• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9756 RON
  • USD4.5772 RON
  • GBP5.7994 RON
  • HUF1.2896 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – A sok munka megtermi gyümölcsét

A 2019 december 17-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Késztermékként értékesíti az állatok után fejt tejet a gyergyótekerőpataki Bálint Attila. Nála jártunk a Gazdaélet mikrofonjával. A lövétei Szikszai János fiatal farmer szarvasmarha tartással foglalkozik. A mindennapok örömeiről és buktatóiról kérdezzük. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Az afrikai sertéspestis sok sertéstenyésztő tervét áthúzta. A szentivánlaborfalvi Tomos-Ilkó József sertéstenyésztő válaszol kérdéseinkre. A gyergyócsomafalvi Fenyő egyesület több tagja foglalkozik szörp- és lekvárkészítéssel. Csata Jenővel beszélgetünk. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek

Hargita megyében is megjelent a sertéspestis. Egy elpusztult vaddisznó tetemére bukkantak a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület tagjai a Homoród-menti Gyepes környékén. A tetemből vett mintákat Suceava megyébe küldték, ahol igazolták, hogy a vadállat sertéspestissel fertőződött meg. Arra kérik a helyieket, hogy semmiképp ne menjenek a környékbeli erdőkbe, sőt háziállataikat és kutyáikat se engedjék szabadon kószálni. Utóbbi már csak azért is fontos, mert az ebek lakmározhatnak a fertőzött vadak teteméből és a településre visszatérve terjeszthetik a kórt. Ez az első igazolt sertéspestises eset Hargita megyében. (Székelyhon/Gazdaélet)

Kiemelt figyelemmel követik a sertésállományt Kovászna megyében. Jelenleg 7200 gazdaságban 35 ezer sertés van bejelentve, a hét engedélyezett tenyésztőnél pedig összesen tízezer disznót nevelnek. Az állományt folyamatosan felügyelik, jelenleg nincs afrikai sertéspestis góc a házisertéseknél. Idén összesen 1300 vadászat során kilőtt vaddisznót vizsgáltak meg, ezek nem bizonyultak fertőzöttnek. Erdővidéken viszont húsz elhullt vaddisznó tetemét találták meg az elmúlt hetekben, ezek közül hat esetben igazolták az afrikai sertéspestis vírusának jelenlétét. (Székelyhoz/Gazdaélet)

Új stratégiát dolgoz ki az afrikai sertéspestis elhárítására az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság – tájékoztat a Román Rádió. Az intézmény elnöke elmondta: a következő időszakban a gazdálkodókat és az ipar képviselőit egyaránt felkéri a rövid-, közép- és hosszú távú intézkedéseket egyaránt magába foglaló terv felvállalására. Azt szeretné, hogy jövő év elején befejezzék a tervet, bemutassák a mezőgazdasági minisztériumnak és biztosítsák az anyagi hátteret. Románia 28 megyéjének majdnem 260 településén több mint 700 afrikaisertéspestis-góc létezik. További 7 megyében kimondottan vaddisznókon diagnosztizálták a vírussal való fertőzöttséget. A betegség megjelenése óta eltelt három évben több mint 540 ezer sertést pusztítottak el. (RRA/Gazdaélet)

Februártól drágul a disznóhús, egyelőre azonban nem lehet felbecsülni, mennyivel fizetünk majd többet érte – nyilatkozták a Román Húsipari Egyesület képviselői. Radu Timiş, az egyesület elnöke szerint a jelenlegi helyzet aggasztó. Ha ebben az évben kétszer többe kerül a disznóhús, a következő évben várhatóan háromszor annyit fizetünk érte. A gondot nem is a sertéshús ára jelenti, hanem az, hogy nem lesz elegendő minőségi alapanyag a húsipari termékek feldolgozásához. Úgy véli, 2020-ban az ilyen jellegű feldolgozó üzemek fele eltűnik a piacról. (RRA/Gazdaélet)

A Kovászna megyei állategészségügyi igazgatóság az elmúlt hetekben a megyében bejegyzett 300 állattenyésztő gazdaság közül 78-at ellenőrzött, és ezek közül kilencnél találtak kirívó rendellenességeket. A rendellenességek a következők voltak: a helyszíneken sokkal kevesebb állatot találtak az ellenőrök, mint amennyi a hivatalos nyilvántartásokban szerepelt, egyesek dokumentumok nélkül adták-vették az állatokat, továbbá nem kötöttek szerződéseket állatorvosokkal, nem vezettek kezelési regisztert sem, illetve nem fülszámozták az állatokat. Rendellenesség volt még az is, hogy a tejelő teheneket nem tartották tisztán, és az állatjóléti kötelezettségeket sem teljesítették maradéktalanul egyes gazdaságokban.  A hiányosságokért négy bírságot róttak ki összesen 15 ezer lej értékben, és öt esetben írásos figyelmeztetést állítottak ki. Hat farmtól visszavonták a működési engedélyt. (Székelyhoz/Gazdaélet)

A Hargita megyei mezőgazdasági területek 81 százalékát kaszálók és legelők alkotják, ezek pedig többségében kis és közepes méretű, jelentős részben önellátó növénytermesztő és állattartó vegyes gazdaságok tulajdonában vannak. Az összterületek méretét, a takarmánytermesztés kapacitását és az állatállomány méretét tekintve azonban nincs teljes egyensúly a megyében. A tehénállomány mérete ingadozott legkevésbé Hargita megyében az elmúlt évtizedekben. A két fő mezőgazdasági szektort – a növénytermesztési, illetve az állattenyésztési területet – nem is lehet külön-külön értékelni, ugyanis a mezőgazdaság helyi sajátosságából fakadóan szorosan összefüggnek. (Székelyhoz/Gazdaélet)

December 20-ig nyújthatják be támogatási kérvényüket a mezőgazdasági igazgatósághoz azok a gazdák, akik üvegházban vagy fóliasátorban paradicsomot termesztenek. A program első ciklusában Maros megyében 45 termelőt támogattak. Eddig az előző alkalmakkor is támogatásban részesülő 67 termesztőből 40-en állították össze és nyújtották be az igazgatósághoz a dossziéjukat, amelyben kötelezik magukat, hogy a téli időszakban legalább 1000 négyzetméteren 2000 kg paradicsomot termesztenek és adnak majd el a hazai piacon. Ezért az állam 3000 euró támogatásban részesíti az érintetteket. (Népújság)

Egy másik hasonló program alapján hektáronként 13.050 lejes támogatást kapnak azok, akik legkevesebb 0,30 hektáron fokhagymát termesztenek, ugyanakkor kötelesek hektáronként legalább 3000 kg-ot elérni. Maros megyében nyolc termesztő mintegy 7,24 hektárral lenne érdekelt ebben, eddig heten nyújtottak be kérvényt a megyei mezőgazdasági igazgatósághoz. (Népújság)

Harmadik alkalommal rendezik meg a Gyimesbükki Hegyvidéki Kisgazdák Karácsonyi Vásárát. A december 21-én és 22-én zajló eseményen házilag készült termékek kóstolására, illetve vásárlására lesz lehetőség. Emellett hangsúlyt fektetnek a hagyományos zenei és táncelőadásokra, és lesz karácsonyfa-díszítő verseny is. (Székelyhoz/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro