
Homofób hangulat uralkodik Romániában?
A család fogalmát átíró alkotmánymódosítási javaslatról szavazott tegnap a képviselőház. Az eredmény sokak szerint várható volt: csupán huszonkét képviselő szavazott nemmel az alsóházban a Koalíció a családért szervezet alkotmánymódosító javaslatának végső szavazásán.
Asztalos Csaba, a Diszkriminációellenes Tanács elnöke szerint a szavazás eredménye a homofóbia fokát mutatja, az országban eluralkodó homofób hangulatot tükrözi, valamint a szexuális kisebbségek elleni magatartásnak a parlamenti kifejezése.
“Senki nem tudja megmagyarázni, hogy miért volt szükség erre a módosításra, mert a házasság eddig is egy nő és egy férfi között jöhetett létre, és ezentúl sem módosul semmi jogilag lényegében. Ami a család fogalmát illeti az elfogadott meghatározás nem megfelelő olyan szempontból, hogy nem veszi figyelembe a társadalmi valóságot. Ugyanis Romániában a gyermekek 30 százaléka házasságon kívül születik, ezért a család fogalma sokkal tágabb, mint az elfogadott meghatározás, rengeteg olyan helyzet van, amikor egy nő és egy férfi nem házasodik össze, együtt él, és gyerekük születik, vagy egy szülő egyedül neveli gyerekét, vagy a gyerekeket a nagyszülők nevelik, és ezek is mind családok. Tehát alkotmányos szinten nem védi az alkotmány ezeket a családokat, amelyek ez utóbbi kategóriába sorolhatóak.” – véli Asztalos Csaba.
“Azt megértem, hogy a házasságot, mint intézményt a férfi és nő számára tartják fenn, ebben van gyakorlat, ezt megteheti az állam, de a többi élettársi viszonyoknak is jogi keretet kellene biztosítani, és az azonos neműeknek is. “ – nyilatkozta a Diszkriminációellenes Tanács elnöke.
Mindössze két RMDSZ-es képviselő szavazott nemmel az alsóházban a Koalíció a családért szervezet alkotmánymódosító javaslatának végső szavazásán. A frakciónak nem volt egységes álláspontja, tizenketten szavaztak igennel, Csoma Botond és Faragó Péter nemmel.
Csoma Botond szerint a szekuláris társadalomban a család és a házasság fogalmát nem lehet csak vallási alapon megközelíteni. A polgári törvénykönyv amúgy sem teszi lehetővé a melegházasságot, Csoma Botond képviselő szerint nem kellene alkotmányos szintre emelni ezt a tiltást.
“Tisztában vagyok azzal, hogy a román társadalom és a romániai magyar társadalom többsége jelenleg elutasítja a meleg házasságot, de az attitűdök, a mentalitások változhatnak az idők folyamán, és ha egy adott pillanatban a parlament úgy döntene, hogy feloldaná ezt a korlátozást, akkor ezt már nem tehetné meg, ha bevezetnénk ezt az alkotmányos tiltást, és akkor már a polgári törvénykönyvet nem lehetne módosítani, előbb az alkotmányt kellene módosítani. Én ezekért az érvekért szavaztam a módosító indítvány ellen. Ez a módosító javaslat eléggé leszűkíti a család fogalmát” – véli Csoma Botond.
Ezután még a szenátusnak is tárgyalnia kell ezt a kezdeményezést, és csak utána lehet a népszavazást megtartani. Hogy mi várható a szenátusban? – Csoma Botond erre a kérdésre csak azt tudja válaszolni, hogy nem jós, de tekintettel arra, hogy a képviselőházban hogyan döntöttek, azt gondolja, hogy a szenátusban is hasonlóan szavaznak majd.
Vass Levente igennel szavazott az alsóházban a Koalíció a családért szervezet alkotmánymódosító javaslatának szavazásán. Szász Edit interjújából kiderül, hogy miért.
“Ha már véleménynyilvánításról van szó, és személyesen mondom a véleményem, a család fogalma mindenki számára, – és ha az eddigi érdemében véve is, és ha a magyar nyelvre gondolunk – akkor férfinak és nőnek a közössége, gyermekekkel vagy gyermekek nélkül, adott esetben elvált családról is beszélünk, ha a magyar nyelvet és a beszédszokásainkat figyeljük. Véleményem szerint semmilyen formában ennek a támogatása nem hozza hátrányos helyzetbe sem az elvált férfiakat vagy nőket, akár a gyerekeket, akik az elvált szülők gyerekei, sem pedig azokat, akik özvegyként élik az életüket. Ezek belemagyarázások ebben a kérdésbe, és a véleményem az, hogy a család fogalmát meg kell őrizni.”
Vass Levente képviselő szerint a civil szerződés társadalmi, adminisztratív, jogi keretet biztosítana a meleg pároknak is. Vass Levente úgy véli: “a család az szent, a család fogalma az férfi és nő, és ezt követően a társadalom igényeit figyelembe véve kiegészíthetjük és ki kell egészítsük egy civil szerződés lehetőségének a biztosításával.”