• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9764 RON
  • USD4.6500 RON
  • GBP5.8180 RON
  • HUF1.2774 RON

GAZDAÉLET

A 2014 május 13-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Hét év után sem alkalmazzák a gombatörvényt Romániában. Málnási Andrást, a marosvásárhelyi Málnássy László Gombászegyesület elnökét kérdezzük. Ezt követően a május közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Idén 17 székelyföldi gazda fogad egy hétre egy-egy magyarországi fiatalt a Vidék Kaland program keretében. Erről hallhatnak összeállítást. Műsorunk végén viszont műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

A tejtermelők, illetve felvásárlók holnapig, május 14-ig még letehetik a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél a 2013/2014-es kvótaévben eladott/leadott tejmennyiségről szóló nyilatkozatukat. A nyilatkozatot akkor is le kell tenni, ha a termelő a kvótaévben egyáltalán nem adott el tejet. Azoktól a tejtermelőktől, akik határidőn belül nem iktatják nyilatkozatukat, visszavonják az egyéni kvótát, ami az országos tartalékalapba kerül. A kvótát nem vonják vissza, ha legkésőbb július 21-ig a tejtermelők leteszik nyilatkozatukat, ebben az esetben írásban kell nyilatkozniuk arról, miért nem tudtak eleget tenni kötelezettségüknek május 14-ig. A tejfelvásárlóknak ugyancsak május 14-ig kell iktatniuk nyilatkozatukat. Aki elmulasztja benyújtani a bevallást, annak május 15-től napi büntetést számolnak. A büntetés 100 és 100 ezer euró között lehet. (Háromszék)

Újra kellene gondolni a tejágazatot és a támogatási formákat – véli Dacian Cioloş uniós mezőgazdasági biztos. Cioloş szerint már rég eldőlt, hogy 2015-től eltörlik a tejkvótát, nem lehet újra napirendre tűzni ennek tárgyalását. Szerinte előny a tagországok számára, hogy korlátozás nélkül bármilyen mennyiségű tejet megtermelhetnek. A hazaiak attól tartanak, hogy jövőtől a román piacot még jobban elárasztja az alacsonyabb költséggel, esetleg nagyobb támogatással megtermelt külföldi tej, és az itthoni gazdák még inkább háttérbe szorulnak emiatt. A mezőgazdasági biztos szerint a tejgyáraknak, amelyek továbbra is hazai tejet akarnak feldolgozni, jobban kell szervezkedniük, segítve a gazdákat is a szakmai szervezetek létrejöttében, olyan beruházásokkal támogatva őket, amelyek lehetővé teszik az EU-konform tej előállítását. A 2014-2020-as uniós mezőgazdasági költségvetés lehetőséget nyújt a tagországok számára, hogy a tejtermeléshez kötött támogatási formákat alkalmazzanak. Lehetőség lesz például, hogy a támogatást tejtermelő egyedre adják, és nem a referencia egyedszám alapján, miként eddig történt. Ugyanakkor más beruházás-támogatási formák is bevezethetők, mint például az egyesületek által vásárolható hűtőtankok támogatása hazai költségvetésből. (Gazdaélet)

Az Európai Parlament elfogadta azt a javaslatot, amely a méz természetes alkotóelemeként és nem külön összetevőként határozza meg a virágport, ezért nem kell majd feltüntetni a csomagoláson, hogy tartalmaz-e génmódosított organizmust (GMO). A szőrszálhasogatónak és jogtechnikainak tűnő vita lényege, hogy az uniós jog eddig nem rendezte egyértelműen, hogy a virágport minek kell tekinteni a mézben: alkotóelemnek vagy összetevőnek. Az Európai Bíróság egy 2011-es ítéletében összetevőnek minősítette, ám az Európai Bizottság által javasolt és az EP által most elfogadott pontosítás értelmében a pollen a méz természetes alkotóeleme, és nem külön összetevő. Ha ugyanis külön összetevő volna, akkor a csomagoláson is fel kellene tüntetni, ha a virágporon belül a GMO aránya meghaladja a 0,9 százalékot. Így viszont, hogy eldőlt: természetes alkotóelem, így már a méz egészéhez viszonyítva kell vizsgálni az arányokat, és miután a mézben nagyon kevés a virágpor, a méz teljes tömegéhez viszonyítva sosem fogja a benne lévő GMO aránya meghaladni a határértéket, ezért a csomagolásra sem kell ráírni. (Krónika)

A hazai piacon lévő hamis biotermékekre panaszkodnak a gazdák, amelyek szerintük csődbe viszik a valódi ökotermelőket. Mindemellett a biotermék-igazolványt rendkívül szigorú szabályok mellett adják, a kihágásokat nagy bírságokkal sújtják. A Romániai Bio Egyesület elnöke, Marian Cioceanu elmondta: ha eltérés tapasztalható a termék és címkéje között, a büntetések 25 ezer lejtől kezdődnek. Romániában amúgy is inkább ökomezőgazdaságról lehet beszélni – vélik a gazdálkodók – miután nincs pénz vegyi műtrágyára. Amint a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületei Ligájának elnöke kijelentette: Európa kétszer-háromszor annyi vegyi anyagot fogyaszt, mint Románia, ahol pénzhiány miatt ez nem jellemző. (Rador)

Csak egyéni vagy családi vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyek alkalmazhatnak napszámosokat. Az alkalmi munkát végzők bruttó órabérének 2 és 10 lej között kell lennie, viszont a fizetséget nem kötelező a munkanap végén odaadni, hanem – amennyiben mindkét fél írásos beleegyezését adja – egy hosszabb időszak végén is megtörténhet a kifizetés. A 18 év alattiakat is lehet foglalkoztatni napszámosként. Ők csakis szüleik vagy törvényes képviselőjük beleegyezésével végezhetnek kétkezi munkát, csak olyat, ami nem veszélyezteti személyi vagy testi fejlődésüket. A munkavállalónak kötelessége befizetni a jövedelme után járó 16 százalékos adót, viszont a napszámos munka nem jár társadalom-, illetve egészségügyi biztosítással. Ezután sem kell munkaszerződést kötniük a feleknek, továbbra is csak egy regiszterbe kell bevezetni a napszámos adatait és a ledolgozott órák számát. (Gazdaélet)

Újabb lépést tesz a biológiai sokféleség megőrzéséért a székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány. Erdély agro-biodiverzitásának megvédése a célja annak a projektnek, mely a Norvég Alap támogatásával zajlik. A 22 hónapig zajló projekt értéke 150 ezer euró és Erdély két térségében fog megvalósulni. Főként az itt őshonos zöldségmagok megmentése és életre keltése a cél. Azt szeretnék, hogy asztalunkon a régi zamatos, egészséges zöldségek kaphassanak ismét helyet a génmanipulált, vagy hibrid magokból termesztett termények helyett. (Asztalos Ágnes./Gazdaélet)

Az Erdélyi Magyar Fehérasztal Lovagrend partnerségben Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalával idén második alkalommal szervezi meg a Tavaszváró Bárány- és Pálinkafesztivált. A kétnapos rendezvényre a hétvégén, május 16-án és 17-én kerül sor Székelyudvarhelyen a Székely Támadt várban. A fesztiválra a bárányhús elkészítésében jártas csapatok jelentkezését várják határon innen és túl. A magukkal hozott házi pálinka és süteménykülönlegességek is megméretettnek. (Gazdaélet)

Játékunk kérdése:

Mivel foglalkozik a csíkmadarasi János Ferdinánd kertészmérnök?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 május 19-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro