• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR5.2359 RON
  • USD4.4978 RON
  • GBP6.0632 RON
  • HUF1.4683 RON
Fotó: Istoria Ordinului Premonstratens din Oradea Facebook oldalról

Kilakoltatták Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátot

Kilakoltatták Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátot a nagyváradi rendház önkormányzatnak ítélt helyiségeiből.

A helyi sajtó beszámolói szerint az önkormányzat képviselői szerda hajnalban jelentek meg a helyszínen, áttörték az épület falát, majd felszólították az apátot a helyiségek kiürítésére. A premontrei közösség szerint a beavatkozás hajnali fél ötkor kezdődött, és érintette a sekrestyét, az udvart, valamint több, a templom működéséhez kapcsolódó teret is. Az apátságot támogató közösségi oldal szerint a történtek ellehetetlenítették a liturgia zavartalan megtartását, és sértik a vallásszabadságot, valamint az egyházi autonómiát.

Fejes Rudolf Anzelm közlése szerint a templomhajón kívül csak néhány kisebb helyiség maradt használható állapotban, azonban nincs biztosított vízellátás, illemhely és az áramellátás is bizonytalan. Az apát elmondta: kutyaugatásra és zajra ébredt, majd azt látta, hogy az önkormányzat emberei már áttörték a falat.

Az önkormányzat szóvivője szerint ugyanakkor lejárt az önkéntes kiköltözésre adott határidő, és a hivatal a korábbi megállapodás alapján vette birtokba a helyiségeket. A városvezetés arra hivatkozik, hogy az épületet egy korábbi bírósági döntés a város tulajdonának tekinti, és az egykori premontrei gimnáziummal együtt felújítanák. A nagyváradi bíróság január végén rendelte el az apát kilakoltatását. Bár az ítélet még nem jogerős, a döntés végrehajtható. Fejes Rudolf Anzelm korábban újabb pereket indított az önkormányzat ellen.



május 27, 2026