• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9763 RON
  • USD4.6109 RON
  • GBP5.7827 RON
  • HUF1.2877 RON

GAZDAÉLET

A 2014 március 18-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Értékesítési gondokkal küszködnek az alsórákosi gazdálkodók, az uniós támogatás viszont bepótol a kiadásokba. Miklós Sándor válaszol kérdéseinkre. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. Majd a március közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A méhészek is panaszkodnak. Alacsony a méz ára, mégsem nagy a kereslet. Toth Annamária marosvásárhelyi méhészt kérdezzük. Az állattenyésztők nehezen tudják értékesíteni a minőségi húst, mert a nagyáruházak diktálják az árakat. Balogh József gernyeszegi vállalkozóval beszélgetünk. Háromnegyed egy után lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

A mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium a pénzügyminisztériummal közösen készít kormányhatározatot, amely szerint július 1-jétől a hús és húskészítmények általános forgalmi adóját a jelenlegi 24 százalékról 9 százalékra csökkentenék. Daniel Constantin szakminiszter szerint ehhez politikai döntés is szükséges, a határozat bevezetése attól is függ, mennyire találják eredményesnek a kenyér áfája csökkentését az ágazatbeli adócsalás visszaszorításában és az adóbehajtás növelésében. (Gazdaélet)

Minden mezőgazdasági támogatást elveszíthetnek azok a gazdák, akik tarlóégetéssel takarítják meg földjeiket. Az érintett szervek is fokozottabban figyelnek az ilyen jellegű esetekre, ugyanis a tűzoltóság, a környezetvédelmi őrség és a mezőgazdasági kifizetési és intervenciós ügynökség között létrejött egyezmény értelmében a hatóságok értesítik egymást az említett tűzesetekről. A tarlóégetőktől – amennyiben tetten érik őket, vagy az utólagos ellenőrzések során bebizonyosodik, hogy felégették földjüket – mindenféle mezőgazdasági támogatást megvonnak. (Gazdaélet)

Az elmúlt egy hét alatt több tűzesethez riasztották a tűzoltókat Hargita megyében, amiatt hogy lángra kapott a száraz növényzet illetve egy erdőrész. A lángok összesen 15 hektár területen pusztítottak. A legnagyobb tűz Maroshévíz közelében illetve a Kányád községhez tartozó Miklósfalván történt, ahol mintegy 10 hektár száraz növényzet vált a lángok martalékává. Szintén tűz volt Salamás községben is, ahol a lángok elpusztítottak egy hektár fiatal luc- és jegenyefenyő erdőt és másfél hektárnyi száraz növényzetet. Ezen kívül Csíkszereda közelében is jelentettek tűzestet, ahol 2 hektár száraz növényzet égett el, valamint Székelyudvarhely mellett két és fél hektár növényzet pusztult el. (Prima Rádió/Gazdaélet)

Közel 3.700 Hunyad megyei gazdának kell visszafizetnie a területalapú támogatást, miután a terepen végzett ellenőrzés során kiderült, hogy alaptalanul igényelte azt. A támogatást Hunyad megyében évente körülbelül 23.000 gazda kérelmezi, ami összességében közel 40 millió eurós alap kiosztását jelenti. Leggyakrabban a bejelentett terület nagyságával van gond, valójában sokkal kisebb területet művel meg az illető. A visszafizetendő összegek Hunyad megyében meghaladják a 10 millió lejt. Ennek azonban már 77 százalékát behajtották a jogtalanul támogatott gazdáktól. (Nyugati Jelen/Gazdaélet)

A Maros Megyei Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökséghez 2013-ban összesen 31.117 kérést nyújtottak be a gazdák 259.749 hektár földterületre. 2007-től folyamatosan csökken a kérvényezők száma. Eddig kb. 1.000 gazda lépett ki a rendszerből, de a támogatott területek nagysága nőtt. Több mint valószínű, hogy a kisebb területen gazdálkodók felhagynak a mezőgazdasággal. Ezzel szemben örvendetes tény, hogy a területek nőttek, mivel azok, akik gazdasággal foglalkoznak, egyre több földet vesznek bérbe. 2007-ben 450 olyan farmer volt, aki 50 hektáron felüli területen gazdálkodott. (Gazdaélet)

Az állatok tavaszi és őszi mezei legeltetését érintő átfogó szabályzatrendszert fogadott el Zágon község tanácsa. Korábban is hoztak hasonló döntéseket, de azokat nagyrészt nem tartották be az esztena felelősök. A határozat fontos kitétele, hogy az esztenát létesítő gazda összefüggő, az állatok létszámának megfelelő területtel rendelkezzék. A terület lehet saját tulajdon vagy bérbe vett, utóbbi esetben az esztenafelelősnek a tanácsnál iktatott szerződést kell felmutatnia. A határozat szerint a tavaszi és őszi legelők határát megjelölik térképen is. Az esztena területén kell biztosítani az itatási lehetőséget és az esztenalétesítés csak állatorvosi engedéllyel történhet. A mezei legeltetés szigorú időközökhöz kötött, április 8-tól május 5-ig és szeptember 27-től november 25-ig. A határozat be nem tartása akár több tízezer lejes büntetéssel sújtható. (Háromszék/Gazdaélet)

Ezen a tavaszon több millió facsemetét szeretnének elültetni a Hargita megyei erdőkben. A szépvízi erdészeti hivatal által felügyelt területek Hargita és Bákó megyékben találhatók, és itt összesen 24 hektáron végeznek teljes beültetést, 12 hektáron pedig hézagpótlás történik. A Csíki Magánerdészet ügykezelésébe tartozó erdőkben 134 hektárt ültetnek be facsemetékkel, és 36 hektáron hézagpótló ültetést végeznek. Ők, a tervek szerint 612 ezer facsemetét ültetnek. A Hargita Megyei Erdőigazgatóság ebben az évben 268 hektáros területen végez csemeteültetést, ebből 110 hektár állami tulajdonú erdőterület, 157 hektár pedig az igazgatóság által adminisztrált közbirtokossági erdő. Az erdőigazgatóság 1 millió 300 ezer facsemetét szeretne elültetni. A tervek szerint Hargita megyében még márciusban elkezdik a csemeteültetést. A következő hetekben 140 ezer facsemete kerül a földbe, ezek túlnyomó része lucfenyő, de ültetnek jegenye- és vörösfenyőt is. (Dobos László/Gazdaélet)

Több mint négy százalékkal drágult, és három hónapja legmagasabb szintre emelkedett a búza ára Európában az orosz-ukrán válság miatt, ami a szállítások leállásával járhat a Fekete-tenger térségéből. A párizsi székhelyű Euronext piacon a májusi jegyzésű malmi búza tonnánkénti ára december eleje óta legmagasabb, 205,50 euró volt, ami 4,6 százalék drágulást jelent. Eközben a chicagói terménytőzsdén a májusi búza ára több mint 5 százalékkal, a kukoricáé több mint 3 százalékkal emelkedett. Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonatermelője és exportálója. Az országban tavaly rekordszintű, 60 millió tonna gabonát takarítottak be az egy évvel korábbi 46,2 millió tonna után. Ukrajna idén csaknem 33 millió tonna gabona exportját tervezi. (Háromszék)

A GastroPan kiállítás Dél-kelet Európa egyik legnagyobb sütőipari, cukrászati, fagylalt, csokoládé, kávé és vendéglátó-ipari szakkiállítása. A kiállítás idén április 4-e és 6-a között kerül megrendezésre a Cenk alatti városban, Brassóban. A látványos bemutatókkal színesített programok teljes képet adnak a mindennapi kenyerünkről, az életünket megédesítő cukrász termékekről, a gasztronómia csodáiról. A rendezvény fő attrakciója a szakmai programok mellett, az „ÉV KENYERE” „ÉV TORTÁJA” „ÉV FAGYIJA” versenyek, ahol az év legjobbját választják meg. (Gazdaélet)

Veszélyeztetettek a Rétyi Nyír természetvédelmi terület legértékesebb élőhelyei, a mintegy harminc tavacska. Többségük kiszáradófélben, még csapadékos időszakban is kevés bennük a víz, hosszú távon pedig el is tűnhetnek, ezért a szakemberek megoldást keresnek erre a sajátos környezeti problémára. A mintegy kétezer hektáros Rétyi Nyír természetvédelmi terület gondnoka a megyei tanács, így azzal az intézményhez tartozó természetvédelmi központ munkatársai foglalkoznak. Egyelőre annyit tudnak, a mostani helyzetért a negyven-ötven évvel ezelőtti emberi beavatkozás is felelős, így a Feketeügy szabályozása is felgyorsította az apadási folyamatot. (Háromszék/Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 26 és 27 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a káposztáé 1 lej 50 bani és 2 lej 50 bani, a vörös káposzta 3 lej, a vöröshagyma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a fehér hagymáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a fokhagyma kilója 10 és 13 lej, egy kötés zöldhagyma 1 lej 50 bani. A kápia kilója 10 és 11 lej, a paradicsomé és az uborkáé 7 és 7 lej 50 bani, a csípős paprika darabja 50 és 80 bani, a gomba kilójáért 10 és 12 lejt kérnek. A zeller és a petrezselyem kilójáért viszont 6 és 7 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, a cékla kilója 3 lej, a jégcsapreteké 3 lej 50 bani és 4 lej, a fekete reteké 3 és 4 lej, a hónapos retek kötése 1 lej 50 bani, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A szárazpaszuly litere 10 és 12 lej, a murok kilójáért és a karalábé darabjáért 2 és 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 10 lej, a tojás darabja ezen a héten 45 és 60 bani. Egy fej saláta 1 lej 50 bani és 3 lej 50 bani, a spenót kilóját 5 lejért kínálják. Az alma kilója 2 lej és 4 lej, a körtéé 4 lej és 5 lej 50 bani, a szőlőé 4 és 6 lej, a dióbélé 30 lej, a sajté 18 lej, az ordáé 9 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Milyen állatot nevel Balogh József gernyeszegi vállalkozó?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2014 március 24-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro