• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR5.0538 RON
  • USD4.3571 RON
  • GBP5.9296 RON
  • HUF1.2600 RON

Ma folytatódnak a kormányalakítási tárgyalások

Ma folytatódnak a kormányalakítási tárgyalások – bár két hónapja folyamatos nyilatkozatháború van a felek között, most úgy tűnik, valóban cél a megegyezés.

Florin Cîțu liberális pártelnök tegnap azt nyilatkozta, sikeres volt a pártterápia, és a maga részéről nagy esélyt lát a PNL-USR-RMDSZ koalíció folytatására. Dacian Cioloș, a Mentsétek meg Romániát Szövetség elnöke a liberálisokkal való találkozó után azt mondta, hajlandóságot érzett a Nemzeti Liberális Párt politikusaiban a koalíció helyreállítására, de világos választ vár arra, hogy folytatják-e a közös kormányzást. Elemzők szerint Florin Cîțu személye a megegyezés kulcsa, a liberálisok ugyanis ragaszkodnak ahhoz, hogy ők adják a miniszterelnököt, amit elfogad a Mentsétek meg Romániát Szövetség, de abba már nem menne bele, hogy Florin Cîțu legyen a kormányfő. A liberálisok egyébként késélen táncolnak, hisz ha nem egyeznek meg az USR-vel, akkor a szociáldemokratákkal kell koalícióra lépjenek, ami egyet jelent a miniszterelnöki szék elvesztésével, hisz az RMDSZ-el együtt sem lenne annyi szavazatuk, mint a Szociáldemokrata Pártnak, amely joggal tart igényt a kormányfői tisztségre.

A kormányalakítási tárgyalásokon egyre jobban felértékelődik a Nemzeti Liberális Párt frakciójából kilépett egykori pártelnök, Ludovic Orban személye.

Ő ugyanis már 17 képviselőt és szenátort vitt magával, akik ha hinni lehet az egykori pártelnöknek csak a koalíció helyreállítását támogatják. Ugyanakkor egyértelmű, hogy Ludovic Orban a szavazataiért cserébe azt kéri, hogy ne Florin Cîțu legyen a miniszterelnök. A disszidáló liberálisok szavazatára azért is nagy szüksége van Florin Cîțunak, mert Varujan Pambuccian, a nem magyar nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának a vezetője tegnap azt mondta, nem támogatják a koalíció folytatását, ami mínusz 18 szavazatot jelent a Nemzeti Liberális Pártnak.

Forrás: Digi24


november 4, 2021