
Alkotmányosnak ítélték a visszaélés-bejelentésekről szóló törvényt
Az alkotmánybíróság egyöntetű döntéssel elutasította mai ülésén a Mentsétek meg Romániát Szövetség beadványát és alkotmányosnak ítélte a visszaélés-bejelentésekről szóló törvényt – értesült az AGERPRES hírügynökség.
A kormány által kezdeményezett törvény az úgynevezett visszaélés-bejelentő rendszerről és a bejelentő személyek védelméről szóló uniós irányelvet ülteti át a hazai jogrendbe. Az USR arra hivatkozva támadta meg a jogszabályt az alkotmánybíróságon, hogy az a parlament által elfogadott formában jelentősen gyengíti a közintézményeknél észlelt jogellenes tevékenységet feltárni kívánó személyek védelmét. Az ellenzéki alakulat úgy véli, a törvény nincs összhangban az ország uniós csatlakozásakor vállalt kötelezettségekkel, egyes előírásai pontatlanok és többféle értelmezésnek engednek teret.
Azt is felrótták, hogy a jogszabály szerzett jogot von meg a visszaéléseket bejelentő közalkalmazottaktól azáltal, hogy csökkenti a jelenleg hatályos törvényben rögzített védelmüket. Az USR úgy véli ugyanakkor, hogy a törvény elfogadásakor sérült a kétkamarás parlament alkotmányos elve is, a képviselőház ugyanis számos olyan módosítást épített be a szövegbe, amelyeket, a tervezetet első házként tárgyaló szenátusnak nem volt alkalma megvitatni.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség elnöke azt kéri Klaus Iohannis államfőtől, küldje vissza a parlamentnek újbóli megfontolásra a visszaélés-bejelentésekről szóló törvényt.
Cătălin Drulă mai Facebook-bejegyzésében azzal a kéréssel fordult az elnökhöz, hogy “haladéktalanul” küldje vissza a parlamentnek felülvizsgálatra. A pártelnök úgy véli, jelenlegi formájában a törvény eltántorítja az embereket az esetleges korrupciós tettek bejelentésétől. A pártelnök bejegyzésében azt írja: nem marad következmények nélkül, ha két lábbal tiporják a jogállamiságot, ezért felszólítja a PSD-t, a PNL-t és az RMDSZ-t, hogy hagyjanak fel ezzel az ostrommal. „Romániának szüksége van a kórházakra, iskolákra, autópályákra, az ország fejlődésére fordítható európai pénzekre” – fogalmazott Cătălin Drulă.
Forrás: Agerpres