• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9764 RON
  • USD4.6500 RON
  • GBP5.8180 RON
  • HUF1.2774 RON

GAZDAÉLET – Kádár TL, Andrási S, dr. Bod B,

A 2015 április 28-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. A hagyományos termékeket keresik a vásárlók. Kádár Tihamér László uzoni kertészmérnök válaszol kérdéseinkre. Majd az április végén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Egyre nehezebb megbízható szezonmunkást találni. Andrási Sándor fiatal ravai gazdálkodót kérdezzük. Az állatorvosok között működik a kölcsönös segítségnyújtás. Dr. Bod Botond sepsiszentgyörgyi fiatal állatorvossal beszélgetünk. Méhészkedő hallgatóinkat a májusi tennivalókra emlékeztetjük. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Az egészségre káros növényvédőszer-maradványokat tartalmaz a Romániában forgalmazott gyümölcsök, zöldségek és gabonafélék 25 százaléka, ezekben gyakran többféle vegyszer is kimutatható – derül ki az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság által közzétett felmérésből. A hatóság 3.500 mintán elvégzett laborvizsgálat nyomán arra a következtetésre jutott, hogy a legtöbb vegyszert a Romániában forgalmazott almák tartalmazzák, némelyikben hét különféle növényvédőszer-maradványt is kimutattak. Romániában egyébként az eladásra kerülő alma 80 százaléka importból származik. A második helyen a Törökországból importált citrusfélék állnak, az onnan származó grépfrútban és a citromban ötféle kemikáliaszármazékot találtak, a megvizsgált paradicsomokban – melyeknek 70 százaléka ugyancsak a kisázsiai országból érkezik – legalább ötféle növényvédő szert találtak. A vizsgálat a legmeglepőbb eredményt a bioélelmiszerek esetében hozta, kiderült ugyanis, hogy azok sem mentesek a vegyi anyagoktól: a megvizsgált tizenegyből tíz tartalmazott vegyszermaradványokat. Egyébként a jövő évtől az Európai Unió is ellenőrizni fog bizonyos élelmiszereket, nemcsak Romániában, hanem minden tagországban. A laborvizsgálatok célja a növényvédőszer-maradványok mértékének kimutatása. Laborvizsgálatok alá vonják a zöldségeket, a gyümölcsöket, a húst, a tejtermékeket, de a bort is, termékenként 17 mintát vizsgálnak be. Az Európai Bizottság programja három évre terjed ki, és azért tart 2018-ig, hogy megvizsgálják, miként változik az alkalmazott növényvédő szerek használata, milyen új szerek jelennek meg, ezekre kiterjed-e az európai törvénykezés, és hogy ezek a vegyszerek veszélyt jelentenek-e a fogyasztók egészségére. (Krónika/Gazdaélet)

Legkorábban szeptemberben kezdhetik el beoltani a kéknyelv nevű betegség ellen a romániai szarvasmarha-állományt, de még nem tudni, lesz-e rá elegendő pénz. Az Európai Unió által kiutalt több mint tízmillió euró ugyanis kevés erre a célra. Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság vezetője, Dumitru Băiculescu ennek ellenére optimista. Mint elmondta, a tavalyi statisztikák – 2849 elhullott és 6691 megbetegedett állat – „nem olyan rosszak”, az ország kérődzőállat-állománya ugyanis 16 milliós. A késlekedés egyébként azért aggasztó, mert a szigorú szabályok értelmében az utolsó kéknyelv-betegséges gócpont felszámolását követő három év elteltével lehet csupán megkezdeni az élő állatok exportálását az érintett országokból. A szarvasmarhák kivitelének befagyasztása tetemes károkat okozhat az érintett gazdáknak – állítják a szakemberek. (Krónika/Gazdaélet)

Bevezették a Made in Banat védjegyet Temesváron. A Temes megyei Kereskedelmi Ipari és Agrárkamara csütörtökön adta át az első 13 cégnek a védjegy tanúsítványát. A védjegy létrehozását az Európai Unió az IPA Románia-Szerbia határ menti együttműködési program keretében támogatta. A program célja a térségben működő kis- és középvállalatok versenyképességének a növelése. A védjegyet azok a cégek használhatják, amelyek az egykori Bánság területén fejtik ki tevékenységüket, és egyebek mellett minőségi és környezetvédelmi tanúsítvánnyal rendelkeznek, vagy igényelték ezek beszerzését. Elsőként öt romániai és nyolc szerbiai cég használhatja a Made in Banat védjegyet. A romániai cégek között hőszigetelő nyílászárókat, és fürdőköpenyeket gyártó vállalat, a szerbiaiak között pancsovai nemesvakolatot, nagybecskereki napraforgóolajat, és nagykikindai paprika őrleményt gyártó cég is van. (Maszol)

Háromszéki gazdákat díjaztak Magyarországon a 16. gyulai kisüstifesztiválon. Románia legjobb párlata díjat Dezső Tibor és Füstös Imre szőlőborpárlata nyerte. Idén ez a harmadik rangos elismerése a sepsiszentgyörgyi Potio Nobilis pálinkafőzdének, miután év elején mind az Ongai Kulturális Egyesület versenyén, mind a világ talán legrangosabb pálinkaversenyén, az ausztriai Destillatán számos díjat gyűjtöttek be termékeik. A rangos szakmai versenyre egyébként több mint ötszáz pálinkát neveztek be, Magyarországon kívül Örményországból, Romániából, Szerbiából, Abháziából és Szlovákiából is érkeztek minták. (Krónika/Gazdaélet)

A hétvégén, április 24-e és 26-a között 28. alkalommal nyitotta meg kapuit Budapesten a Corvinus Díszkert Kertészeti és Gasztronómiai Szakkiállítás és Vásár a Budai Arbórétumban. A kertészeti termékek és dísznövények mellett minőségi borokat, pálinkákat és kézműves söröket is kínáltak. De jelen voltak a kézműves sajtok, mézek, csokoládék és egyéb finomságok készítői is. (Gazdaélet)

Környezetvédelmi tanácsadói programot indít a marosvásárhelyi Milvus csoport a Nyárádmenti és Kis-Küküllő régióban tevékenykedő gazdák számára. Az egyesület a Vidékfejlesztési Programba foglalt környezetbarát mezőgazdasági lehetőségekről tájékoztatja majd az érdeklődőket, arról, hogy hogyan lehet a mezőgazdasági területeket és farmokat úgy fenntartani, hogy ökológiai szempontból is hasznosak legyenek. A Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület 12 településen szervez majd találkozókat a gazdákkal. A találkozókat követően a civil szervezet képviselői személyes tanácsadást is nyújtanak a gazdáknak. (Híradó)

A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) az AgrárEurópa faluról falura elnevezésű programja mellett elindította a Gazda akadémia – A gazdák akadémiája című állandó szaktanácsadási, szakképzési programját is. Az akadémia nyitott mindenki számára, aki igénybe szeretné venni a különböző szakmák és ágazatok szakértőinek a segítségét a mezőgazdasági termelés, a vidék fejlesztése, a pályázatok és támogatások ügyintézése területén. A gazdák érdekvédelmi szervezete szerint a gazdálkodók és vidéki szereplők részéről jelenleg a legnagyobb igény az idei évtől elérhető támogatási és pályázási lehetőségek ismertetése iránt mutatkozik, valamint sokan a már megnyert vidékfejlesztési pályázatok kivitelezése területén szorulnak támogatásra, tanácsadásra. (Krónika/Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 28 és 30 lej, a vegyes mézzé 20 és 22 lej, a káposzta és a burgonya kilója 1 lej és 1 lej 20 bani, a fehér hagymáé 2 lej és 3 lej, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fokhagyma kilója 8 és 10 lej, a zöldhagyma kötése pedig 1 lej és 1 lej 50 bani. A paprika kilója 6 lej és 7 lej, a paradicsomé 5 lej és 6 lej, az uborkáé 3 lej és 4 lej, a csípős paprika kilója 8 lej, a spenóté 9 és 10 lej, a gomba kilójáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller darabja és a hónapos retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony kötése 1 lej, a cékla kilója 3 lej, a jégcsapretekét és a fekete retekét 2 és 3 lej 50 baniért vásárolhatjuk meg. A szemes paszuly litere 9 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt, a brokkoli kilója 6 és 8 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 bani. Egy fej saláta 2 lej 50 bani és 3 lej. Az alma kilója 1 lej 50 bani és 3 lej, a körtéé 2 lej 50 bani és 4 lej, a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 6 lej és 10 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej.

Játékunk kérdése:

Melyik településen működteti kertészetét Kádár Tihamér László kertészmérnök?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2015 május 4-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro