• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR5.2467 RON
  • USD4.5067 RON
  • GBP6.0814 RON
  • HUF1.4693 RON

Kellemest a hasznossal

Az „összeköti a kellemest a hasznossal” egy gyakran használt szólás, ami azt jelenti, hogy valaki egy szükséges, alkotó vagy kötelező tevékenységet úgy végez el, hogy közben valamilyen élvezetet, örömöt adó dologgal kombinálja.

A kifejezés az ókorban élt római költőtől, Quintus Horatius Flaccustól származik: „Minden siker azé, aki a kellemest összeköti a hasznossal.” Lényegében két cél egyidejű eléréséről van szó: 1.) Hasznos elvégezni egy feladatot, munkát vagy kötelességet teljesíteni. 2.) Kellemes, ha képesek vagyunk jól érezni magunkat közben, vagy egy hobbinak hódolunk. Például ha valaki azért néz angol nyelvű filmeket, mert szereti a mozit, de közben fejleszti a szókincsét is. Vagy ha valaki megköt egy fontos üzletet egy finom ebéd elfogyasztása és kötetlen beszélgetés mellett. Vagy ha sportolás közben valaki podcastot vagy hangoskönyvet hallgat. Vagy ha elutazik egy távoli földrészre szolgálatot teljesítve, de emellett új élményeket is begyűjt, világot lát. Ami jó, az egyszerre tanít és gyönyörködtet. Quintus Horatius Flaccus azt üzeni: „Légy bölcs, élvezd a mámort, / A remény ritkán igazmondó barát. / Beszéd az idő léha tékozlása. / Ma élj! Ki tudja, eljön-e a holnap?”

Május 28-án a csütörtöki PárBeszédben minderről szó lesz este tíztől éjfélig. Gyéresi Júlia meghívottja Rózsa Enikő gasztroblogger, segítő szakember, aki nemrég tért haza Amerikából. Tartsanak velük!