• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9765 RON
  • USD4.6373 RON
  • GBP5.8018 RON
  • HUF1.2662 RON
Sahra Wagenknecht

Merkel után, szabadon. Kiss Noémi Sahra Wagenknechtről és a német nőpolitikáról

Nőpolitikusok írják a következő évek Németországának történetét, ezt szinte biztosra lehet venni. De ki lesz a befutó? Kiss Noémi a Merkel éra mérlegét vonja meg alábbi interjúnkban. Úgy véli, Angela Merkelnek nem volt sem családpolitikája, sem nőpolitikája érdemben, nem tett semmit a női esélyegyenlőségért, a német emancipáció látszólagos annak ellenére, hogy a feminizmusnak komoly hagyománya van Németországban. A CDU politikájában mindez azonban nem jelent meg. Merkel kifejezetten férfi politikusok között mutatkozott a leggyakrabban, s ha közel is engedett női politikusokat a hatalomhoz, azok a Merkel-érában nem tudtak kibontakozni.

Ennek a feminista deficitnek köszönhetően, a nőpolitikusok támogatottsága miatt is állít most női jelöltet a Grüne – véli  Kiss Noémi.  Annalena Baerbock azonban  szürke, nem eléggé átütő személyiség, nem karizmatikus politikus – teszi hozzá vendégünk. Ő a “megbízható”, de nem igazán radikális és a változások iránt valóban elszánt politikus prototípusa, aki kiszámíthatóan és irányíthatóan cselekszik. Nem is ujjonganak a német feministák, nem remélnek új német nőpolitikát Baerbocktól. Nőpolitikai téren leginkább a Linket képviselő Sarah Wagenknecht tudja megszólítani a szavazókat, akinek radikális rendszerkritikus és identitáspolitikai könyvei áthelyezték a hangsúlyokat  a német közvitákban. A német széljobb is női jelöltekkel nyomul, nagyon sok női politikust vonultatnak fel, az AFD vezetője is nő, ráadásul egy leszbikus nő: Alice Weidel. Nem véletlen az – magyarázza Kiss Noémi – hogy gyakran ugyanúgy szavaz egy radikális baloldali és egy radikális jobboldali feminista szavazó, ez az utóbbi tíz év neoliberalizmusára adott válaszokkal magyarázható.

Az a fajta termékeny és egyre hatásosabb feminista vita és politikai  jelenlét, ami most Németországban tapasztalható  Magyarországon nem tud kibontakozni. Magyarországon a baloldali és a liberális feminizmus – a két létező feminista csoport –  megrekedt, mert ezek a tömörülések nagyon megosztottak. Ezért tud az Orbán féle “családpolitika” nyerészkedni: kihasználja a feminista érdekvédők közötti konfliktusokat

Annalena Baerbock mellett, vagy inkább vele szemben Sarah Wagenknecht az a jelölt Kiss Noémi szerint, aki tényleg  újra gondolja Németország és Közép-Kelet Európa viszonyát, aki – mint fogalmaz  – meg tudna és akarna szabadulni a merkeli politika “fékeitől”, például attól, ahogy Németország az autóiparától függ.

A Kiss Noémi interjú teljes hanganyagaaz alábbi linken visszahallgatható.

A Techet Péterrel rögzített Annalena Baerbock portré itt kereshető vissza

A magyar női érdekvédelemről, a női civilszervezetek és az autokrata rezsim viszonyáról szóló interjúnk Fejős Annával és Szira Dorottyával itt érhető el.