• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9757 RON
  • USD4.6253 RON
  • GBP5.7992 RON
  • HUF1.2777 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – III. Kertész napok és konferencia Csíkmadarason

A 2020 március 3-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Február 27-e és 29-e között III. alkalommal szervezték meg a Kertészeti Szakmai Napokat és Konferenciát Csíkmadarason. Ott készült összeállításunk. Gyümölcstermesztő- és metsző tanfolyam indul Csíkmadarason. Az oktató Ferencz Lehel kertészmérnökkel beszélgetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A tejet feldolgozva érdemes értékesíteni. A gyergyótekerőpataki Bálint Attila válaszol kérdéseinkre. Úgy tűnik, hogy így tavasz kezdetén nem számolnak nagy veszteséggel a méhészek. A korondi dr. Tófalvi Melinda méhésznél jártunk a Gazdaélet mikrofonjával. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is.

Gazdahírek

A vadászok számításai szerint országszerte legalább ötszáz medve kilövésére ad jóváhagyást idén a környezetvédelmi minisztérium a vadszámfelmérések eredménye alapján. A medvevadászat 2016-ban elrendelt teljes betiltása óta először hagyhatja jóvá idén a kilövési kereteket a szaktárca. Heteken belül elkezdődik a védett vadak éves vadszámbecslése, vagyis az a felmérés, amelyen a vadásztársaságok munkatársai a környezetvédelmi ügynökség képviselőivel közösen végzett terepmunkák során megállapítják a vadászterületeken élő védett vadak hozzávetőleges számát. A felmérésnek azért van jelentősége, mert ennek alapján határozza majd meg a környezetvédelmi minisztérium a medvepopuláció esetében is az állományszabályozás céljából kilőhető egyedek számát. (Székelyhon/Gazdaélet)

A mezőgazdasági minisztérium adatai szerint többlettámogatást fizetnek a fajtajegyzékben szereplő törzskönyvezett állatok után. A támogatásokat uniós alapokból és az államkasszából állják. Jelenleg 375.556 szarvasmarha és bivaly, 1.749.864 juh és 175.756 kecske szerepel a fajtajegyzékekben. 2020-ban állami támogatásként 54,04 millió lejt különítettek el az állatállományok genetikai értékének növelésére: 25,01 millió lejt szarvasmarhákra, 29,03 milliót juhokra és kecskékre. Az összegből fedezik a törzskönyvek fenntartásának és az állatok genetikai értékmérésének költségeit – ezt a munkát azok a szakmai egyesületek végzik, melyek a különböző állatfajták nemesítési terveit kidolgozták. A fajtajegyzékekben szereplő állatok csatolt támogatásra jogosultak. Ennek értéke tejelő bivalyoknál 781 lej egyedenként, tejelő szarvasmarháknál 1803 lej, húshasznú vagy húsmarhák keresztezett leszármazottjai esetében 1127 lej, juhoknál és kecskéknél 84 lej egyedenként. (Háromszék)

Folytatódik a báznai és mangalicasertések szaporításának támogatása. A támogatás a fajtatiszta anyakocákra irányul, a fajtajegyzékbe beírt állomány létszámnövekedését kívánják segíteni. A jogszabályt a báznai és mangalicaágazat képviselőivel együtt készítik. A program tavaly is működött, de inkább elméleti szinten, gyakorlatilag nagyon kevesen éltek a lehetőséggel. A malacokat eladásra kínáló tenyésztők kevésnek ítélték a malacok 250 lejben megállapított árát, nem került feldolgozó sem, aki a programnak megfelelő áron átvegye a hízott sertéseket. A kitűzött cél a szaporítófarmok számának növekedése. Az állami támogatást jóváhagyta az Európai Bizottság, de életbe léptetését egy informatikai program hibája miatt nem lehetett megvalósítani, 2018-tól nem különítettek el a programnak költségvetést. 2020-ra viszont 60 millió lejt szánnak erre. (Háromszék)

Az utóbbi időben tapasztalt számos tarlóégetés okozta tűzeset miatt az Országos Környezetőrség felhívással fordult a lakossághoz és az illetékes hatóságokhoz, a tűz okozta károkra és veszélyekre figyelmeztetve valamennyi érintettet. A törvény tiltja a tarlóégetést, vidékünkön mégis ez a legnépszerűbb módja a száraz aljnövényzet megsemmisítésének. Bár a tarlótüzek további tűzeseteket okoznak, és az anyagi veszteségek mellett emberi áldozatokat is követelnek, a lakosság nem hagy fel a parlagon maradt területek felégetésével. A környezetőrség mindenkit arra figyelmeztet, hogy ne gyújtsák meg a tarlót, ne égessék a száraz ágakat, vagy a háztartási szemetet, gyúlékony hulladékot se a köz-, se a magánterületen, mezőn, kertekben, udvarokon, a lakóházak, gazdasági épületek közelében, és tartsák be a nyílt tűz használatára vonatkozó szabályokat. Ellenkező esetben magánszemélyeket 3 és 6 ezer lej közötti bírsággal illethet az őrség, míg a jogi személyeket 25 és 50 ezer lej közötti összeggel büntetheti. (Székelyhon/Gazdaélet)

Nyárádszeredában tizenhét személy írta alá az Erdélyi Magyar Méhészegyesület alapító okiratát. Az új szervezet hatékonyabb kommunikációt szeretne a méhészek között, illetve érdekvédelmet és piacot biztosítani számukra. Az egyesület nem etnikai alapon jött létre, ott próbálja betölteni a hiányt, ahol az országos méhészegyesület nincs jelen. Az országban alacsony a méztermelés, kevesebb a méhész, és ez is egy lehetőséget jelent az erdélyi méhészek számára. Ugyanakkor ha a szlovéniai méhészek mintájára tudnának dolgozni, ha meg tudnák győzni az embereket, hogy helyi mézet vásároljanak, kitartó munkával elérhetnék a kis ország szintjét, ahol az évi mézfogyasztás lakosonként 2,2 kilogramm. Többek között szó esett a marosszéki mézlovagrend megalakításáról is, amit már idénre célul tűznek ki. (Népújság/Gazdaélet)

Elkezdődhet a magyar nyelvű erdőmérnök-képzés Sepsiszentgyörgyön. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem sikeresen engedélyeztette az erdőmérnöki szakot, amely 2020 szeptemberétől a Sepsiszentgyörgyi Tanulmányi Központban fog működni. Az erre vonatkozó hivatalos döntést a Romániai Felsőoktatási Minőségbiztosítási Hatóság hozta meg. (Sapientia)

Marosvásárhely és Székelyudvarhely után idéntől a zabolai Mikes-kastélyban is megrendezik az erdélyi dísznövény-kiállítást. A marosvásárhelyi rendezvény április 24-e és 26-a között, a zabolai május 8-a és 10-e, míg a székelyudvarhelyi május 14-e és 17-e között lesz. Mindhárom rendezvénynek – amelyeken elsősorban dísznövénytermesztők és -kereskedők, kertépítők és hasonló, a kertkultúrához tartozó más termékgyártók-forgalmazók vesznek részt – helyszínenként sajátos kínálata, egyedisége van. (Népújság/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro