A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
A Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke, Marius Nistor az Antena 3 hírtelevíziónak elmondta, hogy a pedagógusok állampolgári törvényjavaslatot nyújtanak be a parlamentbe. Ebben azt kérik a törvényhozóktól, politikai hovatartozástól függetlenül, hogy helyezzék hatályon kívül a parlamenti felelősségvállalással elfogadott 141-es törvény rendelkezéseit.
A szakszervezeti vezető szerint ősztől erősödhetnek a tiltakozó akciók, ha a jelenlegi vagy a következő kormány a parlament elé terjeszti a közalkalmazotti bértörvény tervezetét, amelyet szerinte a munkaügyi minisztérium ‘törvénytelenül’ bocsátott közvitára. Arra hivatkozott, hogy az ügyvivő kormánynak és ügyvivő miniszternek nem volt joga ilyen jogszabályjavaslatot kezdeményezni. Úgy vélekedett, a tervezet nem szünteti meg, hanem tovább mélyíti a közszféra béraránytalanságait.
A szakszervezetek egyebek mellett az osztálylétszámok csökkentését, a korábbi kötelező heti óraszámokhoz való visszatérést, a hátrányos helyzetű térségekben tanító pedagógusok támogatását és a pluszórák óradíjának ‘helyes kiszámítását’ kérik. A követelések között szerepel az is, hogy a nemzetközi tantárgyversenyeken érmet szerző középiskolások a romániai alapképzésük ideje alatt megőrizhessék kiválósági ösztöndíjukat.


