• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9751 RON
  • USD4.5879 RON
  • GBP5.8059 RON
  • HUF1.2827 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – A kézműves termékek reneszánsza

A 2019 szeptember 17-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Egyre többen ismerik fel, hogy érdemes egészséges, helyi terméket fogyasztani. Tankó Péter gyimesfelsőloki vállalkozót kérdezzük. Majd a szeptember közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Elszomorítja a gazdálkodókat, hogy nem tudnak hosszú távra tervezni. Gál Adél gyergyóalfalusi gazdálkodó válaszol kérdéseinkre. Sikertörténetünkben a székelyudvarhelyi Gálfi Dezsőt és vállalkozását ismerhetik meg. Ezt követően sorsolunk a hűséges hallgatóink között, de ismertetjük a marosvásárhelyi piaci árakat is. Elköszönés előtt műsorajánlóval jelentkezünk.

Gazdahírek

Több mint 1300 fertőzési gócban sikerült eddig felszámolni a járványt, de huszonöt megye 316 településén 1108 gazdaságban még mindig jelen van az afrikai sertéspestis. A betegség megfékezése érdekében a hatóságok eddig 449 452 házisertést pusztítottak el, a fertőzést 2046 vaddisznó esetében is kimutatták. Országosan 9633 sertéstulajdonost kártalanítottak, nekik összesen 258,029 millió lej kártérítést utaltak. Az állategészségügyi főhatóság felhívja a gazdák figyelmét, hogy a sertéspestissel való fertőzés gyanúját azonnal jelenteni kell, az állatokat pedig meg kell semmisíteni. Az afrikai sertéspestis az emberre nem ártalmas, de a megfertőződött állatok kivétel nélkül elpusztulnak. A betegséget nem lehet kezelni és nem létezik védőoltás sem ellene, csak a szigorú állategészségügyi előírások betartásával lehet elejét venni a kór terjedésének. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Idén eddig Románia értékesítette a legtöbb búzát az Európai Unióban. Az 1,1 millió tonnával a teljes unióból értékesített mennyiség 40 százalékát teszi ki. Franciaország 621 ezer tonnával második helyen van, harmadik Litvánia 262 ezer tonnával, majd Bulgária következik 243 ezer tonnával, végül Lettország 209 ezer tonnával. Németország 208 ezer tonnás kivitelével a hatodik helyet foglalja el. A legfontosabb célpiacai Európának ebben az évben Algéria, Szaud-Arábia, Egyiptom és Szudán volt. A párizsi tőzsdén 167 eurót ér egy tonna búza, Hamburgban pedig 168 eurót. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Már harmadik éve kimagaslóan jó a krumplitermés Kovászna megyében, előzetes számítások szerint elérheti a hektáronkénti 20-25 tonnát. Jelenleg Kovászna megyébe egy kilogramm krumpli 1 lej és 1 lej 20 bani között van és feltehetőleg ez marad az ára továbbra is, mivel a nagy krumplitermelő országokban nagyon kevés volt a termés. Szakemberek szerint így a hazai termelők idén jelentős bevételre tehetnek szert, szemben az előző évekkel, amikor alig tudták fedezni a költségeiket. Idén a krumpli felvásárlási ára legalább 40 banival több lesz, mint az előző években. (Rador)

Jó közepesnek mutatkozik az idei krumplitermés Székelyföldön. Hargita megyében jelenleg félúton tart a betakarítás, az átlaghozam 25-26 tonna között alakul. Termelői szempontból biztatóan alakulnak a felvásárlási árak is. A frissen betakarított krumpliért jelenleg 1 lej 20 bani és 1 lej 40 bani között kínálnak a viszonteladók, ám várhatóan fölfelé mozdulnak az árak. A szakemberek épp ezért a termelőknek azt ajánlják, ha tehetik, ne siessenek az értékesítéssel. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Rájár a rúd idén a gyümölcstermesztőkre, hiszen rejtélyes gyümölcshullás tizedeli a szegényes termést. Egy korokozó támadja meg a magot és amikor a fa megérzi, elengedi a gyümölcsöt, hiszen nincs szüksége olyan termésre, amely nem viszi tovább az életet. (Hargita Népe/Gazdaélet)

Óriási érdeklődés mutatkozik a szászrégeni IRUM által gyártott román traktorok iránt, ezért jövő hónaptól elkezdik exportálni is, első körben Magyarországra. A vállalat tizenöt évvel a romániai traktorgyártás megszűnése után kezdte el a saját tervezésű román traktor sorozatgyártását, amit tavaly ősszel mutattak be a bukaresti IndAgra agrárvásáron. Az erőgépet a mezőgazdasági és erdészeti gépek kutatási és fejlesztési központjában fejlesztették ki, amelyet 2015 szeptemberében csaknem 12 millió lejes beruházással hoztak létre. A szászrégeni IRUM 1953-ban alakult, és 1999-ben vált teljesen magántulajdonú vállalattá. (Háromszék)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro