Egészségügyi Világszervezet: a daganatos megbetegedések több mint egyharmada megelőzhető lenne
Az Egészségügyi Világszervezet friss elemzése szerint a daganatos megbetegedések több mint egyharmada megelőzhető lenne világszerte. A jelentés kiemeli: különösen a tüdő-, a gyomor- és a méhnyakrák esetében lenne esély sok eset elkerülésére célzott szűrésekkel, védőoltásokkal, egészségesebb életmóddal, valamint a munkahelyi és környezeti kockázatok csökkentésével.
A felmérés alapján 2022-ben közel 19 millió új rákos beteget diagnosztizáltak, és az esetek mintegy 38 százaléka olyan tényezőkhöz köthető, amelyeken lehetne változtatni. Ilyen a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a túlsúly, a mozgáshiány, a légszennyezés vagy az erős UV-sugárzás.
A legnagyobb kockázatot továbbra is a dohányzás jelenti, amely az összes daganat mintegy 15 százalékáért felelős, férfiaknál pedig csaknem minden negyedik új megbetegedéshez hozzájárul. Az alkoholfogyasztás a második legjelentősebb életmódbeli tényező, míg a fertőzések az esetek körülbelül tizedéért felelősek. A szakértők figyelmeztetnek: a HPV elleni oltás ellenére sok országban alacsony az átoltottság, pedig ezzel a méhnyakrák nagy része megelőzhető lenne.



