
Több ezren vettek részt az úzvölgyi megemlékezésen
Több ezren vettek részt tegnap délután az úzvölgyi katonai temetőben a völgyben 75 éve vívott csata áldozatainak emlékére szervezett ökumenikus istentiszteleten.
A megemlékezés szónoka, Böjte Csaba ferences szerzetes úgy vélte: Úzvölgye ügyében is győzedelmeskednie kell az igazságnak. Arra biztatta a hallgatóságát: imádkozzanak azért, hogy a bukaresti parlament épületére is felkerüljön a székely zászló. “Ha ennek az országnak jó a mi adóként befizetett pénzünk, a verejtékes munkánk, akkor legyen jó a mi zászlónk is, himnuszunk és a nyelvünk is” – jelentette ki.
Cseke Attila szenátor, az RMDSZ felsőházi frakcióvezetője így méltatta az esemény jelentőségét rádiónknak:
Vincze Loránt europarlamenti képviselő, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának elnöke hangsúlyozta: román-magyar megállapodásra van szükség arról, hogy az úzvülgyi sírhely a magyar katonáknak állít emléket és ezt a szerepét kell betöltenie.
A csata 75. évfordulóján minden korábbi megemlékezésnél többen, mintegy ötezren vettek részt. A résztvevők között volt a 75 évvel ezelőtti úzvölgyi csata három túlélője is. A megemlékezés szervezői korlátokkal zárták el a tömeg elől a temetőnek azt a részét, amelyen Darmanesti polgármesteri hivatala áprilisban román parcellát és emlékművet állított. A csendőrség az esemény idejére lezárta az Úzvölgyébe Moldva felől vezető utat, hogy megelőzze a magyar megemlékezés esetleges ellenzőinek a helyszínre jutását. 1944. augusztus 26-án, három nappal az után, hogy Románia átállt a tengelyhatalmak oldaláról a szövetségesek oldalára, a szovjet csapatok Úzvölgyénél érték el először az akkori Magyarország határát, ahol a székely határőr zászlóalj 17-18 éves fiúkból álló katonáival ütköztek meg. A páncélosokkal megerősített szovjet túlerő két óra alatt áttörte a magyar védők vonalát.
Az úzvölgyi összeállítást Boér Károly és László Tünde készítette.