• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9764 RON
  • USD4.6500 RON
  • GBP5.8180 RON
  • HUF1.2774 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Szalmából családi ház

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

A 2017 augusztus 1-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Sokan foglalkoznak egynyári dísznövénytermesztéssel, és el tudják adni a növényeket. Varga Attila marosszentannai kertészmérnök válaszol kérdéseinkre. Ezt követően az augusztus elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. Majd a gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A gabonaszalma nemcsak állatok takarmányozására kitűnő, hanem az építkezésben is jó szolgálatot tesz. Veress Ernő Írországból költözött haza Nyárádszeredába és szalmaházat épített családi háznak. Műsorunk második felében ennek kulisszatitkait ismerjük meg. Méhészkedő hallgatóinkat az augusztusi tennivalókra emlékezteti Bordi János havadtői méhész. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk kérdése hangzik el, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Akkora a munkaerőhiány a mezőgazdaságban, hogy eltűnhetnek az emberi munkát igénylő növénykultúrák a földekről. A gazdák lehetetlen helyzetbe kerültek, már más megyékben is alig találnak napszámosokat. A munkaerőhiány súlyosan érinti az állattenyésztést is. A gazdák nem tudnak fejleszteni, az állományt nem tudják szaporítani, már fejőt, állatgondozót sem találnak. A probléma oka összetett, az érintettek szerint a napszámostörvény is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy az idénymunkások ne akarjanak dolgozni. A napszámostörvény mellett a munkaerőhiány másik oka az, hogy az idénymunkások külföldön dolgoznak, és ha hazajönnek, nyugati bért követelnek a helyi gazdáktól, ám ők ezt nem tudják megfizetni. (szekelyhon.ro/Gazdaélet)

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Átlagban 39 százalékban drágult a sertéshús tavaly júliushoz képest, ami főként azt tükrözi, hogy az európai piac kétéves válság után ismét kezd magához térni. Az Európai Unióban 25 százalékos átlagos áremelésről írnak a szaklapok. A Romániai Hústermelők Egyesülete (ARC) a sertéshús árának emelkedését azzal magyarázta, hogy a tavaly óta jelentősen növekedett a romániai sertéshús exportja. A kivitel főként a távol-keleti országok, Japán, Kína, Dél-Korea és Hongkong felé irányult. Romániát egyébként idén májusban nyilvánította sertéspestis-mentes országgá az állategészségügyi világszervezet (OIE), így több mint egy évtized után ismét exportálhat sertéshúst és feldolgozott húsárut az Egyesült Államokba, Kanadába, Mexikóba, Japánba és Dél-Koreába. Az Európai Bizottság élelmiszerlánc- és állategészségügyi állandó bizottsága már tavaly szeptemberben feloldotta az élő sertésre és feldolgozott húsárura 14 éve bevezetett uniós embargót. Romániát 2003-ban helyezték tiltólistára, mivel oltásokat alkalmazott a fel-felbukkanó sertéspestis megelőzésére, az oltóanyag pedig élő vírust tartalmaz, így önmagában is kockázati tényező. Az agrártárca szerint Románia ma már tízszer annyi sertéshúst importál, mint amennyit exportál. A statisztikai intézet szerint 2016 decemberéig 4,7 millióra csökkent Románia sertésállománya. (Krónika/Gazdaélet)

2 és fél százalékkal nőtt a romániai mezőgazdasági termelés tavaly 2015-höz képest, meghaladva a 69 milliárd lejt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet adataiból. A búzatermelés 4 százalékkal nőtt múlt évben az előző esztendőhöz viszonyítva. A 8,28 millió tonna rekordmennyiségnek számít Romániában, hektáronként átlag 4 tonnát jelent. A repcetermés majdnem 38 százalékkal volt bőségesebb tavaly, mint az előző esztendőben, az 1,2 millió tonna több mint 2,7 tonna termést jelent hektáronként. Nőtt a kukoricatermelés is, 11 és fél százalékkal volt nagyobb hozam tavaly, mint 2015-ben, meghaladta a 10 millió tonnát, bár a megművelt terület 4 százalékkal csökkent – közli a statisztikai intézet. (Híradó)

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

Az év első felében 1.800 személy ellen indult eljárás erdészeti bűncselekmény miatt. Januártól júniusig 8.500 ellenőrzést tartottak és csaknem 35.000 köbméter olyan faanyagot koboztak el, amelynek eredetét nem tudták iratokkal igazolni. Az ellenőrzéseket követően a rendőrség 16 millió lej értékben rótt ki bírságot. A rendőrség egyebek mellett 954 vágtéren, 811 lerakatban, 189 erdészeti körzetben, 1.226 vásárban tartott ellenőrzést és megvizsgálta 50.750 rönk- és egyéb fűrészárut szállító jármű iratait. A rendőrség 1.436 alkalommal azt követően tartott ellenőrzést, hogy a lakosságtól a 112-es egységes segélyhívószámon kapott bejelentést. Ezek közül 158 esetben valóban törvénytelen szállítmányt füleltek le. A bejelentések nyomán 223 bírságot róttak ki összesen 513.000 lej értékben, 314 gépkocsit és 678 szekeret lefoglaltak. Ugyanakkor elkoboztak 352 láncfűrészt, amelyekkel a törvénytelenséget elkövették. (Krónika/Gazdaélet)

Játékunk kérdése:

Melyik településen épül Veress Ernő szalmaháza?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2017 augusztus 26-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro