• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9756 RON
  • USD4.6134 RON
  • GBP5.7832 RON
  • HUF1.2824 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – Az őshonos gyümölcsfák reneszánsza

A 2016 május 3-án jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek. Még van mit tenni a felzárkozásunk érdekében – véli Jakab István a MAGOSZ elnöke. Vele beszélgetünk. Majd a május elején esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. A régi, őshonos gyümölcsfajták is igénylik a gondozást. Adorjáni Balázs sepsiszentkirályi gyümölcsfaiskolással készült interjúnk. Sikertörténetünkben a firtosmartonosi Szász Enikő bútorfestőt ismerhetik meg. Méhészkedő hallgatóinkat a májusi tennivalókra emlékezteti Bordi János havadtői méhész. Háromnegyed egy után nyereményjátékunk kérdése hangzik el, majd ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek:

Továbbra is készültségben van az Állategészségügyi Hatóság. A riasztást azt követően rendelték el az ország összes megyei kirendeltségében, hogy Bulgáriában felütötte fejét a szarvasmarha állományt érintő vírus és félő, hogy a fertőzés átterjed országunkra is – jelentette ki dr. Vasile Oprea, az Élelmiszerbiztonsági és Állategészségügyi Országos Hatóság elnöke. Hozzátette, a betegség nem pusztítja az állományt és emberre nem veszélyes, azonban időszakos export tilalmat rendelhetnek el, ami miatt az ország veszteséget könyvelhet el. (Agerpres)

Az előző évhez képest csökkent a magos gabonák, cukorrépa és burgonya termesztésére használt területek mérete – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. A növénytermesztés a hüvelyesek kivételével mindenféle termény esetében visszaesett. Az azt megelőző évhez képest a búzával bevetett területek 3,3%-kal csökkentek, a kukoricatermesztés 26%-kal (amiatt, hogy a hektáronkénti hozam 26,5%-kal csökkent), az árpa- és a sörárpatermesztés a bevetett területeknek betudhatóan, amelyek 10,5%-kal lettek kisebbek, 7,6%-ot esett vissza, a napraforgó termesztése a hektáronkénti hozam 19,6%-os visszaesése miatt csökkent 19,7%-kal, a cukorrépa-termesztés 27,9%-kal szűkült egyrészt a bevetett területek kisebbedése (16,1%), másrészt a hektáronkénti hozam visszaesése (14%) miatt, ugyanakkor a burgonyatermesztés a hektáronkénti hozam 16,8%-os csökkenése miatt esett vissza 21%-kal. (Nyugati Jelen/Mediafax)

Többek között a kávé, a kakaó, az alma és a mustár hiányzik majd az asztalunkról, ha folytatódik a beporzó fajok, például a házi és vadméhek, darazsak, lepkék pusztulása. A Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpont részvételével készült el az első átfogó nemzetközi jelentés a beporzók helyzetéről. A dokumentum szerint beporzók nélkül az élelmiszer-alapanyagok mintegy fele tűnhet el, és milliók élete kerülhet veszélybe. A száz leggyakoribb haszonnövény 70 százalékát rovarok vagy más állatok porozzák be. Az emberiség élelmének 30-35 százaléka – mennyiségi értelemben – az állati beporzás sikerességétől függ, ha viszont a növényi alapanyagok sokféleségére, az élelmiszerek minőségére gondolunk, akkor ez az arány jóval magasabb. A kihalással fenyegetett beporzó fajok száma folyamatosan növekszik, és emögött számos esetben az emberi tevékenység áll. (24.hu)

Idén is lesz dísznövény kiállítás Székelyudvarhelyen és Kézdivásárhelyen is. A székelyudvarhelyi rendezvény 2016 május 5-től 8-ig, a kézdivásárhelyi pedig két héttel később, május 19-től 22-ig tart. A dísznövény termékbemutató mellett idén az őshonos gyümölcsökkel, valamint fűszer- és gyógynövényekkel ismerkedhetnek meg a jelenlévők. A témáról a marosvásárhelyi Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem szakirányú tanárai, dr. Bandi Attila és dr. Nyárádi Imre István adjunktusok tartanak előadást. (Gazdaélet)

Piaci árak:

A burgony kilója 1 lej és 1 lej 10 bani, a fehér hagymáé 2 lej és 2 lej 50 bani, a vörös hagymáé 3 és 4 lej, a zöldhagyma kötése 50 bani és 1 lej, a fokhagyma kilója pedig 8 és 10 lej. A paprika kilója 6 lej és 8 lej, a paradicsomé 4 lej 50 bani és 6 lej, az uborkáé 2 és 2 lej 50 bani, a csípős paprika kilója 7 lej, a gomba kilójáért 10 lejt kérnek. A petrezselyemzöld, kapor és zellerzöld kötése 50 bani, a tárkony és csombord kötése 1 lej. A zeller darabja és a hónapos retek kötése 1 lej 50 bani és 2 lej, a petrezselyem kilójáért viszont 3 és 4 lejt kell fizetni. A szemes paszuly litere 8 és 10 lej, a murok kilójáért 3 lejt kérnek, a brokkoli kilója 6 és 8 lej, a tojás darabja ezen a héten 30-35 bani. Egy fej saláta 1 lej és 1 lej 50 bani. Az alma kilója 2 lej 50 bani és 4 lej, a körtéé 3 lej 50 bani és 6 lej, a szőlő kilója 8 lej és 10 lej, a sajté és az ordáé 16 lej, a tej litere 2 lej 50 bani és 3 lej.

Játékunk kérdése:

Hány éve szaporítják az őshonos gyümölcsfacsemetéket a sepsiszentkirályi Adorjáni Balázsék?

Felhívjuk játékosaink figyelmét, hogy a helyes válaszhoz elérhetőségeiket is mellékeljék (postacímet, telefonszámot), különben nem vesszük figyelembe megfejtéseiket. Válaszaikat a következő címekre küldhetik 2016 május 26-ig:

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro