpórában már pénteken elkezdődött a szavazás, külföldön 965 szavazóhelyiségben lehet voksolni. A szavazás napján a lakóhelyük vagy bejelentett lakcímük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek. A szavazás napján a lakóhelyüktől vagy bejelentett lakcímüktől eltérő településen tartózkodó választópolgárok a település bármelyik szavazóhelyiségében élhetnek alkotmányos jogukkal. A választások napján külföldön tartózkodó román állampolgárok bármelyik külföldi szavazókörzetnél szavazhatnak. A szavazóhelyiségek 21 óráig tartanak nyitva.
A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig adhatják le a szavazatukat. Valamennyi választópolgár önállóan szavaz, zárt fülkékben, úgy, hogy a VOTAT feliratú bélyegzőt annak a négyszögnek a belső részére üti, amelyen az általa preferált jelölt neve szerepel. Szavazás után a szavazólapot bele kell helyezni az urnába, a bélyegzőt pedig vissza kell adni a választási iroda elnökének vagy a választási iroda általa kijelölt tagjának. A többszöri szavazásra tett kísérlet és a jogtalan szavazás bűncselekménynek minősül. Tilos a szavazólapról felvételeket készíteni.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulóját 159 nemzetközi megfigyelő követi hivatalosan Romániában – jóval több, mint a tavaly novemberi parlamenti választásokon, ahol csak 88 külföldi megfigyelő volt jelen.
A médiaérdeklődés is jelentősen megnőtt: a választási hatóság adatai szerint 87 külföldi újságíró kapott akkreditációt, szemben a 2024-es őszi választások idején regisztrált 32-vel.
Forrás: Agerpres/Transtelex