• FM: 106,8 Mhz • 96 Mhz • 92,3 Mhz
  • AM: 1323 Khz • 1197 Khz • 1593 Khz
My Social Profile
Marosvásárhely, Romania
  • Valuta árfolyam

  • EUR4.9756 RON
  • USD4.5772 RON
  • GBP5.7994 RON
  • HUF1.2896 RON
Fotó: Sármási-Bocskai János/Gazdaélet

GAZDAÉLET – A bátraké a jövő

A 2020 augusztus 11-én jelentkező műsor tartalma: Gazdahírek, Egyre nagyobb közönséghez jutnak el a gyimesközéploki tejfeldolgozó termékei. László Miklóssal, a Tatros tejfeldolgozó titkárával beszélgetünk. A sóváradi Bíró Kingáék kézművesfagylatban látták a jövőt. Svájcból hozva a szaktudást itthon indítottak vállalkozást. Majd az augusztus közepén esedékes növényvédelmi munkálatokra emlékeztetünk. A gazdasszonyoknak és a konyhában otthonosan mozgó férfiaknak hasznos tanácsokkal szolgálunk. Az idei méhész szezon még a tavalyi évnél is rosszabb mérleget mutat. A korondi dr. Tófalvi Melinda és Szász Ilyés méhészeknél jártunk.

Gazdahírek

December 11-ig összességében 10 millió euró pályázható az erdősítés és védősávok létesítésének támogatására a vidékfejlesztési terv 8.1-es intézkedésének keretében. Az erdősítési támogatást az uniós vidékfejlesztési alapból fizetik ki, amelyhez a román költségvetésből is hozzá kell tenni kötelező részt. A megegyezés szerint a lebonyolítást a mezőgazdasági kifizetési és intervenciós ügynökségre (APIA) ruházták át, a pályázatokat ehhez az intézményhez kell benyújtani. A támogatást igényelheti mezőgazdasági területtel rendelkező magánszemély, ezek egyesületei, valamint a mezőgazdasági területtel rendelkező tanácsok vagy ezek egyesületei. A támogatás két részből áll. Az elsőhöz tartozik az erdő, illetve védősáv telepítésének és a terület bekerítésének, valamint a pályázat elkészítésének a költsége. A második rész két összetevőből áll, az egyik a fenntartás és az ápolási munkálatok költségeit fedezi hat évig, a másik egy állandó, 12 évig folyósított pótló támogatás, amivel a szántó, kaszáló vagy legelő beerdősítése révén kiesett mezőgazdasági bevételeket pótolják. A támogatás értéke változó, attól függően, hogy a beerdősítésre váró terület sík-, domb- vagy hegyvidéken található. A védősávok létesítése esetében a minimális terület 0,5 hektár, az erdősítésnél legkevesebb egy hektár. (Háromszék/Gazdaélet)

Fogadják a fiatal gazdák megtelepedésének támogatására a pályázatokat, melyek során a fiatal mezőgazdászok 40, illetve 50 000 eurós támogatást nyerhetnek el. A pályázható összeg valamivel több mint 43 millió euró, amely országszinten gyakorlatilag közel 1000 fiatal gazdász támogatásának kifizetésére elegendő. A pályázatokat a fiatal mezőgazdászok október 15-ig tehetik le, illetve tölthetik fel a vidékfejlesztési ügynökség számítógépes rendszerébe – mely leáll, ha a feltöltött pályázatok értéke meghaladja a rendelkezésre álló keretet. A kiírás szerint a pályázati pénz meg van osztva, az összeg közel felét, 20 millió eurót a külföldön, mezőgazdaságban dolgozó, illetve a tavaly külföldön mezőgazdasági arcélű egyetemet vagy líceumot végzett, hazatelepülni óhajtó fiatalok pályázhatják meg. A támogatás pályázhatóságát magas pontszámmal indították, augusztus 15-ig a minimális pontszám (amellyel pályázatot lehet letenni) 90 pont, augusztus 16. és szeptember 15. között 85 pont, szeptember 16. és október 15-e között pedig 25 pont. (Háromszék/Gazdaélet)

Az utak lezárásával fenyegetőznek a Konstanca megyei gazdák. Azért készülnek erre a lépésre, mert a megye mezőgazdasági területeinek háromnegyedén elpusztultak a kultúrák a rendkívüli időjárási körülmények – szárazság, árvizek, más természeti katasztrófák – miatt, és a kormány semmilyen valós támogatást nem kínált fel a termelők számára, nem nyújtott védelmet a hitelekkel terhelt gazdáknak – írja az agroinfo.ro. A konstancai gazdák az ország minden gazdáját összefogásra szólították fel. Az elkeseredett gazdák azt írják: a terméskiesés lényegében az élelmiszerhiányt vetíti előre, mely gazdasági és szociális problémákat von maga után. A felháborodott termelők többek között a hitel- és lízingszerződések időszakos felfüggesztését kérik. Ugyanakkor kérik egy sürgősségi rendelet vagy más törvényerejű intézkedés kidolgozását és életbe léptetését, mely a hitel- és lízingszerződések időszakos felfüggesztését lehetővé tenné. A kérés szerint a felfüggesztés időszaka akár 18 hónapra kellene hogy terjedjen. Ez a lehetőség nem ártana az ország költségvetésének, a gazdák nem kényszerülnének átszervezésekre, nem kerülnének be a hitelkockázatok adatbázisába – áll a felhívásban. (Háromszék/Gazdaélet)

Az afrikai sertéspestis terjedésének következtében a hazai sertéshússzükséglet kevesebb mint egyharmadát tudják előállítani az itthoni sertéstenyésztők. Ennek ellenére hatalmas készletek vannak felhalmozva sertéshúsból, ám ez mind külföldről érkező termék. Mindennek a megváltoztatása érdekében egy támogatási forma létrehozásán dolgoznak a szakemberek, mely egyrészt a hazai sertéságazat fellendítését szolgálná, másrészt az afrikai sertéspestis itthoni felszámolását eredményezheti. Meg szeretnék őrizni a hagyományos, kisgazdasági sertéstenyésztést, ugyanakkor a nagyüzemi sertéstenyésztés növekedését is szem előtt tartják, így képzelik el a sertéshúsigény hazai termelők által való biztosítását. Fel akarják számolni a jelenlegi tendenciát, amely szerint az országból exportálják a sertéshús termékek alapanyagát, majd a kész termékeket hozzák vissza az országba. Ez a jelenség az utóbbi öt évben 1,2 milliárd eurós veszteséget hozott a román költségvetésnek – állapította meg Adrian Oros mezőgazdasági miniszter. (Háromszék/Gazdaélet)

A mezőgazdasági minisztérium közzétette a mezőgazdaságban az időjárás miatt keletkezett károk felmérését. Eszerint országos szinten 34 647 gazda szenvedett összességében 1,16 millió lej értékű kárt. A károsult gazdák támogatásához már elkészült a sürgősségi rendelet tervezete, amelyet jóváhagyás végett elküldtek az Európai Bizottságnak. A károsult mezőgazdasági területek hetven százaléka búzaföld volt. A tervezet szerint a kártérítési igényléseket augusztus 14-től fogadják az APIA-hivatalokban, a támogatásokat szeptember elejétől folyósítják. A támogatás hektáronkénti értéke búza és rozs esetében 925 lej, tritikálénál 805 lej, őszi árpánál 951 lej, zabnál 722 lej, repcénél 1002 lej. Az intézkedésre 1,15 milliárd lejt szánnak. (Háromszék/Gazdaélet)

Szép termés mutatkozik gyümölcsből Hargita megyében. Igaz, hogy csonthéjasokból, szilvából, cseresznyéből, meggyből kevesebb volt, de almából, körtéből közepes termés várható. A kukorica is reményekkel kecsegtet, rég nem volt ilyen szép, és ha árvíz, jég vagy egyéb probléma nem adódik, jó termés várható. Összességében nem kell terméskiesésre számítani idén, mi több, a búza esetében például még többlettermés is várható. A járványhelyzet miatt nehezebb lesz azoknak a kultúráknak a betakarítása, amelyek sok kézi munkát igényelnek. Ilyen például a pityóka, amelynek szedéséhez idegen munkaerőt szoktak igénybe venni a helyi gazdák, de idén ez nem megoldható az elszállásolás és egyéb egészségbiztonsági okok miatt. Emiatt idén korábban hozzálátnak a pityókaszedéshez Hargita megyében. (Székelyhon/Gazdaélet)

Várjuk véleményüket műsorainkkal kapcsolatban!

540445 Marosvásárhely, 1918 december 1 sugárút 109 szám,
e-mail: gazdaelet@marosvasarhelyiradio.ro