• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9765 RON
  • USD4.6373 RON
  • GBP5.8018 RON
  • HUF1.2662 RON

GAZDAÉLET – Szépvízi tejgyár, Klárik A, Bocskor I,

2015 április 14-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. A tejkvóta megszűnésére egy tejfeldolgozó létrehozásával válaszoltak Szépvízen. Az avatóünnepségen készült összeállításunk. Majd az április közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A sepsiillyefalvi LAM Alapítványnál jártunk a Gazdaélet mikrofonjával és az újdonságokról kérdeztük Klárik Attila igazgatót. A hagyományos termékek iránt egyre nagyobb a kereslet. Sikertörténetünkben Bocskor Istvánt a csíkszentmártoni pékség tulajdonosát és vállalkozását ismerhetik meg. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Fotó: Hargita Megye Tanácsának Sajtóosztálya (1) 

Gazdahírek:

Nem csak a marha-, hanem a sertés-, a juh-, kecske- és a csirkehús esetében is fel kell tüntetni a csomagoláson a származási országot. Az új szabályozás az Európai Unió minden országára érvényes, célja pedig, hogy átláthatóbb legyen az egész élelmiszerlánc, az európai fogyasztók tájékozottabban választhassanak, és így megerősödjön az élelmiszer-termékek iránti bizalom. A kérdést a lóhúsbotrány tette aktuálissá, ezután került terítékre az ügy az Európai Parlamentben. Az Európai Unió országaiban évente 45 millió tonna húst termelnek. A romániai üzletláncokban még vannak régi címkével ellátott csomagok, ezek a szavatossági határidő lejártáig még árusíthatók, a friss árunak azonban már meg kell felelnie az új szabályozásnak. (DIGI24)

A tejfelvásárlóknak, illetve a tejkvótával rendelkező termelőknek május 14-ig le kell adniuk a 2014-2015-ös kvótaévre vonatkozó felvásárolt, illetve eladott tejmennyiségre vonatkozó nyilatkozataikat. A tejkvótával rendelkező termelők nyilatkozatait a Farmerfüzetben rögzített kimutatások alapján kell megfogalmazniuk. E nyilatkozatokat azoknak a kvótával rendelkező tejtermelőknek is ki kell tölteniük, akik a jelzett kvótaévben nem értékesítettek tejet. A tejfelvásárlóknak az átvett tejről szóló nyilatkozatot, annak a területnek az APIA központjához kell benyújtaniuk, ahonnan beszerzik a tejet. Ha május 15-ig nem nyújtják be a nyilatkozatot, az átvett tejmennyiség értékére számított, naponta 0,01% késedelmi illetéket kell kifizetniük, ami elérheti a 100.000 euró is. (Nyugati Jelen/Gazdaélet)

Országszerte 2.204 juhtenyésztőnek fizetik ki a 2014-es évre nyújtott támogatást. Közel 375.000 juh és 27.500 kecske után folyósítja a pénzt a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség. A támogatásra szánt összeg 11.300.515 lej. Egy állat után a gazda 28 lej 8 banit kap. Megszűnt a hegyvidéki övezetre nyújtott kiegészítő támogatás. Ehelyett megjelenik a termelékenység szerinti juttatás, ami azt jelenti, hogy a tejtermelés függvényében kaphatnak anyagi segítséget a gazdák. Ehhez azonban az állatok kell szerepeljenek a fajnyilvántartásban, és törzskönyvvel kell rendelkezzenek. (Népújság/Gazdaélet)

Júniustól 9 százalékra csökkentik minden élelmiszer és alkoholmentes ital áfáját. Bukarest azt reméli, hogy az élelmiszerek áfájának csökkentése hozzájárul az ágazat versenyképességének javításához, a feketegazdaság visszaszorításához és növeli az ország élelmiszerbiztonságát. Az intézkedést Victor Ponta azzal indokolta, hogy egyrészt az Európai Unióban a románok költik jövedelmük legnagyobb hányadát élelemre, másrészt az élelmiszerágazatban a legmagasabb az adókerülés mértéke. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) nemrég közölte: ellenzi a román kormány adócsökkentési terveit, amelyeket túl korainak tart. (MTI/Gazdaélet)

Hamarosan megkapja az eredetvédettséget a libánfalvi telemea – közölte Viorel Morărescu, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztréium főigazgatója. A Szebeni szalámi és a Barcasági füstölt busa pedig májusban kaphatja meg ezt a titulust. Még 2013 novemberében juttatta el Románia a kérést az Európai Parlamenthez, hogy a libánfalvi sós túrót tegyék eredetvédetté. A procedúra a végéhez közeledik, és ha nem nyújtanak be óvást, akkor a libánfalvi sós túró lesz a második eredetvédett termék Romániában. Az első a topoloveni-i szilvalekvár volt, amely 2011-ben megszerezte az eredetvédettséget. (Agerpres)

Románia új piacokat próbál megnyitni a mezőgazdasági eredetű élelmiszerek számára, az elmúlt években 70 százalékkal nőtt az arab országokba exportált termékek mennyisége – jelentette be Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter. Az exportált termékek első helyein még mindig a gabonafélék álltak, főként a búza. (Nyugati Jelen/Mediafax)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 28 és 30 lej, a vegyes mézzé 20 és 22 lej, a káposzta és a burgonya kilója 1 lej és 1 lej 20 bani, a fehér hagymáé 2 lej és 3 lej, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fokhagyma kilója 8 és 10 lej, a zöldhagyma kötése pedig 1 lej 50 bani. A paprika kilója 6 lej és 7 lej, a paradicsomé 5 lej és 6 lej, az uborkáé 3 lej és 4 lej, a csípős paprika kilója 8 lej, a spenóté 9 és 10 lej, a gomba kilójáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller darabja és a hónapos retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony kötése 1 lej, a cékla kilója 3 lej, a jégcsapretekét és a fekete retekét 2 és 3 lej 50 baniért vásárolhatjuk meg. A szemes paszuly litere 9 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt, a brokkoli kilója 6 és 8 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 bani. Egy fej saláta 2 lej 50 bani és 3 lej. Az alma kilója 1 lej 50 bani és 3 lej, a körtéé 2 lej 50 bani és 4 lej, a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 6 lej és 10 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej.

Játékunk kérdése:

Mikor kezdte meg működését a szépvízi tejfeldolgozó?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2015 április 17-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro