• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9765 RON
  • USD4.6373 RON
  • GBP5.8018 RON
  • HUF1.2662 RON

GAZDAÉLET

A 2013 július 30-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Ha van szaktudás, a nehéz időkben is sikeressé tehetjük kertészetünket. Szilágyi Melinda aranyosegerbegyi kertészmérnököt kérdezzük. Ezt követően kapcsoljuk a Marosvásárhelyi Meteorológiai Központot, ahonnan jövő keddig érvényes agro-meteorológiai előrejelzést hallhatnak. Majd a július végén – augusztus elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos praktikákkal szolgálunk. Az oltványkészítésben a csombordiak verhetetlenek. Már külföldről is kapnak megrendeléseket. Sikertörténetünkben Bakk Imrével beszélgetünk. Kovács Albert göcsi méhészhez is ellátogatunk. A méhészkedés sikerei és buktatói mellett a rajzás fontosságáról is beszélgetünk. Ezt követően méhészkedő hallgatóinkat az augusztusi tennivalókra emlékeztetjük.Háromnegyed egy körül lesz nyereményjáték, majd marosvásárhelyi piaci árakat ismertetünk. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Szakmai és együttműködési kérdésekben tárgyalt Tóth Katalinnal, a magyar Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkárával, valamint Györffy Balázzsal, a magyarországi Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökével Haschi András, a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesületének az elnöke. A vendégek a fiatalgazda-egyesület egyik sikeres fiatal tusnádi tagjának, a 600 hektár földet művelő, több száz juhval és több mint 200 szarvasmarhával büszkélkedő György Andreának a farmgazdaságát is felkeresték, az ott látottak alapján pedig Györffy Balázs meg is jegyezte: örül, hogy van utánpótlás, hogy az erdélyi gazdák több lábon állnak, és egészséges birtok-, valamint gazdálkodásszerkezetben dolgoznak. Haschi András nemcsak azért tartotta eredményesnek a találkozót, mert ezáltal egyesületük kapcsolatba tud kerülni magyarországi gazdaszervezetekkel, gazdaságokkal, hanem mert az is fontos, hogy ugyanazokat az érdekeket közösen érvényesítsék a brüsszeli döntések elfogadásánál. Szerinte a találkozó másik hozadéka, hogy megmutatták: Erdélyben is vannak olyan gazdaságok, amelyek az EU-ban versenyképesek, és hogy Székelyföld nincs lemaradva az EU-s gazdasági struktúráját illetően. (7határ)

Székelyföldi pirostarka szarvasmarhát vásárolnának kínai cégek. Ha megegyeznek, évente 50.000 élőállatot exportálnak Székelyföldről Kínába. Románia, ezen belül Erdély, Székelyföld a pirostarka szarvasmarha-állomány szempontjából olyan bázis, ahonnan számos, jó genetikával rendelkező egyedet lehet a kínai piacra szállítani. Tavaly Kína 120.000 állatot exportált a világ három országából. Románia a negyedik lehet a tejmarhát szállító országok közül, ha aláírják az élő állat szállítására vonatkozó szerződést a keleti országgal. (Közlemény)

A szarvasmarha-tartó gazdák július 15-ig tehették le kérelmeiket a bivaly, húsmarha- és fejőstehén-támogatásra a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség területi irodáiban. Hargita megyében összesen 7.195 kérés érkezett be, és 34.126 állatra igényeltek támogatást. A támogatásra jogosult állatok létszáma alapján Hargita megye az országos első helyen áll. A kérések elfogadását követően elkezdődött a hat hónapos ellenőrzési időszak. (Dobos László)

Betiltja a Fipronil nevű rovarirtószer nyílt tereken való használatát az Európai Unió. A német gyártású szer halálos a méhekre. Románia és Spanyolország az intézkedés ellen szavazott. A gyártó megfellebbezte a döntést azzal érvelve, hogy az Uniónak azonosítania kell a méhek egészségügyi problémáinak valós okait. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság tanulmányai szerint a kukoricák kezelésében használt szer rendkívül veszélyes a méhekre, ezért idén december 31-től tilos lesz annak használata. (Mediafax)

Országszerte javában zajlik az aratás. Maros megyében a búzának közel felét learatták, az árpa pedig már csak a magasabban fekvő vidékeken van lábon. Az idei termés nemcsak mennyiségileg, hanem minőségileg is sokkal jobb a tavalyinál. A gond csak az, hogy mivel nagyobb mennyiségű kenyérgabona kerül a piacra, csökken az ára az előző évhez képest. A felvásárlók 50 – 60 baniért vásárolják fel a búza kilóját. A tavaly 80 – 90 baniért, sőt 1 lej 10 baniért is elkelt a búza kilogrammonként. Maros megyében idén körülbelül 28.000 hektáron termesztettek búzát. Becslések szerint hektáronként 4.000 kilogramm fölött zárul a betakarítás. Ez 100.000 tonnán felüli kenyérgabonát jelent. Hasonlóan nagyon jó a termés az árpából is, az átlaghozam hektáronként 3.600 – 3.700 kilogramm közöttire tehető. (Erdély Tv/Gazdaélet)

A csőd szélén állnak a hazai gazdák a gabonafélék alacsony ára miatt – véli a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületei Ligájának elnöke. Laurenţiu Baciu hangsúlyozta: míg 2011-ben a nagykereskedők 1 lej 80 baniért, tavaly 2 lej 20 baniért vásároltak meg egy kilogram napraforgómagot, idén mindössze 1 lejért lehet azt értékesíteni. A búza kilogrammjáért 2011-ben 65 – 75 banit adtak, idén mindössze 55 – 65 baniért lehet eladni azt, miközben az üzemanyag és a villanyáram is megdrágult. Laurenţiu Baciu szerint kizárt, hogy idén a 2011-eshez hasonló mezőgazdasági év legyen. (Agerpres)

Kilenc székelyföldi gazda fogadott tíz napra egy-egy magyarországi fiatalt, akik aktívan bekapcsolódnak a székelyföldi gazdaságok mindennapi munkáiba. Jogász, szoftverértékesítő vagy éppen vívó is a tagja az anyaországból érkezett csapatnak, akiknek az a céljuk, hogy megtapasztalják: milyen gazdálkodónak lenni, mezőgazdasági munkát végezni. Legtöbbjük soha nem járt Erdélyben. A Vidékkaland elnevezésű programon részt vevő magyarországi kalandorokat csíkmadarasi, dánfalvi, csíkrákosi, lázárfalvi, nagytusnádi, csíkszenttamási, homoródalmási és ilyefalvi gazdák fogadták. (Dobos László)

Készülnek a szezonra a Székelygyümölcs Egyesület által működtetett farkaslaki gyümölcsfeldolgozó üzemben, a termelők az elkövetkező hetekben iratkozhatnak a várólistára. Amint beindult a gyümölcsérés és összegyűlt egy bizonyos mennyiségű gyümölcs, máris kezdődik a munka. A termelők 2011-ben még a kész termék bizonyos százalékát adták vámként a Székelygyümölcs Egyesületnek, tavaly azonban változott a rendszer: vám helyett a kész termékért literenként 1 lej 50 banit, illetve a csomagolóanyag árát kell kifizetni. Tavaly nyáron elkészült a második gyümölcsfeldolgozó is Zetelakán, ahol a helyi közbirtokosság területeiről begyűjtött erdei gyümölcsöt, illetve gombát fagyasztják és csomagolják, viszont két gyümölcsprés is helyet kapott az üzemben, így az ottani várólistára is fel lehet iratkozni. A gazdák hatékonyabb kiszolgálása érdekében idén beindítják az éjszakai feldolgozást is. Érdeklődni, illetve feliratkozni az üzem gondnokánál, György Mátyásnál lehet a 0755-627-533-as telefonszámon. (Asztalos Ágnes)

Tájékoztatjuk hallgatóinkat, hogy augusztus 2-a és 4-e között kerül sor a balánbányai városnapokra, 3-a és 5-e között a borszéki napokat szervezik, 3-án Székelyvarságon Málnafesztiválra, 4-én pedig Malomfalván Búcsúra várják a helybelieket és az elszármazottakat. A hétvégén, szombaton és vasárnap falunapokat tartanak Fenyéden, Székelypálfalván, Csíkkozmáson, Agyagfalván valamint a csíkszeredai városnapokat is augusztus 3-án és 4-én tartják – tudjuk meg a Hargita megyei Tanács és a Hargita megyei Agrárkamara által összeállított vásárnaptárból. (Gazdaélet)

Piaci árak Marosvásárhelyről:

Az akácméz kilója 25 és 26 lej, a vegyes mézzé 20 és 21 lej, a burgonyáé 2 lej, a káposztáé 1 lej és 2 lej, a vörös és a fehér hagyma kötése 1 lej 50 bani, kilója viszont 3 lej és 4 lej, a zöldhagymáé 1 lej és 1 lej 50 bani, a foghagyma kilója 12 lej. A karfiol kilója 3 és 4 lej, a töltenivaló paprikáé 2 lej 50 bani és 3 lej, a kápiáé 4 és 5 lej, az uborkáé 1 lej 50 bani és 2 lej, a paradicsomé 3 lej és 4 lej, a gombáért 9 és 10 lejt kérnek. A csípős paprika darabja 20 és 25 bani, a zeller darabjáért viszont 2 lejt kell fizetni. A petrezselyemzöld és zellerzöld kötése 50 bani és 1 lej, egy fej saláta 1 lej és 2 lej, a cékla kilója 3 lej, a padlizsáné 5 lej, a torma kilóját pedig 10 lejért vásárolhatjuk meg. A tejeskukorica csője 1 lej, a főzőtök darabja 1 lej 50 bani és 2 lej. A tejespaszuly kilója 10 lej, a zöldpaszulyé 3 és 4 lej, a murokért 2 és 3 lejt, a petrezselyem kötéséért 2 lejt kérnek. A karalábé darabja 2 lej, a tojás darabja ezen a héten 40 és 50 bani. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 6 lej, a meggyé 9 és 10 lej, az őszibaracké és a sárgabaracké 6 lej és 6 lej 50 bani, a görög dinnye kilója 1 lej 50 bani, a sárga dinnyéé 3 lej, a dióbélé 35 lej, a sajté 18 lej, az ordáé 9 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej. (Dobos Levente Szilveszter)

Játékunk kérdése:

Mivel foglalkozik a csombordi Bakk Imre?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2013 augusztus 11-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro