• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9765 RON
  • USD4.6373 RON
  • GBP5.8018 RON
  • HUF1.2662 RON

GAZDAÉLET – Erdős H, dr. Gundel J, Csog I,

A 2015 március 31-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Gondolták-e volna, hogy porcelán étkészletet cukorból is lehet készíteni? Erdős Hanna tiszaföldvári cukrász világbajnoknak ez sikerült. Majd a március végén – április elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A hagyományos ételek reneszánszukat élik. dr. Gunde Jánost a budapesti Gazdasági Főiskola kereskedelmi, vendéglátó-ipari és idegenforgalmi karának nyugalmazott tanszékvezetőjét kérdezzük. Az erdőfülei Csog Csaba Imre lassan építette ki a gépparkot, de mára minden szükséges eszköze megvan a gazdálkodáshoz. Vele készült interjúnk. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Világszerte fenyegető méreteket ölt az ivóvízkészletek apadása, egyelőre azonban elegendők a készletek arra, hogy kielégítsék a Föld lakosságának igényeit – derül ki az ENSZ jelentéséből. A Meteorológiai Világszervezet (WMO) szakértői rámutattak, hogy 2030-ra a természetes vízképződés és az ivóvíz iránti igény közötti eltérés akár a 40 százalékot is elérheti. A WMO becslései szerint 2050-re a jelenlegi 7,3 milliárdról 9,1 milliárdra emelkedhet a világ népessége, s emiatt akár 55 százalékkal is megnőhet a vízigény. Ennek elsődleges oka a mezőgazdasági termelés, amely már ma is a vízfelhasználás 70 százalékát teszi ki. A beszámoló szerint a világon 748 millió ember nem jut tiszta ivóvízhez, és 2,5 milliárdan élnek csatornázatlan lakhelyen. (MTI/Gazdaélet)

Április elsejétől az Európai Unió területén felszámolják a tejkvótarendszert, amelyet 31 éve, 1984-ben vezettek be a tagállamokban, s amely eddig a termelt, illetve importált tej mennyiségét szabályozta. A szakemberek szerint áprilistól megváltoznak a játékszabályok: a piacot eláraszthatja az olcsó nyugati tej, ami lehetetlen helyzetbe hozhatja a romániai kis- és közepes gazdaságokat. A tejkvótarendszer eltörlésével Romániában a tejtermelés 3,6 százalékkal növekedhet, a tejárak azonban 2,2 százalékkal csökkenhetnek. Ez együtt jár azzal a ve¬széllyel, hogy a romániai kisebb farmok nem bírják a versenyt és csődbe mennek. Románia egyetlen esélye az lenne, ha a nagy tejtermelő országok – Né¬metország, Franciaország, Hollandia – az unión kívül értékesítenék a tejfölösleget. (Háromszék/Gazdaélet)

Jelenleg 85 bani és 1 lej 10 bani között mozog a tej felvásárlási ára, ez a következőkben tovább csökkenhet. A tejtermelők megmaradásához egyetlen megoldás, ha termelői, feldolgozói és értékesítési szövetségekbe tömörülnek. A helyi termelőkön a vásárlói mentalitás változása is segíthetne, vagyis az, ha olyan termékeket vásárolnánk, amit itthon termeltek. Az elmúlt időszakban több kisgazda is ráébredt a megváltozott piaci helyzetre, és befektetett házivaj, savanyú-tej, sajtkészítő gépekbe, és már nem a nyers tejet-, hanem házias ízű terméket értékesít háztól. (Gazdaélet)

Romániában csakis a természetvédelmi intézmények jóváhagyásával és a helyi önkéntes tűzoltóság tudtával lehet felégetni a legelőket, kaszálókat, szántóföldet. A környezetvédelmi ügynökség pedig csakis abban az esetben adhat engedélyt az égetésre, amennyiben a gazda fel tudja mutatni a megyei növényvédelmi igazgatóság igazolványát, amely azt bizonyítja, hogy az illető területen olyan betegségek vagy kártevők vannak, amelyektől csak égetés útján lehet megszabadulni. Ellenkező esetben az illegális égetés szabálysértésnek számít és 3.000 – 6.000 lej bírságot vonhat maga után fizikai, 25.000 és 50.000 lej közötti bírságot jogi személy esetében. Ennél is súlyosabb a helyzet, ha természetvédelmi területen vagy ökológiai rehabilitálás alatt álló területen gyújtja meg valaki a növényzetet. Ez ugyanis már bűncselekménynek számít és 30.000 és 60.000 lej közötti bírságot vagy akár három hónaptól egy évig terjedő szabadságvesztést vonhat maga után. Nem égethetik fel területeiket azok a gazdák, akik terület alapú támogatást, hátrányos helyzet miatti támogatást vagy éppen természetbarát mezőgazdálkodásért járó támogatást igényelnek. (szatmar.ro/Gazdaélet)

A gyümölcstermesztés lehet a háromszéki mezőgazdaság egyik alternatívája, ehhez azonban szükséges a gazdák összefogása, szövetkezetekbe tömörülése. E célra támogatás hívható le az unió intézményeitől, de a megyei tanács is segíti a jó kezdeményezéseket. Olyan növényeket kell termeszteni, melyekből hiány mutatkozik az Európai Unió¬ban. A nyugati országokban a gépi megművelhetőségű kultúrákat részesítik előnyben, mint a gabonák, ipari növények, burgonya, alma, körte, mezőn termelt zöldség. Hiány van viszont a jelentős kétkezi munkát megkívánó kultúrákból, ide tartoznak a bogyóstermésűek: eper, málna, szeder, ribizli, áfonya és más növények. (Háromszék/Gazdaélet)

Digitalizálják a mezőgazdasági adatbázist Beszterce-Naszód megyében. A Beszterce-Naszód megyei tanács aláírta a szükséges számítástechnikai felszerelés beszerzésére vonatkozó szerződést. Az Európai Régiófejlesztési Alap 98 százalék vissza nem térítendő hitellel támogatja a kezdeményezést. Előbb 15 községben digitalizálják a mezőgazdasági adatbázist. A további 15 polgármesteri hivatalra vonatkozó projekt lebonyolítása júliusban zárul. (Kolozsvári Rádió)

Erdélyi városi fiatalok is jelentkezhetnek idéntől a Vidék Kalandra. A kiválasztott jelentkezők egy-egy hetet tölthetnek el egy csíki, udvarhelyszéki vagy nyárádmenti gazdaságban, részt vállalva a mindennapi munkából, a fogadó gazda irányítása és felügyelete mellett. A résztvevőket pályázaton keresztül választják ki a Vidék Kaland program székelyföldi partnereinek, a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesülete, illetve a Nyárádmente Kistérségi Társulás képviselői. A kiválasztás során elsősorban a jelentkezők motivációit és elszántságát értékeli a bizottság. A részvétellel elsősorban a tapasztalatszerzést kívánják könnyebbé tenni a szervezők. Jelentkezni április 17-ig lehet. A programmal kapcsolatosan az AGRYA Országos Iroda munkatársai adnak további tájékoztatást a következő elérhetőségeken: videk-kaland@agrya.hu, illetve videkkaland@7hatar.ro email címeken. (7 határ)

Ötödik alkalommal szervezte meg Hargita Megye Tanácsa – partnerségben a Magyar Újságírók Romániai Egyesületével – csütörtökön, március 26-án A szabad sajtó napja Székelyföldön című rendezvényt a csíkszeredai Park Hotelben. Az eseményt dr. Papp Kincses Emese emlékének ajánlották a szervezők. Televívió, rádió és próza kategóriákban díjazták az alkotásokat. A rádió kategóriában Daczó Dénes a 7határ erdélyi gazdaportál főszerkesztője első díjat kapott a Káposztavágás Szépvízen című riportjáért, amelyet 2014 október 14-én hallhattak itt a Gazdaéletben. (Gazdaélet)

Ma délután 5 órától Erdővidék Múzeumában, a húsvéti ünnepkörhöz tartozó tevékenységen vehetnek részt az érdeklődök. Meghívottak: a baróti Demeter Mária és a kisbaconi Zsigmond Ibolya, akik a hagyományos tojásírást mutatják be és oktatják, valamint a bodosi Józsa Józseftől a tojáspatkolást lehet elsajátítani. Házigazda: Hoffmann Edit. A tanulási és gyakorlási folyamathoz mindenki vigyen magával annyi főtt tojást, amennyit szeretne felhasználni, valamint puha rongyot a tojások törléséhez és kevés szalonnabőrt a fényezéshez. A tojáspatkoláshoz kifújt tojásokra van szükség, de ha valakinek ez nehézséget okozna, vigye magával a nyerstojást és megtanulhatja annak kifújását is. (Demeter Zoltán)

 

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 28 és 30 lej, a vegyes mézzé 20 és 22 lej, a káposzta és a burgonya kilója 1 lej és 1 lej 30 bani, a fehér hagymáé 2 lej és 3 lej, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fokhagyma kilója 9 és 10 lej, a zöldhagyma kötése pedig 1 lej 50 bani és 2 lej. A paprika kilója 6 lej és 7 lej, a paradicsomé 5 lej és 6 lej, az uborkáé 3 lej és 4 lej, a csípős paprika kilója 8 lej, a spenóté 9 és 10 lej, a gomba kilójáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller darabja és a hónapos retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony kötése 1 lej, a cékla kilója 3 lej, a jégcsapretekét és a fekete retekét 2 és 3 lej 50 baniért vásárolhatjuk meg. A szemes paszuly litere 9 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt, a brokkoli kilója 6 és 7 lej, a tojás darabja ezen a héten 55 bani. Egy fej saláta 2 lej 50 bani és 3 lej. Az alma kilója 1 lej 70 bani és 3 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 5 lej, a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 8 lej és 12 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. A cserepes virágokat 5 lej és 8 lej közötti áron szerezhetjük be.

 

Játékunk kérdése:

Erdős Hanna tiszaföldvári cukrász világbajnok melyik évben kapott aranyérmet a herendi étkészletéért, amit cukorból készített?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2015 április 6-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro