• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9756 RON
  • USD4.5772 RON
  • GBP5.7994 RON
  • HUF1.2896 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Zsugorodik a szőlővel beültetett terület

A 2020 június 16-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Hatékonyan teljesítenek a mikroszaporítással Csíkmadarason. Balázs Márta biotechnológust kérdezzük. Örömmel tölti el az embert, amikor huszonéveiben járó fiatalok a gazdálkodás mellett döntenek. Zsombori István fiatal korondi gazdálkodó is közéjük tartozik. Majd a június közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Egyre zsugorodik a szőlővel beültetett területek nagysága Héderfáján. Szabó István szőlész-borásszal beszélgetünk. Aki komolyan gondolja a gazdálkodást az beruház a siker érdekében. A homoródalmási Gáspár János válaszol kérdéseinkre.

Gazdahírek

Sok pénz jutott kevés farmernek – állapította meg Emil Florian Dumitru, a mezőgazdasági mininsztérium államtitkára. A 4.1-es intézkedés – amely mezőgazdasági gépek támogatott vásárlását tette lehetővé – a farmok felszereltségének javítását, versenyképességének növelését célozta, traktorok, mezőgazdasági gépek vásárlásának támogatásával. A támogatásból a célkitűzés szerint 12 000 gazdának kellett volna részesülnie, ezzel szemben mindössze 1720 gazda részesült a támogatási keretből. A pályázatok átlagos értéke 520 ezer euró volt, a támogatás mértéke 81 százalékos. (Háromszék/Gazdaélet)

Pénzbeli támogatásban részesülnek azok a gazdák, akiknek szárazság károsítja a területeit. A kárt a már érvényben levő törvények alapján szakemberekből összeállt bizottság kell megállapítsa. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell az érintett kultúrát, a terület nagyságát és a kár mértékét. Csak abban az esetben kapna kártérítést a gazda, amennyiben a termés több mint 30%-a kárba veszett, a kármegállapítás idejéig erre a mennyiségre kiszámított kiadások 70%-át térítenék meg. A kártérítést a megyei igazgatóságoknál lehet kérni. A dossziéban az érintett gazdáknak mellékelni kell a személyazonossági igazolvány, a termelői engedély, a mezőgazdasági regiszter, a cégjegyzék ide vonatkozó másolatát, valamint a kármegállapításról szóló jegyzőkönyvet és egy bankszámlakivonatot. A mezőgazdasági igazgatóságnál fel kell mutatni a dokumentumok eredetijét is. Az iratokat online is be lehet küldeni egy saját felelősségre elektronikusan aláírt nyilatkozattal, amiben felvállalják, hogy a másolatok megegyeznek az eredetivel. (Népújság/Gazdaélet)

Nem kell fizetniük az öntözésre használt gyűjtőtavakból, folyóvizekből vagy altalajból kinyert vízmennyiségért a hazai gazdálkodóknak. A jogszabály értelmében az állam lemond a vízhasználati illetékből származó bevételéről, így a gazdák szükségállapot vagy szárazság esetén, de akkor is, ha például a mezőgazdasági termékek piaci ára miatt a versenyképesség veszélybe kerül, ingyenesen öntözhetnek a tavakból, folyókból, öntözőcsatornákból vagy akár a fúrt kutakból is. Bár az öntözővíz ingyenes lesz, továbbra is engedélyköteles marad. Az engedélyeket a román vízügyi hatóság területi igazgatósága bocsájtja ki. (Hargita Népe/Gazdaélet)

A vidékfejlesztési terv keretében először pályázható intézkedés a 3.2-es augusztusban indulhat, amely Támogatás termelői csoportoknak a hazai piacra juttatott termékeik reklámozására nevet viseli. A pályázható összeg valamivel több, mint 4 millió euró lesz. Ugyancsak augusztusban valamivel több, mint 2 millió euró lesz pályázható a 3.1-es intézkedés keretében, amelynek neve: Támogatás a minőségi termék kategóriához való csatlakozásra. Ide tartoznak pl. a levédett nevű és az elismert termőhelyű termékek, a levédett és elismert hagyományos termékek vagy hegyvidéki termékek. (Háromszék/Gazdaélet)

Tavaly lépett érvénybe a parlagfű irtására vonatkozó törvény alkalmazási módszertana Romániában. Az erősen allergén gyomnövény elszaporodását csak többszöri kaszálással lehet megakadályozni. Térségünkben eddig ritkának számított a parlagfű, ám az egyre enyhülő telek segítik elszaporodását. A helyi polgármesteri hivataloknak minden év május 25-éig fel kell térképezniük a parlagfüves területeket, ezek listáját pedig továbbítaniuk kell a Megyei Mezőgazdasági Igazgatósághoz. A törvény egyébként arra kötelezi a területtulajdonosokat és -kezelőket, hogy a gyomnövény első virágzásától kezdve tegyenek meg mindent annak kiirtására, terjedésének megakadályozására. A parlagfű kiirtása a virágzás előtti időszakban kell megtörténjen, minden évben legkésőbb június 30-áig. (Székelyhon/Gazdaélet)

Az unió szintjén a spontán flóra 78%-a, míg a vetett szántóföldi növénykultúrák 84%-a függ részben vagy egészében a méhek beporzásától. A méhek biztosítják a növények szaporodását, nagyon egészséges táplálékot biztosítanak az embereknek, és az unió szintjén közel 15 milliárd euró értékű mezőgazdasági terméket biztosítanak beporzási munkájukkal. A 2014 és 2020 közötti vidékfejlesztési tervben az országos ügynökség 4355 méhésszel kötött támogatási szerződést 85 millió euró összértékben. A méhészek négy intézkedésnél pályáztak sikeresen: a 4.1-esen (Gazdaságok korszerűsítése), a 4.2-esen (Támogatás a mezőgazdasági termékek feldolgozására), a 6.1-esen (Fiatal gazdák vidéken történő megtelepedésének támogatása) és a 6.3-asnál (Kisgazdaságok támogatása). A legtöbb pályázatot a méhészek a kisgazdaságok 15.000 eurós támogatásánál tették le, összesen 3728 méhész pályázott sikeresen, 55,8 millió euró értékben. Ügyesen mozogtak a fiatal, 41 év alatti méhészek is, 616 pályázott sikeresen, 24,7 millió eurót fizettek ki számukra támogatásként. A 4.1-es intézkedésnél (Gazdaságok korszerűsítése) négy pályázónak sikerült elnyernie összértékben több mint egymillió eurós támogatást, amelyből a méhészetek fejlesztését és feldolgozók építését valósították meg. A mezőgazdasági termékek feldolgozásának támogatásánál (4.2-es intézkedés) ugyancsak négy méhész pályázott sikeresen, az elnyert támogatásból a méz feldolgozását, csomagolását, címkézését és az árusítási lánc létrehozását valósították meg. Országos szinten alakult egy méhész termelői csoport is, amely a kilenc alapító tagjával elnyerte a termelői csoportok létrehozásának 100.000 eurós támogatását. A méhészek kihasználták a 16.4-es intézkedés (Piaci szereplők partnerségi kapcsolatainak és a helyi piacok kialakításának támogatása) előnyeit is, itt nyolc méhész által létrehozott egyszerű partnerség nyerte el a maximális értékű, 100.000 eurós támogatást. (Háromszék/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro