• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9764 RON
  • USD4.6500 RON
  • GBP5.8180 RON
  • HUF1.2774 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Próbáljuk megbecsülni és továbbadni értékeinket

A 2021 április 20-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Ha megszünne a támogatás nagyon sok farmer hagyna fel a gazdálkodással. Dobos Attila csíkszentdomokosi mezőgazdasági referenssel beszélgetünk. A kebelei Cseh János gyümölcstermesztő és feldolgozó fel van készülve az idei szezonra. Majd az április közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A mezőségi fűszerpaprika előkelő helyen szerepelt a magyarországi megmérettetésen. Nagy Dániel mezőpaniti főszerpaprika-termesztőt kérdezzük. Próbáljuk megbecsülni és továbbadni a helyi értékeinket, ne vegyük nyakunkba a nagyvilágot. Orbán Árpád a Civitas Alapítvány igazgatója válaszol kérdéseinkre.

Gazdahírek

Megkezdte a tavalyi harmadik és negyedik negyedévről elmaradt gázolajár-támogatási összegek folyósítását a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség. A 2020 harmadik negyedévére szóló – azaz a július–szeptemberi időszakban vásárolt és felhasznált üzemanyag-mennyiségre vonatkozó – közel 198 millió lejnyi gázolajár-támogatást országos szinten 17.249 gazdálkodónak folyósítja az APIA, míg a negyedik negyedévre járó 105 millió lejnyi üzemanyag-vásárlási támogatást 13.644 gazdálkodó várja. Esetükben az október–decemberi időszakra elszámolt üzemanyagszámlák után érkezik folyószámláikra a támogatás. Hargita megyében a gázolajár-támogatási programnak több mint ötszáz kedvezményezettje van, közülük a tavalyról elmaradt összegekhez szintén most jutnak a gazdák. (Székely Gazda/Gazdaélet)

Április végéig fogadja a mezőgazdasági munkálatokhoz az idei első negyedévben vásárolt gázolajmennyiségek számláit a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség. Az elszámolt üzemanyag árából utólag literenként nagyságrendileg 1 lej 50 banit térítenek vissza a gazdáknak. A gépesített mezőgazdasági munkálatok üzemanyag-költségeinek csökkentésére kínált támogatást idén csakis azok a jogi személyiségű, vagy családi vállalkozóként, engedélyezett magánszemélyként bejegyzett gazdák igényelhetik, akik ezt a múlt esztendő végéig – igényüket jelezve – a kifizetési ügynökségtől előzetesen kérelmezték. A gázolajár-támogatással a nagy- és kistermelőknek egyaránt érdemes élni. (Székely Gazda/Gazdaélet)

A várt 26 ezerből a Hargita megyei gazdálkodók alig több mint fele nyújtotta be az egységes területalapú támogatási kérelmét, ugyanakkor a támogatási jogcímekre csupán a mezőgazdasági földterületek egyharmadát jelölték. A területalapú támogatásigénylési kampányból hátravan egy hónap, május 17-ig még a gazdálkodók benyújthatják kérelmeiket a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség megyei kirendeltségeihez. (Gazdaélet)

Tavaly lett volna esedékes Romániában a tízévenkénti általános mezőgazdasági összeírás, a koronavírus-járvány miatt elrendelt tiltások okán azonban a hatalmas volumenű munkát idénre halasztották. Az adatok begyűjtésére május 10. és július 31. között kerül sor. Az összeírást az Országos Statisztikai Intézet, az agrártárca és a belügyminisztérium közösen szervezi és bonyolítja le. Az adatfelvétellel megbízott személyek felkeresik a farmokat, gazdaságokat – jogi és nem jogi státussal bírókat egyaránt –, ahol a vezetővel folytatott beszélgetés során elektronikusan rögzítik a mezőgazdasági egységek adatait. Az összeírás a mezőgazdasági területekre és a teljes állatállományra egyaránt vonatkozik. Az adatokat egységesen veszik fel, függetlenül attól, hogy a gazdaságnak hány közigazgatási egységben van mezőgazdasági érdekeltsége. Kovászna megyében több mint 33 000 gazdaságban végzik az összeírást, az adatfelvételt 205 számlálóbiztos végzi, de egy számlálóbiztosnak így is átlagosan 162 gazdaságot kell felkeresnie. (Háromszék/Gazdaélet)

A kosokra kiállított származási bizonyítványok az állat egész életében érvényben maradnak. A származási bizonyítvánnyal rendelkező tenyésztőket nem lehet törölni a Genealógiai Nyilvántartásból (RG), mivel ezek az európai szinten hatályos jogszabályoknak megfelelően kiadott dokumentumok az állat egész életében érvényesek. (Gazdaélet)

Hektáronként legtöbb 2000 eurós csekély összegű támogatást kapnak azok a paprika, uborka, paradicsom, káposzta vagy padlizsán termesztők, akik üveg vagy fóliaházakban termesztik a zöldséget. A program összköltségvetése 150 millió lej. Ez a négy éven át futó, úgynevezett Paradicsom-programot helyettesíti, amelynek felfüggesztéséről azért döntöttek, mert a korábbi formájában nem érte meg folytatni. Az igénylések ha túllépik a 150 millió lejes keretösszeget, akkor arányosan csökken a hektáronkénti támogatás, amelynek lebonyolításával a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökséget bízza meg a szaktárca. (Digi24/Gazdaélet)

A Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Karának Kertészmérnöki Tanszéke hatodjára is megszervezi az Erdélyi Kertész és Tájépítész Konferenciát. A konferencia témája: Épített és természeti környezetünk, valamint a társadalmi kontextus, melyben településeink és az erdélyi táj alakítása történik, gyors és hirtelen változásokon megy keresztül. A mértéktelen energia- és nyersanyagfogyasztás, az elszabadult vagy az át nem gondolt urbanizáció, a korlátlan, szélsőséges globalizáció vagy a rosszul értelmezett, merev lokalizáció annak sajátos termelési és fogyasztási módjaival együtt mind megannyi tényező, amely életterünk, lakóhelyünk, világunk élőhelyeinek és életformáinak a változását idézik elő. Amíg a környezeti átalakulás közvetlenül érzékelhető, az összefüggések megértése, a következtetések levonása, a változásokra adott válaszok megtalálása mindannyiunkat, így a szakembereket is érintő feladat. A konferencia céljai: a kertészet, tájépítészet, településtervezés, növénytermesztés, növényvédelem terén vagy a rokon területeken tevékenykedő szakemberek, kutatók, gazdák, egyetemi hallgatók, szervezetek együttes bevonása a környezet átalakulásával kapcsolatos problémák megoldásába; együttműködési kapcsolatok kialakítása és fenntartása a résztvevők között; a fiatal kutatók bekapcsolása a tudományos életbe; a kutatómunka ösztönzése; a tudományos eredmények ismertetése és terjesztése. Az online rendezvényre 2021. május 28-án és 29-én kerül sor. (Közlemény/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro