• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9765 RON
  • USD4.6373 RON
  • GBP5.8018 RON
  • HUF1.2662 RON

GAZDAÉLET

A 2013 szeptember 3-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Sövér Mihályék állattenyésztéssel foglalkoznak Gyergyóalfaluban. A településen még él a kalákaszellem, így a buktatókat is könnyebben veszik. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. Majd a szeptember elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos praktikákkal szolgálunk. A kártevők támadása miatt kevesebb termést takarítottak be a csíki mustármagtermelők. Török Jenő mérnök, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezérigazgatója nyilatkozik. Ha minőségi termést szeretnénk elérni, kénytelenek vagyunk öntözni a parcellákat. Az idei káposztatermés jónak mutatkozik, de igényli a vizet. Kelemen Attila kézdikővári termelő válaszol kérdéseinkre. Háromnegyed egy körül lesz nyereményjáték, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Az önkormányzatnál is befizethetik adójukat a mezőgazdászok, ha a településükön nincs pénzügyi hivatal – döntött a kormány. A Pénzügyminisztérium ugyanakkor közleményben pontosított, hogy 2014-től csupán a Pénzügyi hivatal által felszólított, azaz adócsalással gyanúsított személyek kell vagyonnyilatkozatot tegyenek. (RADOR)

Lehet pályázni a Vidékfejlesztési Minisztérium 121-es intézkedésére. A kiírásra elsősorban családi gazdaságok jelentkezhetnek. A Mezőgazdasági Minisztérium segítségként 6 féle típuspályázatot is megjelentetett honlapján, a www.madr.ro oldalon, a pályázók innen tölthetik le a kész típusterveket is. A rendelkezésre álló keretösszeg 50 millió euró. Ebből 16 milliót a növénytermesztő farmok korszerűsítésére, 24 milliót állattenyésztő gazdaságok korszerűsítésére, 10 millió eurót pedig félig önfenntartó gazdaságok korszerűsítésére szán a szaktárca. (Príma Rádió)

Megkezdte a területalapú támogatást (SAPS) igénylő gazdák ellenőrzését a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenziós és Kifizetési Ügynökség (APIA). Idén összesen 2.160 Hargita megyei kérelmező és több, mint 14 ezer földparcella esetében vizsgálják felül a juttatás igénylésekor vállalt kötelezettségek betartását. Majnem minden gazda területeit úgynevezett teledetekciós, azaz műholdas ellenőrzés alá vonják, de mivel a többség agrár-környezetgazdálkodási támogatást is igényelt, helyszíni terepszemléket is végeznek a Hargita megyei Kifizetési Ügynökség ellenőrei. (Krónika)

Szeptember 1-jétől Romániában az általános szeszadó 750-ről 1000 euróra nőt hektoliterenként, így a házi pálinka kedvezményes adója is 375-ről 500 euróra emelkedik hektoliterenként. A szabályozás szerint 50 liter tiszta alkoholt tartalmazó mennyiség alatt az általános szeszadó felét fizettetik ki a saját használatra, bérfőzdékben előállított gyümölcspárlatra. Az Adevarul című lap számításai szerint ezentúl a 25 fokos cujka után literenként 5,5 lejt, az 55 fokos erdélyi pálinka után pedig literenként csaknem 15 lej jövedéki adót kell majd fizetni a bérfőzdékben. Romulus Dascalu, a szeszesital-gyártókat és forgalmazókat tömörítő Garant munkáltatói közösség szerint az intézkedés révén 90 százalékra nő majd a romániai feketepiacon értékesített szeszes italok mennyisége, pedig már most is az alkoholmennyiség 70-80 százalékának adásvétele illegálisan, vagyis jövedéki adó befizetése nélkül történik Romániában. (MTI)

Uniós forrásból és állami költségvetésből fogják kártalanítani ezentúl a természeti csapások vagy növény- és állatbetegségek miatti károkat a mezőgazdasági ágazatban. A Hivatalos Közlöny legfrissebb számában jelent meg a kormány 64. számú kormányrendelete és ennek a gyakorlatba ültetését szabályozó útmutató, amely a segélyalapok létrehozásáról rendelkezik. Ezek célja az agrárgazdasági tevékenységekkel járó kockázatok kezelése, az esetleges gazdasági veszteségek enyhítése azok számára, akik hajlandóak hozzájárulni a segélyalapok létrehozásához. A pénzbeni kompenzációt közvetlenül a gazdasági veszteséget elszenvedő, tagsági viszonnyal rendelkező mezőgazdasági termelőknek fizetik ki, amennyiben hozzájárulásukat befizették az említett segélyalapba a mezőgazdasági minisztérium által meghatározott mértékben. Azok, akik 2014. március elsejéig nem iratkoznak fel a hozzájárulást befizető tagok közé, az állami költségvetésből nekik járó támogatásoknak csak a 20 százalékát kaphatják meg. (Krónika)

