• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9763 RON
  • USD4.6625 RON
  • GBP5.8158 RON
  • HUF1.2637 RON

GAZDAÉLET

A 2014 április 15-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Az igazi házikenyérnek megvannak a fortélyai. Bálint Margit firtosváraljai háziasszony válaszol kérdéseinkre. Ezt követően az április közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Idén Brassóban szervezték meg a GastroPan élelmiszeripari szakkiállítást. Összeállításunk II. részét hallhatják. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Összevonták az állattenyésztésben a támogatási alapokat, így a gazdák nem négy alkalommal, hanem csak egyszer kell leadják a kéréseket és az igazoló iratokat. Eddig a két Európai Uniós és két hazai támogatásra külön-külön kellett benyújtani az igénylést a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökséghez. Május elsejétől a gazdák már ebben a formában igényelhetik a támogatást. A szakemberek egyetértettek, hogy a kifizetési ügynökség munkatársainak lesz nehezebb dolguk, az összevont támogatási kérések leadásakor, ám úgy időzítik az időpontot, hogy az év végéig legyen idő az adatok feldolgozására. (Kovács Zsolt/Gazdaélet)

A hazai piacon lévő hamis biotermékekre panaszkodnak a gazdák, amelyek szerintük csődbe viszik a valódi ökotermelőket. Mindemellett a biotermék-igazolványt rendkívül szigorú szabályok mellett adják, a kihágásokat nagy bírságokkal sújtják. A Romániai Bio Egyesület elnöke, Marian Cioceanu elmondta: ha eltérés tapasztalható a termék és címkéje között, a büntetések 25 ezer lejtől kezdődnek. Romániában amúgy is inkább ökomezőgazdaságról lehet beszélni – vélik a gazdálkodók – miután nincs pénz vegyi műtrágyára. Amint a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületei Ligájának elnöke kijelentette: Európa kétszer-háromszor annyi vegyi anyagot fogyaszt, mint Románia, ahol pénzhiány miatt ez nem jellemző. (Rador)

Érvényes a módosított földvásárlási törvény, így szigorúbb feltételekkel vásárolhatnak földterületet a külföldiek. A jogszabály alkalmazásához még be kell vezetni a módszertani szabályokat is. Az elmúlt négy hónapban megszorítások nélkül vásárolhattak területeket Romániában a külföldiek, mert az országnak év elején liberalizálnia kellett a mezőgazdasági földterületek piacát. A módosított törvény alapján viszont minden mezőgazdasági területnél elővásárlási joga van az államnak, a szomszédoknak, a bérlőknek. Ezen kívül külföldiek csak annyi földet vásárolhatnak, amennyire saját országuk lehetőséget ad a román állampolgároknak. (Erdély Fm)

A magyar kormány a Kárpát-medencét egységes gazdasági térnek tekinti, és a 2012-ben megalapozott nemzeti vidék-stratégiájának része a külhoni magyar gazdatársadalom felzárkóztatása – mondta dr. Szabó Balázs, a magyar Vidékfejlesztési Minisztérium Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztályának vezetője azon a gazdafórumon, amelyet az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesülete szervezett a 2014 és 2020 közötti időszak uniós agrárpolitikája és a mezőgazdasági támogatások témájában. Szabó Balázs hozzátette, hogy az országonként eltérő területalapú támogatások közti különbségekből fakadó versenyhátrányt a határon átívelő támogatási lehetőségekkel próbálja csökkenteni a magyar kormány. Az új nemzeti agrárgazdasági kamara tagjaiként a külhoni magyar gazdák is hozzájuthatnak ártámogatott gázolajhoz, vagy kedvezményes mezőgazdasági hitelekhez. (aradihirek.ro)

Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk azoknak a gazdáknak, gyümölcsfa-tulajdonosoknak, akik a begyűjtött termésből pálinkát akarnak főzetni. A háziszőttesre a literenkénti 5 eurós jövedéki adót akkor is ki kell pengetniük, ha csak saját fogyasztásra, százszázalékos alkoholtartalommal számolva 50 liternél kevesebb mennyiséget főznek. Ez tehát az 50 fokos, a vidékünkön kedvelt erdélyi pálinka esetén százliteres nagyságrendet takar. A kedvezményes jövedéki adóteher ez esetben literenként 2,5 euróra, azaz közel 11 lejre rúg. Nagyobb mennyiség után az adó is a duplájára emelkedik: ezer eurót kell fizetni egy hektoliter tiszta szesz után, azaz 50 fokos házi pálinka esetében ez literenként már 5 eurót, vagyis literenként 22 lejt jelent. (Hargita Nép/Gazdaélet)

17 székelyföldi gazda fogad egy hétre egy-egy magyarországi fiatalt a Vidék Kaland program keretében, amely immár második éve – a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesületének és a Nyárádmente Kistérségi Társulásnak a jóvoltából – Erdélyre is kiterjed. A „kalandoroknak” aktívan részt kell venniük a gazdaságban zajló aktuális munkában, a fiatal gazda társaságában, annak irányítása és felügyelete mellett. Idén Kovászna és Hargita megye mellett Maros megyei gazdák is várják a magyarországi városi fiatalokat. (Gazdaélet)

A Kolozs megyei Récekeresztúron avatták fel Európa legnagyobb bölényfarmját, amely majdnem 300 állatot számlál, és 500 hektáron terül el. A farmot 1,5 millió eurós befektetéssel hozták létre. Az állatokat Dániából, Németországból, Franciaországból, Ausztriából és Belgiumból hozták. A bölényeket húsukért tenyésztik, amit nyugat-európai országokba, főként Németországba fognak exportálni, ahol nagyon nagy a kereslet. Ugyanakkor a bölényhús romániai értékesítésére is gondolnak. A bölényfarmon körülbelül 30 alkalmazott dolgozik, ezek a Kolozs megyei Cege, Récekeresztúr és Páncélcseh községekben laknak. (Mediafax/Gazdaélet)

Maros megyében a szarvasmarha-állomány 4%-kal, a juh- 3%-kal, a kecske-állomány pedig 10%-kal növekedett. Ez elsősorban a támogatásoknak tudható be. Ahol csökkenés tapasztalható, az a sertés- (18%) és a szárnyastenyésztés (29%), ennek oka a kedvezőtlen piaci körülmények, hiszen egyre nehezebb hazai sertés, illetve szárnyashúst értékesíteni a behozatal miatt. A tejtermelés a megyében az előző évhez viszonyítva 4%-kal nőtt, ezzel szemben a hústermelés 16%-kal csökkent. Valójában ez utóbbin kellene javítani, hiszen a húsnak még mindig van felvevőpiaca. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 26 és 27 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a káposztáé 1 lej 50 bani és 2 lej 50 bani, a vörös káposzta 3 lej, a vöröshagyma és a fehérhagyma kilója 2 lej 50 bani és 3 lej, a fokhagyma kilója 13 és 15 lej, egy kötés zöldhagyma 80 bani és 1 lej 50 bani. A kápia kilója 10 és 12 lej, a paradicsomé és az uborkáé 7 és 8 lej 50 bani, a csípős paprika darabja 80 bani, a gomba kilójáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller és a petrezselyem kilójáért viszont 5 és 7 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, a tárkony kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a cékla kilója 3 lej, a jégcsapreteké 3 lej 50 bani és 4 lej, a fekete reteké 3 és 4 lej, a hónapos retek kötése 1 lej és 1 lej 50 bani, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A szárazpaszuly litere 10 és 12 lej, a murok kilójáért és a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 10 lej, a karfiolé 8 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 bani. Egy fej saláta 1 lej 50 bani és 2 lej 50 bani, a spenót kilóját 3 lejért kínálják. Az alma kilója 2 lej és 4 lej, a körtéé 5 lej és 6 lej 50 bani, az eperé és a dióbélé 30 lej, a szőlő kilója 12 lej, a sajté és az ordáé 18 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Romániában melyik megyék csatlakoztak a Vidék Kaland programhoz?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 április 17-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro