
A parlamenti bizottság szerint csalással nyert Băsescu
A 2009-es államelnök-választást kivizsgáló parlamenti bizottság végső jelentése szerint választási csalással segítette hozzá Traian Băsescut egy újabb mandátumhoz az akkori elnöki hivatal és az Emil Boc irányította kormány.
A jelentés értelmében “a két intézmény teljesen összehangoltan járt el, ami azt bizonyítja, hogy tetteiket előre megfontolták, ezek egy jól kigondolt és átfogó terv részét képezték”.
A szerdán elfogadott dokumentum szerint terve megvalósítása érdekében az elnöki hivatal és a kormány “rosszhiszeműen és a törvény semmibevételével járt el”, és tekintetbe véve, hogy mindössze 70.321 szavazatnyi különbség volt a két jelölt között (ami a leadott érvényes voksok 0,68%-át jelentette), tetteikkel befolyásolták a választás eredményét.
A vizsgálóbizottság azért ült össze szerdán, hogy szavazzon a 2009-es államelnök-választással kapcsolatos jelentéséről. A testület nemzeti liberális párti tagjai kivonultak az ülésről.
Daniel Fenechiu PNL-s képviselő azzal indokolta a döntést, hogy a bizottságnak a Szociáldemokrata Párt (PSD) és Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) törvényhozóiból álló többsége nem tett eleget azon kérésüknek, hogy a végső jelentés szövegét pontról pontra tárgyalják meg, a dokumentum elfogadását pedig halasszák csütörtökre, ameddig a PNL képviselői írásban rögzítették volna kifogásaikat.