• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9751 RON
  • USD4.5879 RON
  • GBP5.8059 RON
  • HUF1.2827 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Most kell préseltetni a gyümölcslevet

A 2020 október 20-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Egyre kevesebben foglalkoznak állattenyésztéssel Kommandón. Opra-Béni János alpolgármesterrel beszélgetünk, aki nem adta fel a gazdálkodást. Majd az október közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Nehéz évet zárnak a méhészek. Kevesebb lett a méz és az értékesítési lehetőség is megcsappant. Bara Csilla Mária csíkpálfalvi méhész válaszol kérdéseinkre. Ilyenkor lehet a gyümölcsből ízletes gyümölcslevet préseltetni. Fábián Imrét, a korondi gyümölcsprés üzemeltetőjét kérdezzük.

Gazdahírek

A Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség megkezdte a területalapú támogatás előlegének folyósítását – jelentette be Adrian Oros mezőgazdasági miniszter. Közel 30 ezer gazda mintegy 135 millió euró értékű támogatásban részesül. A mezőgazdasági termelők az egységes területalapú támogatási rendszer keretében 99 eurót kapnak hektáronként. Szintén jóváhagyták az átcsoportosítható támogatások összegét: hektáronként 5 eurót kapnak azok, akik 1 és 5 hektár közötti területen gazdálkodnak. (Radio Romania Actualitati/Gazdaélet)

Nem panaszkodnak a Kovászna megyei gazdák idén a búzatermésre. Parcellánként vetőmagtól, technológiától függően változnak a terméseredmények. Megyeszinten 23.053 hektáron termeltek őszi és tavaszi búzafajtákat. Háromszéken az átlagos termésmennyiség 4.641 kilogramm volt hektáronként. Voltak parcellák, ahol kétezer kilogrammot csépeltek, de olyanok is, ahol közel kilenc tonna volt a termés. (Háromszék/Gazdaélet)

November 30-ig fogadja a hazai növénytermesztők és állattenyésztők mezőgazdasági biztosítási díj támogatásokra vonatkozó pályázatait a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR). Az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) 17.1-es intézkedése keretében a 2019-es őszi, valamint a 2020-as tavaszi vetésekre, továbbá a haszonállatokra és az ültetvényekre, gyümölcsösökre kötött mezőgazdasági biztosításaik után igényelhetnek támogatást a gazdák. A pályázat révén elérhető támogatás a biztosítási díj legtöbb 70 százaléka lehet.
A célra elkülönített 15 millió euró felére nem akadt jelentkező. Az intézkedésre eddig 4141 termelő nyújtotta be díjtámogatási kérelmét, összesen 8,891 millió euró értékben kérve a kifizetési ügynökségtől a mezőgazdasági biztosítási díjak nagy részének megtérítését. (Székely Gazda/Gazdaélet)

A kormány jóváhagyta az állatrendőrség létrehozását – jelentette be Temesváron Marcel Vela belügyminiszter. A tárcavezető szerint a 488 alkalmazottat és 88 állatorvost foglalkoztató struktúrát a legmagasabb szinten felszerelik, hogy sürgősen beavatkozhasson az állatok megmentése érdekében. Az állatrendőrség 60 napon belül kezdi meg működését. (Agerpres)

Közzétették Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Egyesülete idei pályázati felhívásait. Október 30-ig olyan szakmai egyesületek jelentkezését várják, amelyek székhelye azon településen található, melyek önkormányzata tagja Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Egyesületének vagy megyei érdekeltségűek. A pályázatból a mezőgazdasági szakmai egyesületeket támogatják kiállítások, műhelybeszélgetések, tematikus szemináriumok, konferenciák, szakmai rendezvények szervezésében, tapasztalatcserén való részvételben és eszközvásárlásban – kivéve szarvasmarha-, juh-, kecsketenyésztő egyesületek – és gyümölcs-, zöldség termesztéssel valamint feldolgozással foglalkozó egyesületeket. Az előirányzott keretösszeg 30.000 lej. A vissza nem térítendő támogatás a pályázat összköltségének a 49 százaléka. (Székelyhon/Gazdaélet)

Kissé megkésve ugyan, de idénre is kínál eszközbeszerzési támogatást a Hargita megyében működő állattenyésztő és zöldség-gyümölcs feldolgozó egyesületek számára Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete. A gyümölcs- és zöldségtermelő és -feldolgozó egyesületek például konyháik felszerelésére, kukták, gyümölcsprések, magozógépek, inoxkagylók és -asztalok vásárlására igényelhetik a Vidékfejlesztési Egyesület anyagi segítségét, de támogatják a címkék, befőttesüvegek, csomagolóanyagok, vagy akár a zöldségtermesztéshez szükséges öntözőberendezések, eszközök beszerzését is összesen 30 ezer lej értékben. A szarvasmarha-, illetve juh- és kecsketenyésztő egyesületek tejbegyűjtő központok felszerelésére, hűtőtankok, tejminőség-ellenőrző készülékek, számítógépek, nyomtatók, tejkvótaprogramok vásárlására pályázhatnak, de a 49 százalékos támogatás felhasználható szállítóeszközök, legelőtisztító gépek, állatmérő mérlegek, kezelőkalodák, borjaztatók, juhnyíró gépek vagy – szükség esetén – állatszállító utánfutók (1500 kg-ig) vásárlására. Erre a célra 90 ezer lej áll rendelkezésre. A pályázatokat október 30-ig fogadják. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Jelentős támogatásban részesül az olajos magvak termelése az új Közösségi Agrárpolitika keretében. A szakemberek szerint a 2020–2021-es időszakra vonatkozó uniós és brit előrejelzések szerint az unió kevéssel több mint 17 millió tonna olajos magvat termel majd a jelzett periódusban, ami kevesebb, mint az előző költségvetési időszakban. A csökkenést többek között a kedvezőtlen időjárási körülmények számlájára írják. Az olajos magvak előrejelzett, közel hatmillió tonnás importja nem tudja pótolni az uniós belső termeléskiesést. Az Európai Bizottság következő Közösségi Agrárpolitikai javaslata szerint a tagországok saját belátásuk szerint dönthetnek kötelező vagy egyéni vállaláson alapuló támogatások odaítéléséről, beleértve az olajos magvak termelését is, különösképpen a repcét illetően. (Háromszék/Gazdaélet)

Nem iható a Székelyudvarhely területén lévő források vize. A polgármesteri hivatal által megrendelt időszakos vizsgálat minden forrásvíz esetében szennyeződést mutatott ki. Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóságot kérte fel a város területén található összes forrás vizének bevizsgálására. A vizsgálatok eredményei minden forrás esetében ugyanazt állapítják meg: emberi fogyasztásra egyik vize sem alkalmas – közölte a hivatal sajtóosztálya. Amint a vizsgálatból kiderült, a szejkefürdői forrás vizének ammónia-tartalma kétszerese a megengedettnek, illetve mikrobiológiai szempontból sem felel meg az előírásoknak, ezért a városvezetés hangsúlyosan arra kéri a lakosságot, hogy mellőzzék a víz fogyasztását. A hatóság a város területén lévő többi forrás vizét is bevizsgálta: Függetlenség út melletti, a Bethlen-negyedi tömbházak mögötti forrás vize szintén nem iható, csakúgy, mint a Lorántffy Zsuzsanna utcai, az unitárius temetőkert melletti forrás vize. Hasonló a helyzet a Keresztvápa, a Termés, valamint az Éltetőkút utcáknál található csorgók esetében is. Ez utóbbi források vize mikrobiológiai szempontból nem felel meg az előírásoknak. Egyébként, amennyiben az időjárás engedi és az elkövetkező napokban nem lesz túl sok csapadék, a polgármesteri hivatal elvégezteti a szejkefürdői forrás vizének a fertőtlenítését, és újból tájékoztatják majd a lakosságot, amikor fogyaszthatóvá válik a gyógyvíz. (Székelyhon/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro