
Iohannis szerint meg kell erősíteni a NATO keleti szárnyát
Klaus Iohannis államelnök szerint sürgősen szükség van a NATO teljes keleti szárnyának jelentős és kiegyensúlyozott megerősítésére, tekintettel a jelenlegi biztonsági helyzetre, amelyet különösen “aggasztónak” nevezett.
Iohannis elnök Alar Karis észt államfőt fogadta tegnap délután a Cotroceni-palotában, és a négyszemközti és hivatalos megbeszéléseket követően nyilatkozott a sajtónak. A jelenlegi biztonsági helyzet különösen aggasztó, különösen a keleti szárnyon fekvő államok számára, mind a keleti szárny északi részén, ahol Észtország van, de különösen délen, a Fekete-tenger partján, ahol Románia található. Sürgősen szükség van a teljes keleti szárny jelentős és kiegyensúlyozott megerősítésére. Ezért Románia arra törekszik, hogy tovább növelje a szövetséges katonai jelenlétet az országban – fejtette ki Iohannis. Hozzátette, erről beszélni fog a NATO jövő heti brüsszeli csúcstalálkozóján is, amelyen Joe Biden, az Amerikai Egyesült Államok elnöke is jelen lesz.
A NATO nem vezethet be repüléstilalmat
Klaus Iohannis államfő kijelentette, mivel a NATO nem akar katonai konfliktust Oroszországgal, gyakorlatilag nem lehet bevezetni repüléstilalmi övezetet Ukrajna fölött, és Románia csatlakozott a Szövetség álláspontjához.
A NATO nem akar katonai konfliktust az Orosz Föderációval. A NATO mindent meg akar tenni annak érdekében, hogy a háború ne terjedjen túl azokon a határokon, ahol most zajlik. A NATO és az Európai Unió intézkedései gazdasági szankciók. Következésképpen egy repüléstilalmi övezet, egy repüléstilalmi zóna bevezetése a gyakorlatban nem valósítható meg, mert egy ilyen repüléstilalmi övezetet csak katonailag lehet bevezetni, és mi nem akarjuk megteremteni a feltételeket ahhoz, hogy az ukrajnai fegyveres konfliktus továbbterjedjen. Ez az álláspont nagyon világos, és Románia csatlakozott ehhez az állásponthoz – jelentette ki kérdésre válaszolva Iohannis az Alar Karis észt államfővel csütörtök este tartott közös sajtótájékoztatón.
Forrás: Agerpres