Változhatnak a szarvasmarhatartásra vonatkozó kiegészítő támogatások. Az unió szakbizottságával való egyeztetések során Románia még két-három év haladékot kapott, hogy országos kiegészítő támogatásokat is fizethessen a gazdáknak, így csökkentve a különbségeket az unió régebbi és új tagállamai között. A szakmai szervezetek ígéretet kaptak, hogy 2013-ban a kiegészítő támogatásoknál a 2013. január elsejei állatlétszámot veszik alapul. Eddig köztudottan a 2008. január 31-i adatok szerint, a gazdaságban levő, 6 hónapnál korosabb állat után fizették a támogatást. Feltétel azonban, hogy a gazdaságok szerepeljenek az országos nyilvántartásban és az állat-egészségügyi hatóság betegségmegelőző és kezelési országos programjában. A 20 fejőstehénnél nagyobb létszámú gazdaságok számára kötelezővé tennék a tejkontroll bevezetését és utólagosan a törzskönyv vezetését is. Ugyanakkor a támogatást igénylőnek bizonyítania kellene állattenyésztői minőségét egy országos szinten is elismert szakmai szervezet által kiállított okirattal. Ez a feltétel egyelőre függőben maradt. (Gazdaélet)

A tervezett málnamennyiségnek csak felét sikerült idén begyűjteni a Hargita megyei Erdészeti Igazgatóság által felügyelt területekről. Ez a csökkenés azzal magyarázható, hogy az augusztusi nagy meleg következtében gyorsan ért a gyümölcs és nem volt elegendő személy, aki begyűjthette volna. Az áfonya begyűjtése terén viszont jobb eredményeket értek el. A tervezett 10 tonna helyett 25 tonna gyümölcs került raktárba. A Hargita megyei gyümölcsöket az Európai Unió piacain értékesítik, főleg Németországban. (Gazdaélet)

Véget ért a 2013. évi Kiskertész program, amelyet Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Egyesülete szervezett. A Hargita megyei IV-VII. osztályosoknak szóló programra egyéni és csoportos kategóriában jelentkezhettek. A vetőmagokat tartalmazó csomagokat – sárgarépa, saláta, zöldborsó, hónapos retek és cukkini – április végén kapta meg 359 gyermek, akik közül 27-en jelentkeztek a versenyre egyéni kategóriában, míg csoportos kategóriában nyolc osztály nevezett be, ez összesen 184 diákot jelent. A szabályzat szerint a kertekről két alkalommal kellett fényképes beszámolót küldeni, aki ezt teljesítette, az megkapott 20 pontot a maximális 100-ból. Az egyéni kategóriában a fődíj 250, míg a csoportosban 500 lej. Maximális pontszámot egyetlen diák, a csíkszentkirályi Lázár Előd nyert, őt követi a csíkkarcfalvi Cseke Hunor, valamint a csíkszentléleki Keresztes Olivér 95-95 ponttal, harmadik helyezett Károly Tamara a Korond községhez tartozó Fenyőkútról, aki 93 pontot kapott. A tanulók a díjukat iskolakezdés után vehetik át. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 25 és 26 lej, a vegyes mézzé 21 és 22 lej, a burgonyáé 2 lej, a káposztáé 1 lej 50 bani, a foghagyma kilója 15 lej, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a fehér hagymáé 2 lej 50 bani és 3 lej. A karfiol kilója 4 és 6 lej, a töltenivaló paprikáé 2 lej 50 bani, a paradicsompaprikáé 3 lej 50 bani és 4 lej 50 bani, a kápiáé 4 és 5 lej, az uborkáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a paradicsomé 2 és 4 lej, a csípős paprika darabja 20 és 25 bani, a gomba kilójáért 8 és 9 lejt kérnek. A zeller darabjáért viszont 1 lej 50 banit és 2 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, egy fej saláta 2 lej 50 bani, a cékla kilója 3 lej, a főzőtöké 2 lej, a padlizsáné 1 lej és 1 lej 50 bani, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A tejes kukorica csőjét viszont 50 és 80 baniért kínálják. A zöldpaszuly kilója 5 lej, a murokért 3 lejt, egy kötés petrezselyemért 2 lejt kérnek. A karalábé darabja 1 lej 50 bani és 2 lej, a tojás darabja ezen a héten 50 és 60 bani. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 5 lej, az őszibaracké 3 lej 50 bani és 5 lej, a nektariné 5 lej 50 bani, a görögdinnye kilója 1 lej 50 bani, a sárga dinnyéé 2 lej 50 bani, a szőlőé 3 lej 50 bani és 4 lej 50 bani, a szilváé 3 lej, a juhsajté 18 lej, az ordáé 12 és 13 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Mekkora területen termesztettek idén mustárt Csíkborzsován?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2013 szeptember 30-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro