
Egyedi kutatás zajlik Kolozsváron
A helyi mezőgazdasági és állatorvosi egyetem szakembercsoportja azt vizsgálja, jutnak-e be légi úton trópusi betegségeket hordozó, invazív szúnyogfajták régiónkba. Ehhez különleges csapdákat helyeztek el a nemzetközi repülőtéren, amelyek tartalmát hetente ellenőrzik.
Olyan vírusokat hordozó szúnyogokról van szó, mint a dengue-láz vagy a Zika. Egyelőre nem fedeztek fel ilyeneket. Horváth Cintia, a program egyik koordinátora elmondta: Európában az áruk és személyek élénkülő mozgása drámai módon segítette az invazív szúnyogfajták akaratlan behozatalát, ezzel az általuk hordozott betegségekét is. Az ázsiai tigrisszúnyog itteni meghonosodásához például első sorban a használt gumiabroncsokkal és dísznövényekkel folyó kereskedelem járult hozzá. A repülőgépek utasai is lehetnek akaratlan hordozók. Csomagjaikban invazív szúnyogok lapulhatnak.
Romániában már fedeztek fel ilyen vérszívó szárnyas rovarokat Bukarest, Konstanca, Temesvár, Arad és Nagyvárad zónájában. Ezek érkezhettek Olaszországból, Görögországból de számos más övezetből is. A kolozsvári felmérő projekt országos premiernek számít – fejtette ki Horváth Cintia. A kutatócsoport 10-12 éve dolgozik ilyen tanulmányokon, első sorban olyan országok trópusi övezeteiben, mint Kenya, Elefántcsontpart, a Középafrikai Köztársaság, Libéria, Uganda, és Algéria. Romániában 60 őshonos szúnyogfajta él, ezek közül csupán néhány potenciális fertőzésterjesztő. A leggyakoribb ezek közül a madárvérrel táplálkozó Culex pipiens, amely a nyugat-nílusi láz terjesztője lehet.
Forrás: Actual de Cluj