• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9763 RON
  • USD4.6109 RON
  • GBP5.7827 RON
  • HUF1.2877 RON

GAZDAÉLET

A 2014 június 10-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Ha meg tudnák termelni a zöldséget, gabonát, akkor sincs hol értékesíteni. Simon Áron nagyajtai gazdálkodóval beszélgetünk. Majd a június közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Jó ötletnek tartják a gazdák a pályázási lehetőségeket, azonban az önrész miatt nehezebben szánják rá magukat. Szabó József fiatal bonyhai farmert kérdezzük. Eredményes a Pogány-Havas Kistérségi Társulás. Rodics Gergely ügyvezető igazgatóval beszélgetünk múltról és jelenről, a megvalósításokról és tervekről. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

A képviselőház plénuma megszavazta a 34-es számú sürgősségi kormányrendelet jóváhagyására vonatkozó törvénytervezetet, amely a legelők, gyepterületek helyzetét és művelését szabályozza. A jogszabály gyepes területnek tekinti azokat a füves területeket, amelyeken legkevesebb öt éve nem alkalmaztak vetésforgót. Az 5. paragrafus szerint ezeket a területeket legeltetésre és takarmánytermesztésre lehet használni. Tilos őket kivonni a mezőgazdasági körforgásból és rendeltetésüket megváltoztatni a települések külterületein. A 9. paragrafus értelmében a helyi önkormányzatok 7-10 évre adhatják bérbe a tulajdonukban levő gyepterületeket. A legelők, gyepterületek tisztítását, karbantartását annak az állattenyésztőnek kell elvégeznie, aki a területet használja. A karbantartási feltételeket pedig bele kell foglalni a haszonbérleti vagy bérleti szerződésbe. (Krónika)

Elfogadta a kormány a tej piacát szabályozó a 2013-ban kelt 297-es törvény alkalmazási előírásainak tervezetét. A törvény a tejpiacon alkalmazott szerződéses kapcsolatokat szabályozza, ugyanakkor elismeri az ágazatban tevékenykedő termelői szervezeteket is. Az eddigi egyik legnagyobb problémát, a piaci szereplők közötti tejár részesedést is orvosolni kívánják ezzel, hiszen tudvalévő, hogy a termelők az eladási árat nem változtathatják a termelési költségek növekedésével. (Háromszék)

Elégedetlenek a gazdák a szarvasmarha-támogatások folyósítási feltételeivel. Azt szeretnék, ha jövő évben nem a 2013-as referenciaévben jegyzett állományra kérhetnék, hanem a támogatások igénylésének pillanatában meglévő létszámra a támogatást – jelentette ki Ötvös Mózes, a Kovászna megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnöke. Ugyanakkor kérik, hogy a mostani 150 millió eurós támogatási alapot legalább ötvenmillió euróval növeljék. Ezen kell dolgoznia a szakminisztériumnak – mondta Ötvös. (Háromszék)

Június 20-ig igényelhetők az állattenyésztési támogatások. Idén egy leadási időszakban, egy kérelemben igényelhetők az eddig négy alkalommal külön-külön kért állattenyésztési támogatások. Ebbe beletartoznak a hegyvidéki hátrányos helyzetű, juh-, illetve szarvasmarha (beleértve a bivalyt, húsmarhát és fejőstehenet), valamint az állami szarvasmarha-, illetve juh és kecske utáni támogatások. (Közlemény)

Június 25- től lehet árusítani a romániai miccset az európai piacon, ugyanis az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta a húsfélékre és bizonyos adalékanyagok használatára vonatkozó szabályzatot. Eszerint a miccset a hagyományos recept szerint készíthetik és a hazai mellett az európai piacon is árusíthatják. (Híradó)

A 112-es sürgősségi számon lehet riasztani a rendőrökből, csendőrökből és erdészekből álló csapatokat falopás észlelése esetén. Az erdőket drónokkal vagy léggömbökkel is felügyelhetik annak érdekében, hogy a törvénytelen fakivágásokat idejében kiszűrhessék. (Híradó)

Az Unió országaihoz viszonyítva Románia kevés műtrágyát használ. Hazánk jóval az átlag alatt áll, nálunk évente az egy hektárra kijuttatott műtrágya átlagosan 46 kg, amíg Nagy-Britanniában 250, Németországban 211, Görögországban 153, Ausztriában 108, Magyarországon 97, Csehországban 95 kilogramm. Ez természetesen megmutatkozik a hektáronkénti átlagtermésekben is, de „a dolgok jó oldalát is figyelembe kell venni, gondolni kell a környezetkímélésre is” – mondotta Daniel Constantin agrárminiszter. Szerinte az uniós területalapú támogatások országonkénti változása, meghatározása is a műtrágyahasználattal állt szoros összefüggésben. A támogatások megítélésénél, kiszámításánál egy bizonyos referenciaév hektáronkénti átlag gabonatermését vették alapul. Románia esetében a 2002-2003-as mezőgazdasági év átlagtermésével számoltak, amely csak 2,6 tonna volt, míg az uniós országokban az alapul vett hektáronkénti átlagtermés 4-5 tonnát tett ki. (Háromszék)

A román tengerpartra is eljutottak már a székely termékek. Egy konstancai vállalkozó már többször is rendelt ottani üzletébe a helyi specialitásokból. Sőt, szállodájára és boltjára a székely zászlót is ki szeretné tűzni. Az érdeklődő vállalkozó első körben mintát vitt a termékekből, nagyrészt élelmiszerekből, kóstoltak többek között hentesárut, kolbászt, szalonnát, vadhúst, tejterméket, szilvapálinkát és csokoládét. (7határ)

Tájékoztatjuk hallgatóinkat, hogy ma tartják Csíkszentkirályon a Tiva-napi búcsút, pénteken június 13-án Etéden vásárt, Maroshévízen mennybemeneteli vásárt tartanak. Szombaton pedig Ülkében lesz búcsú. A hétvégén, péntektől vasárnapig Kászonaltízen a Kászoni Sokadalmi Falunapokra várják az érdeklődőket, szombaton és vasárnap Bétán és Tusnádon lesz búcsú, vasárnap, június 15-én Csíkszentdomokoson Lovas Napon, Csíkcsicsóban Falunapon szórakozhatunk – tudjuk meg a Hargita megyei Tanács és a Hargita megyei Agrárkamara által összeállított vásárnaptárból. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 26 és 27 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 2 lej, az újburgonyáé 4 lej, a káposztáé 2 lej 50 bani, a fehérhagyma kilója 2 lej 50 bani, a fokhagyma kilója 20 lej, egy kötés zöldhagyma 1 lej. A kápia kilója 9 lej, a töltenivaló paprikáé 7 és 8 lej, a padlizsáné 8 lej 50 bani, a paradicsomé 5 és 7 lej, az uborkáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a csípős paprika darabja 50 bani, a gomba kilójáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller és a petrezselyem kilójáért viszont 6 és 7 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 1 lej, a tárkony kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a cékla kilója 3 lej, a jégcsapreteké 3 lej 50 bani és 4 lej, a fekete reteké 3 és 4 lej, a hónapos retek kötése 1 lej 50 bani, a főzőtök kilóját pedig 3 lejért vásárolhatjuk meg. A szárazpaszuly litere 10 és 12 lej, a zöldpaszuly kilója 8 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt, a brokkoli kilója 10 lej, a karfiolé 6 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 bani. Egy fej saláta 2 lej és 2 lej 50 bani, a spenót kilóját 3 lejért kínálják. Az alma kilója 3 lej és 3 lej 50 bani, a körtéé 5 lej és 6 lej 50 bani, az eperé 4 és 5 lej, a cseresznyéé 7 lej 50 bani és 8 lej, a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 12 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente-Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Mekkora saját területen gazdálkodik a bonyhai Szabó József fiatal farmer?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 június 16-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro