• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Következő műsor

13:00 ZENÉS ÜZENETEK

Hallgasd Nézd
Most Adásban

VENDÉGSÉGBEN A MAROSVÁSÁRHELYI RÁDIÓ

Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9710 RON
  • USD4.5892 RON
  • GBP5.7967 RON
  • HUF1.2597 RON

GAZDAÉLET

A 2013 május 14-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Ilyenkor nagyon sok földművelőt, gazdálkodót látunk a határban. A Gazdaélet mikrofonjával a szentábrahámi Mátéfi Dénest kerestük fel. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. Majd a május közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos praktikákkal szolgálunk. A kisebb pékségek is nehézségekkel küszködnek. Szabó Mihály magyarpéterfalvi vállalkozóval beszélgetünk. Erdélyben és Magyarországon készítik a grillázskompoziciókat, a grillázsszobrok. Máshol is ismerik a grillázst, de csak összetörve, díszítésre használják – tudjuk meg Rimóczi Lászlótól a Magyar Grillázsszövetség elnökétől. Háromnegyed egy körül lesz nyereményjáték, majd marosvásárhelyi és szászrégeni piaci árakat ismertetünk. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Holnapig, május 15-ig lehet benyújtani a területalapú támogatási kéréseket. A gazdák május 16-tól még további 25 napig adhatják le támogatási igényüket, de ekkor minden nap késésért 1 százalékos büntetőkamatot kell elviselnie a gazdának. Július 10. után már egyáltalán nem adhatók le a kérések. Hargita megyében eddig több mint 25.000 kérést iktattak, ami a korábbi támogatás alá eső terület 75 százalékát födi le. A megyében 180-190 ezer hektárra igényelték az elmúlt években a földalapú támogatást a gazdák. 2013. március 1-e és május 7-e között országosan 5 millió hektárra 815.678 területalapú támogatási kérést iktattak. (Gazdaélet)

Bár elkezdődött az előkészítő munka az Európa Tanácsban a neonikotinoid növényvédő szer betiltása érdekében, a romániai méhészek továbbra sem tudják, hogy a mezőgazdasági tárca milyen álláspontot képvisel az ügyben. Korábban több tagállam is azt állította, hogy ez a szer felelős a tömeges méhpusztulásokért. Adrian Rădulescu államfői tanácsos, korábbi mezőgazdasági államtitkár a téma kapcsán úgy nyilatkozott, a szaktárca tudomása szerint Romániában még nem használatos a neonikotinoid és szerinte a minisztériumnak ezután sem kellene engedélyeznie a növényvédő szer használatát. Ezzel szemben Fazekas Sándor magyar vidékfejlesztési miniszter közölte, tárcája nem támogatja a neonikotinoid hatóanyagú szerek használatára vonatkozó tilalmat. (Krónika)

Nem vonatkoznak uniós jogszabályok a magánkertekben használt vetőmagokra, így a hobbikertészek továbbra is bármilyen növényi anyagot megvásárolhatnak, és kis mennyiségben értékesíthetik azok magvait – oszlatta el az aggodalmakat az Európai Bizottság. A bizottság döntése után kiadott közlemény rámutat, hogy szükség van a növény-egészségügyi szabályok által nyújtott védelemre, mivel ennek hiányában ezen ágazat komoly gazdasági veszteségeket szenvedne el. (Gazdaélet)

Ioan Belea, a Burgonyatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint a forró tavaszi időjárás és az ismét rendkívül száraznak ígérkező nyár áthúzhatja a termelők számításait. Az uniós bizottság prognózisa szerint pedig idén legalább 4 millió tonna terményt takarítanak be. Kovászna megyében idén mintegy 1.000 – 1.200 hektárral kevesebb területre ültetnek krumplit, mint tavaly. 14.100 hektáron ültették el a krumplit, de már a végén tartanak a gazdák, ez nem fog lényegesen növekedni. Idén jóval kisebb lesz a krumplival beültetett terület Hargita megyében is. A becslések szerint eddig körülbelül nyolcezer hektáron ültettek pityókát. A termelők mintegy nyolcvan százalékban végezték el az ezzel kapcsolatos munkát, ez pedig azt valószínűsíti, hogy az erre a célra felhasznált területek nagysága nem éri el a tavalyi 10.450 hektárt. (Krónika/Gazdaélet)

Hatféle sajtot, köztük füstölt, sós és érlelt sajtféléket és újabban vajat is készítenek a nemrég újraindult székelykeresztúri tejfeldolgozó üzemben. Az üzem vajcsomagolót vásárolt két héttel ezelőtt, így már elkezdődött a friss vaj és vajkrém gyártása is. A burduf túrót télen dobják piacra, mivel a juhlegeltetési szezonnal elkezdik majd a juhtej begyűjtését is. A részvényekkel rendelkező gazdáknak 12 lejt fizetnek a sajtért, míg azoktól, akik nem tagjai a szövetkezetnek, 10 lejes áron vásárolják majd fel. Országos szinten egyedinek számít a székelykeresztúri gyár, hiszen szövetkezeti tejfeldolgozó, ami azt jelenti, hogy a tej begyűjtésétől az értékesítésig minden a szövetkezet kezében van. A keresztúri üzembe 2500 tehén, 10 ezer juh és 500 kecske tejét szállítják naponta a székely háztáji gazdaságokból. A napi 10-12 ezer liter tejből ma már több mint tízféle terméket állítanak elő. (Gazdaélet)

Több mint másfél éve tartó jogi vita után rendeződött a székelyudvarhelyi zöldségpiac ügye. Mostantól az önkormányzat működteti. A változásnak főként a helyi és a környékbeli termelők örülnek, akiknek a városháza megígérte, az új piacszabályzat lehetőséget biztosít számukra, hogy kedvezményesen kínálják portékáikat. A Vásártér utcai zöldségpiac működésére vonatkozó szabályok betartásáról jelenleg a polgármesteri hivatal három alkalmazottja gondoskodik: ellenőrzik az árusok termelői igazolványát, kereskedelmi engedélyét, illetve beszedik a napi illetékeket is. A piaci illetékek értékéről a helyi önkormányzat nemrég határozattervezetet fogadott el, az ebben megjelölt napidíjak mellett azonban arra is lehetőséget biztosít, hogy az árusok bérletet váltsanak. Az új piacszabályzat meghatározza, hogy helybéli, Udvarhelyszéken vagy a megyehatárokon kívüli árusok, illetve a viszonteladók hol értékesíthetik portékájukat. (Gazdaélet)

Holnap május 15-én koradélután Budapesten az óbudai Auchan áruházban ünnepélyes keretek között nyitják meg a “Székely hetek” akciót, ahol a Hargita Megyei Tanács és néhány székelyföldi termelő is képviselteti magát. A kiváló minőségű és hagyományosan készített székely termékek Magyarországon immár 19 áruházban lesznek elérhetőek. A sajtok, húsok, székelyföldi töltöttkáposzta és gyógypárlat mellett Ábel Székely mustárt és Erdélyi tormás mustárt is kóstolhatnak a látogatók. Május végén a budapesti Vásárcsarnokban mutatkoznak be a székelyföldi termelők. (Gazdaélet)

Tájékoztatjuk hallgatóinkat, hogy május 16-án Farkaslakán, 18-án Csíksomlyón, 20-án pedig Kecsetben tartanak búcsút. Május 20-án Bágyban a Bágyivár Fesztiválra kerül sor. De május 19-én szervezik az Ivói-napokat és Oroszhegyen a Nárcisz Fesztivált valamint a korondi pünkösdi fazekasvásárra május 19-én és 20-án várják a látogatókat. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Marosvásárhelyen az akácméz kilója 27 lej, a vegyes mézzé 21 és 23 lej, a burgonyáé 1 lej 50 bani és 2 lej, a káposztáé 3 lej és 4 lej 50 bani, a vörös hagymáé 4 és 5 lej, a fehér hagymáé 3 lej 50 bani, a foghagymáé 16 lej, a zöldhagyma kötése 1 lej. A karfiol kilója 7 és 8 lej, a paradicsompaprikáé 13 lej, a töltenivaló paprikáé 14 lej, az uborkáé 6 lej, a paradicsomé 7 és 9 lej, a csípős paprika darabja 50 bani és 1 lej, a hónapos retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a fehér retek kilója 2 lej, a gombáért 9 és 10 lejt kérnek. A zeller kilójáért viszont 6 és 7 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, egy fej saláta 1 lej 50 bani és 2 lej, a cékla kilója 7 lej, a spenóté 4 lej, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A szárazpaszuly kilója 8 és 13 lej, a murokért 3 és 4 lejt, a petrezselyemért 6 és 7 lejt kérnek. A karalábé darabja 3 lej 50 bani, a tojás darabja ezen a héten 35 és 50 bani. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 3 lej, a körtéé 8 lej, a szőlőé 12 lej, a dióbél kilója 40 lej, a sajté 12 és 14 lej, az ordáé 9 lej, a tej litere 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Piaci árak Szászrégenből:

1 lej a hónaposretek kötése, 1 lej és 1 lej 50 bani a fejes saláta darabja, 2 lejt fizetünk egy kg káposztáért. 3 és 4 lejünkbe kerül egy kg spenót. A gomba kilója 8 és 9 lej között váltakozik, a szárazpaszuly kilóját 8 és 10 lej között kínálják. A burgonya kilónkénti ára 1 lej 50 bani és 2 lej , a vetni való krumpli kilóját 70 és 80 bani között vásárolhatjuk meg. Egy kg újkrumpli 5 lejünkbe kerül, 1 lej 50 bani és 2 lej egy kötés torma. Egy kg murok ára 2 lej 50 bani és 3 lej, 5 és 6 lej között mozog a petrezselyem kilója, A zeller darabja 1 lej 50 bani és 2 lej, a tárkony kötése 2 lej. 1 lej, illetve 50 bani egy kötés petrezselyemzöld, a fehérhagyma kilóját 2 lej és 2 lej 50 bani között vásárolhatjuk meg, a vöröshagyma kilója 3 és 4 lej között mozog, 7 és 9 lej között kérnek egy kg dughagymáért, a foghagyma kilója 10 és 12 lej között váltakozik. A zöldhagyma kötése 1 lejünkbe kerül, 4 lej az uborka, 9 lej a paradicsom kilója. 2 és 3 lej 50 bani között mozog az alma kilója, a körte kilója 5 és 6 lej között váltakozik, 30 lejért kínálják a dióbél kilóját. 2 lej 50 bani egy liter házitej ára, 40 és 50 bani között mozog a házitojás darabja, 15 lej a sajt, 10 lej az orda kilója, egy kg vegyes mézért 20 lejt fizetünk, 25 lejért árusítják az akácméz, valamint a havasi méz kilóját. Ami a palántákat illeti: 1 lejért 5 szál paprika, zeller illetve vineta palántát vásárolhatunk, 1 lejünkbe kerül 3 szál paradicsom, illetve karfiol palánta. a hibrid, pikérozott paradicsom palánta szálja 1 lej 50 bani, 50 bani a karalábé, 70 bani pedig a hibrid, pikérozott zeller palánta szálja. (Fábián András)

Játékunk kérdése:

Milyen vállalkozása van a magyarpéterfalvi Szabó Mihálynak?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2013 május 20-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro