• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9756 RON
  • USD4.6134 RON
  • GBP5.7832 RON
  • HUF1.2824 RON

GAZDAÉLET

A 2014 július 1-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Egyre több fiatal próbál érvényesülni a mezőgazdaságban. Both Norbert László csíkdánfalvi alpolgármesterrel beszélgetünk. Majd a július elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Itt a lekvár főzés ideje. Gál Adél gyergyóalfalusi óvónő, háziasszony néhány fortélyt is megoszt hallgatóinkkal. A szárazvirág termesztéssel többet lehet keresni, mint a hagyományos vágott virággal. Vinczellér Olga magyarpéterfalvi tanítónőt kerestük fel. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

A tavasz végén még rekord-búzatermésről beszéltek a szakemberek, a betakarítás megkezdésével viszont már látszik, az idei év nem lesz kimagasló gabonatermés tekintetében. A 2013-as hozamhoz hasonlót remélnek a gazdák. A déli és nyugati megyékben tízszázalékos terméskieséssel számolnak, ugyanilyen arányban lesz jobb a termés Dobrudzsában. Az előrejelzés csak akkor érvényes, ha a következő időszakban nem lesz szélsőséges időjárás, a hőmérsékleti értékek a normális környékén maradnak, nem lesznek viharok, nem hull jégeső – állítják az országos fejleményeket figyelő szakemberek. Az előrejelzések viszont nem kecsegtetőek. (Háromszék/Gazdaélet)

Az utóbbi hónapok időjárása kedvezett a burgonyavész kialakulásának. A szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy az őszi termés mennyisége attól függ, hogy a gazdák megfelelően permeteznek-e ebben az időszakban. Ajánlott a szintetikus (gyorsan felszívódó) szerek alkalmazása legalább tíznaponta, sőt mivel elég intenzív a támadás, akár rövidebb időközönként is. Aki az úgynevezett kontaktszerek mellett dönt, annak hat-hétnaponta kell permeteznie. Aki nem végzi el a szükséges növényvédelmi munkákat hektáronként 6-9 tonnára számíthat. Azok a termelők, akik kezelik burgonyaparcelláikat akár a 33-38 tonnányi termést is begyűjthetik hektáronként. Felhívják a gazdák figyelmét arra, hogy a megengedett hatóanyagnál többet nem érdemes használni, egyrészt, mert a felhalmozott vegyszer nem biztos, hogy a várt hatást fejti ki, másrészt pedig gazdaságilag sem indokolt. (Gazdaélet)

Hargita megyében a határidő lejártáig 9.735 állattartó gazda nyújtotta be a szükséges dokumentációt a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez a juh- és szarvasmarha támogatásokra. A megyében egyébként előzetesen mintegy 11.000 igénylőre számítottak az illetékesek. Az igénylések számát tekintve országos szinten ezzel Hargita megye a negyedik helyen áll. A kérelmek száma bár csökkenést mutat tavalyhoz képest, az állatállomány számában, amelyre támogatást igényeltek növekedés tapasztalható. A következő időszakban kezdődnek majd az ellenőrzések, a helyszíni szemlék, az adatok hitelességének vizsgálata, a kifizetésekre pedig várhatóan ősszel kerül sor. (Prima Rádió)

A parlagon hagyott mezőgazdasági területek erdősítésére is pályázhatnak hamarosan a gazdák az Országos Vidékfejlesztési Programban. A Romsilva e célból facsemetéket ad az érdekelteknek, mind a magánszemélyeknek, mind a helyi közigazgatási egységeknek. (Híradó)

Több mint 10.000 tonna romániai zöldség kerülhet a szupermarketek polcaira 200 dél-romániai termelő összefogása révén. Az Ízkóstoló elnevezésű program keretében első körben több mint 35 zöldségfajtát vásárolhatunk az ország nagyobb városaiban működő hipermarketekben. A romániai zöldségek végső árát a kereslet, a külföldről behozott áru mennyisége és nem utolsósorban a belföldi termés mennyisége és minősége fogja meghatározni. Ha a kezdeményezés sikeres lesz, jövőre megduplázzák a programban résztvevők számát, a célirányosan bevetett terület pedig 8.000 hektárról 15.000-re növekszik. (Gazdaélet)

Temes megyében jegyzik a legtöbb külföldi agrárbefektetőt. Összesen 294 román-külföldi tőkéjű céget tartanak nyilván, az általuk megművelt terület nagysága eléri az 500 ezer hektárt. A megye összesen 533.000 hektár mezőgazdasági területtel az ország legnagyobb mezőgazdasági potenciállal rendelkező része. 2013 végén országos szinten 2.000 vegyes tőkéjű agrárcéget tartottak nyilván. Bukarestben 271, Arad megyében 176, Biharban 130, Konstancában 67 ilyen cégnek van székhelye. (Háromszék)

Tájékoztatjuk hallgatóinkat, hogy ma Gyimesközéplokon Sarlós-Boldog asszony búcsút tartanak és Gyergyóújfaluban folytatódnak a Falunapok. Pénteken, július 4-én Székelykeresztúron nyári vásárt szerveznek. Szombaton, Csíkszeredában az Ezer Székely Leány Napját ünneplik, vasárnap pedig a farcádi falunapon szórakozhatunk – tudjuk meg a Hargita megyei Tanács és a Hargita megyei Agrárkamara által összeállított vásárnaptárból. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 32 lej, a vegyes mézzé 21 és 22 lej, a burgonyáé 2 lej és 2 lej 50 bani, a káposzta kilója és a fehérhagyma kötése 2 lej 50 bani, a fokhagyma kilója 20 lej, egy kötés zöldhagyma 80 bani és 1 lej. A kápia kilója 9 lej, a töltenivaló paprikáé 5 és 6 lej, a paradicsomé 4 és 5 lej, az uborkáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a csípős paprika darabja 50 bani, a gomba kilójáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller és a petrezselyem kilójáért viszont 6 és 7 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 1 lej, a tárkony kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a cékla kilója 3 lej, a jégcsapreteké 3 lej 50 bani és 4 lej, a fekete reteké 3 és 4 lej, a főzőtök kilóját pedig 3 lejért vásárolhatjuk meg. A szárazpaszuly litere 10 és 12 lej, a zöldpaszuly kilója 8 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt, a brokkoli kilója 10 lej, a karfiolé 6 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 bani. Egy fej saláta 2 lej és 2 lej 50 bani, a padlizsán kilóját 8 lejért kínálják. Az alma kilója 3 lej és 3 lej 50 bani, a körtéé 5 lej és 6 lej 50 bani, az eperé 4 és 5 lej, a cseresznyéé és a meggyé 5 lej 50 bani és 7 lej, az őszi barack kilója 7 lej, a kajszi baracké 9 lej, a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 16 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente-Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Hogy készíti a vegyes lekvárt a gyergyóalfalusi Gál Adél?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 július 7-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro