• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9756 RON
  • USD4.5772 RON
  • GBP5.7994 RON
  • HUF1.2896 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Van élet a Székelyföldön

A 2020 június 9-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Milyen integrációs fejlesztési lehetőségek vannak a Székelyföldön? – kérdeztük Tamás Ervin vidékfejlesztési szakembert. Többé-kevésbé még működik a kölcsönös segítségnyújtás a Gyimesekben. A hidegségi Föcze Margittal beszélgetünk. Majd a június közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Sikertörténetünkben a székelyudvarhelyi Gálfi Dezsőt és vállalkozását ismerhetik meg.

Gazdahírek

Június 15-ig még lehet kérni az egységes agrártámogatást. Az intézkedés azokat a gazdákat hivatott segíteni, akik a koronavírus-járvány indokolta korlátozások miatt nem tudták benyújtani a kérelmeket az eredeti határidőig. Ugyanakkor egyszerűsítették az igénylési eljárást. Ez online zajlik, és az önkormányzatok által nyújtott igazoláshoz hozzá lehet jutni az APIA kirendeltségeknél. (Gazdaélet)

A fiatalok vidéken történő megtelepedésének támogatását júliusban indítja újra a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség, összesen 43 millió euró keretösszeggel. Az intézkedésnél a fiatal gazda pályázat útján 40 ezer, illetve 50 ezer euró támogatást kaphat két részletben: sikeres pályázat esetén a szerződés megkötése után rögtön a teljes összeg 75 százalékát, a második részletet pedig legtöbb három év után. Ennél az intézkedésnél a legfontosabb feltétel a terméseladás, a pályázó fiatal gazdának vállalnia kell, hogy az első részlet értékét véve alapul 20 százalékos termékértékesítést valósít meg legtöbb három év alatt, valamint vállalnia kell az üzleti tervben leírt gazdaságkorszerűsítések elvégzését. A 20 százaléknyi termékértékesítés 6000–7000 euró értékű eladást jelent, amit bizonyítani kell a második részlet igénylésekor. (Háromszék/Gazdaélet)

A megtelepedési támogatással párhuzamosan az állami földalapból a fiatalok legtöbb 50 hektár földet is kaphatnak bérleti szerződés alapján, természetesen csak ott, ahol van rá lehetőség. Az állami földeknél idén lejáró szerződéseket nem hosszabbítják meg, ezeket a fiatal pályázóknak adnák bérbe. (Háromszék/Gazdaélet)

A vidékfejlesztési terv keretében először pályázható intézkedés a 3.2-es augusztusban indulhat, amely Támogatás termelői csoportoknak a hazai piacra juttatott termékeik reklámozására nevet viseli. A pályázható összeg valamivel több, mint 4 millió euró lesz. Ugyancsak augusztusban valamivel több, mint 2 millió euró lesz pályázható a 3.1-es intézkedés keretében, amelynek neve: Támogatás a minőségi termék kategóriához való csatlakozásra. Ide tartoznak pl. a levédett nevű és az elismert termőhelyű termékek, a levédett és elismert hagyományos termékek vagy hegyvidéki termékek. (Háromszék/Gazdaélet)

Zajlik a székelykeresztúri Kordaberek utcai kisvágóhíd megépítése. A beruházás összesen 3 millió lejbe kerül, amiből Hargita Megye Tanácsa 2,4 millió lejjel támogatta a megvalósítást. Már elkészült az épület külső része, amelyet szigeteltek is, jelenleg a belső munkálatokkal dolgozik a megbízott cég. A szükséges berendezéseket ugyanakkor már tavaly megvásárolta az önkormányzat. Nagyobb munkálatnak számít még a területrendezés, amelyet a későbbiekben végez el a kivitelező. A munkálatok év végéig befejeződhetnek, de a létesítmény üzembe helyezése jövőre marad. Egy nap alatt legtöbb öt tehenet vagy tíz disznót, esetleg húsz juhot, kecskét lehet levágni. Az még viszont a jövő titka, hogy ki fogja üzemeltetni a létesítményt, hiszen nem tudni, hogy mennyire jövedelmező a kisvágóhíd fenntartása. (Székelyhon/Gazdaélet)

Kínához hasonlóan az Ukrajnából származó méz kapcsán is egyre nagyobb a gyanú, hogy hamisítvány. Feltünő, hogy az utóbbi időkben az ukrán export többszörösére nőtt, miközben a méz ára csökkent. Az EU-tagországok évente 80 ezer tonna mézet importálnak Kínából, valamint legutóbb már több mint tízezer tonnát Ukrajnából és Mexikóból. A kínai és az európai méz ára közötti jelentős különbözet, illetve az utolagos vizsgálatok megalapozzák azt a gyanút, hogy a kínai exportméz valójában mesterséges úton előállított ipartermék, amit az árú beléptetésekor szinte lehetetlen kimutatni. Szakértők szerint a műméz bekeverési aránya akár a 70 százalékot is elérheti. A kínai méz előállítási költsége kilónként 1, 24 eurónak felel meg, ami 65-70 százalékkal kevesebb az európai országok átlagánál. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro