• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9763 RON
  • USD4.6109 RON
  • GBP5.7827 RON
  • HUF1.2877 RON
Fotó: mape.hu

GAZDAÉLET – Meggazdagodni nem, de megélni meg lehet

A 2016 április 26-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. A Maros megyei Kibéd többek között a hagymatermesztéséről híres. Péterfi János Lázárral beszélgetünk. Majd az április végén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A megtermelt tejet sajtként értékesíti a farcádi Sándor Győző. Vele készült interjúnk. Egyre ritkábban találkozunk kovácsmesterrel. A firtosmartonosi Derzsi József még mindig teszi a dolgát. Sikertörténetünkben a gyimesfelsőloki Tankó Péter vállalkozót ismerhetik meg. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk sorsolását ejtjük meg, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Tavalyhoz képest az állattenyésztési támogatások terén történtek a legnagyobb változások. Az átmeneti országos támogatás keretében (ANT) három felnőtt szarvasmarha, legalább évi 3 ezer liter tej vagy legkevesebb 50 juh és 25 kecskeanyaállat esetén kaphat a gazda állami dotációt. Az összekapcsolt támogatás (SCZ) révén a bivaly-, juh-, kecske-, húsmarha- és a fejőstehéntartó gazdák plusztámogatást kaphatnak. Bivalytartók legtöbb 100, juhos gazdák 150–600, kecsketartók pedig 50 és 500 közötti állatállományra kérhetnek plusztámogatást. De külön támogatást kaphat minden olyan farmer, aki legtöbb 250 húsmarhát vagy 10–250 fejőstehenet tart. A marha- és juhtartóknak az összekapcsolt támogatás igényléséhez el kell indítaniuk a törzskönyvezést. Idéntől új feladatot is bevezettek az állattartók támogatási feltételei közé. A követhetőség az állat mindennemű mozgásának a nyilvántartását jelenti. Születés, értékesítés vagy az állat elpusztulása – mindezekről a gazdának hivatalos papírja kell legyen. Amennyiben egy állat esetében nem teljesül a követhetőségi feltétel, a gazda arra nem kaphat támogatást. Az összekapcsolt támogatási keretben nem lehet ugyanarra az állományra tejtámogatást kérni, amelyre korábban hústámogatást igényeltek, vagy fordítva. (Erdélyi Napló/Gazdaélet)

Az APIA megyei hivatalain keresztül igényelhető a gázolajár-támogatás. Az érvényes jogszabályok szerint azok a gazdák részesülhetnek a mezőgazdasági munkálatokhoz felhasznált üzemanyag árának támogatásában, akik a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségeknél jogi személyként szerepelnek – van egyéni azonosító számuk –, és a helyi önkormányzat mezőgazdasági regiszterében, illetve az állatorvosi adatbázisban is benne vannak. További feltétel, hogy legkevesebb egy hektáron gazdálkodjanak vagy állatot is tartsanak. (Erdélyi Napló/Gazdaélet)

A méhészeket érintő országos támogatási program keretében – amelyet a 2014/1308-as uniós rendelet szabályoz – méhészegyesületeken keresztül igényelhetnek támogatást a tagok. Az ágazat aktuális helyzete kapcsán a tagállamok háromévenként igénylik az unós támogatási összegeket. Idén jár le a 2014–2016-os időszak: ennek keretében gyógyszer- és aljdeszka-vásárlásra, az állomány növelésére és vándorméhészetre, illetve méhanalízisek elvégzésére igényelhető támogatás. A kérelmeket augusztus elsejéig lehet letenni a méhészegyesületeknél. A 2017–2019-es időszakra a szaktárca azt tervezi, hogy minden méhész egyénileg igényelhesse a támogatást. (Erdélyi Napló/Gazdaélet)

Háromszéken nem számottevő a külföldi állampolgárok földvásárlása, de általában véve is kevés mezőgazdasági terület cserél gazdát. Az elmúlt két évben Háromszéken közel 1500 földeladás történt, ezek során mintegy 1200 hektárnyi mezőgazdasági terület cserélt gazdát. Ezek kétharmadát szabad eladásban értékesítették, és egyharmadára volt jelentkező, aki érvényesítette elővásárlási jogát, legtöbb esetben a bérlők vásárolták meg az általuk megművelt területet. Kovászna megyében az is fékezi a termőföldek eladását, hogy nincsenek nagy egybefüggő területek, ezért sem érdekeltek térségünkben a külföldi felvásárlók, akik inkább a déli megyékben szereztek meg hatalmas területeket. (Székely Hírmondó/Gazdaélet)

A gazdák összefogásra való buzdításával keres gyors és hatékony megoldást a felső-háromszéki tejtermelők problémáira a Kovászna megyei agrárkamara, miután a sepsiszentgyörgyi Covalact Rt. úgy döntött, egyoldalúan felbontja a tejátvételre vonatkozó szerződéseket. Az intézmény azt javasolta, hogy a felső-háromszéki szarvasmarhatartók által tavaly létrehozott Kézdi Lacto Coop idén ősszel hozzon létre ernyőszervezetet az illyefalvi, a székelykeresztúri és csíkszépvízi tejbegyűjtő központokkal, hogy a régióbeli gazdáktól összegyűjtött tejet korszerű körülmények között tudják tárolni és feldolgozni. A Covalact tejfeldolgozó egyébként április 10. óta már nem veszi át a kézdiszentléleki, kézdiszentkereszti, lemhényi és berecki gazdák tejét, a kézdialmási tejtermelők pedig május 10-éig kaptak határidőt. Az ozsdolai, martonosi, nyújtódi, szászfalusi és sárfalvi gazdák június 10-éig adhatják le a tejet a Covalactnak. (Krónika/Gazdaélet)

Piaci árak:

A burgony kilója 1 lej és 1 lej 10 bani, a fehér hagymáé 2 lej és 2 lej 50 bani, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a zöldhagyma kötése 50 bani és 1 lej, a fokhagyma kilója pedig 8 és 10 lej. A paprika kilója 6 lej és 8 lej, a paradicsomé 4 lej 50 bani és 6 lej, az uborkáé 2 és 2 lej 50 bani, a csípős paprika kilója 7 lej, a gomba kilójáért 10 lejt kérnek. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony és csombord kötése 1 lej. A zeller darabja és a hónapos retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A szemes paszuly litere 8 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 6 és 8 lej, a tojás darabja ezen a héten 30 bani. Egy fej saláta 1 lej és 1 lej 50 bani. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 6 lej, a szőlő kilója 8 lej és 10 lej, a sajté és az ordáé 16 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej.

Játékunk kérdése:

Hány fejőstehén tejét dolgozza fel a farcádi Sándor Győző?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2016 május 26-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro