• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR5.0422 RON
  • USD4.4152 RON
  • GBP5.9763 RON
  • HUF1.2502 RON

Megérkezett a Peleş-kastélyhoz a Mihály király koporsóját szállító gyászmenet

Klaus Iohannis államfő azt írta szerdán a Peleş-kastélyban kihelyezett részvétnyilvánító könyvbe, hogy Mihály király egész életét nemzetének szentelte, alakja a szabadságért vívott harc szimbólumaként marad meg a román nép kollektív emlékezetében.

A néhai I. Mihály király egy nehéz periódusban hazafiként, bátran és becsülettel képviselte az országot. Mihály király egész életét nemzetének szentelte, önfeláldozóan, méltósággal és felelősséggel szolgálta szülőhazáját. A románok szerették és tisztelték, és meg vagyok győződve arról, hogy alakja a szabadságért vívott harc szimbólumaként marad meg a nép kollektív emlékezetében – írta az államfő, aki szerdán lerótta tiszteletét a múlt héten elhunyt uralkodó ravatalánál.

A koporsó Mihály király holttestével szerdán délelőtt érkezett Bukarestbe, a Henri Coandă repülőtérre, majd autón Sinaiára szállították, ahol a Peleş-kastély dísztermében ravatalozták fel. Itt szerdán 14 és 18 óra között leróhatják kegyeletüket az elhunyt előtt az elnöki hivatal, a kormány, a parlament, az állami intézmények, a diplomaták, az Európai Unió és a NATO, a Román Akadémia, az ortodox és a katolikus egyház, valamint a moldovai elnöki hivatal és állami intézmények képviselői.

Ezt követően a Peleş-kastélyból a bukaresti királyi palotába szállítják a koporsót, és a trónteremben ravatalozzák fel, ahol a nagyközönség is leróhatja kegyeletét az elhunyt király előtt. Erre szerdán 21 órától éjfélig, valamint csütörtökön és pénteken 8 és 22 óra között lesz lehetőség.

December 16-án, szombaton 10 óra 30 perctől rövid vallásos szertartásra kerül sor a trónteremben, majd 10 óra 55 perckor vallásos és katonai ceremóniát tartanak a királyi palota előtti téren. Ezt követően a koporsót a pátriárkátus székesegyházába viszik, ahol 12 óra 30 perc és 14 óra között zajlik majd temetési szertartás.

Szombaton 14: 40-kor a királyi vonat elindul a Băneasa vasúti pályaudvarról Curtea de Argeşre, ahol örök nyugalomra helyezik az utolsó román királyt. A Curtea de Argeş-i új katedrális a temetés után hét napig nem lesz látogatható.


december 13, 2017